Diğer
  Ana SayfaSağlıkPancha Karma

  Pancha Karma

  -

  Kendinizi mistik bir Hint seremonisinin içinde hissedebilirsiniz. Ya da gizemli bir masaj seansında. 5 bin yıllık bir şifa kürünü deneyimlemeye ne dersiniz? Ayurvedanın en temel yöntemlerinden biri olan Pancha Karma terapileri bedeninizi, ruhunuzu ve zihninizi bir anlamda ‘sıfırlamayı’ vaat ediyor. Üstelik ismini bile söylemekte zorlandığım 20 farklı masaj tekniğiyle.

  Zeynep Çuhacı Ayaz

  Düşünün bir kere… Bir köşede mumlar, bir köşede otantik Hint çizgileriyle bezenmiş örtülerin asılı olduğu mistik bir odadasınız. Üzerinde yumuşacık havluların serili olduğu bir yatağa sırtüstü uzanıyorsunuz. İçinizi rahatlatan ve sizi farklı alemlere götüren tütsü kokularını içinize çekerek gözlerinizi kapatıyorsunuz. Tepenizde, dibindeki delikten bir ipin sarktığı, bakırdan bir bakraç asılı. Gözlerinizi kapattıktan kısa bir süre sonra bu bakır bakraçtan ılık bir yağın alnınızın tam ortasına aktığını ve saçlarınızın arasında dolaşarak başınızdan aşağıya süzüldüğünü hissediyorsunuz. Ruhunuzda müthiş bir rahatlama var.

  Gizemli bir Hint seremonisine benzeyen bu tablo yalnızca rahatlama sağlamıyor. Özellikle migren, anksiyete ve uykusuzluk gibi sorunlar için şifa sunan yardımcı bir terapi. Ve aslında Pancha Karma denilen ve 20 farklı masaj ve terapinin birleşmesinden oluşmuş Hint kaynaklı doğal şifa kürünün en temel masajlarından biri. Bu masaja Hint terminolojisinde Shirodhara deniyor.
  Pancha Karma aslında temelde 5 farklı uygulamanın bir araya gelmesinden oluşmuş bir işlem grubu. Kelime anlamı olarak da 5'li işlem anlamına geliyor. (Pancha 5, Karma ise işlem demek.) Dolayısıyla Shirodara'dan farklı olarak 4 temel uygulaması daha var.  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz