Diğer
  Ana SayfaHaberPandemi İzolasyon Takip Projesi nedir, kimler takip edilecek?

  Pandemi İzolasyon Takip Projesi nedir, kimler takip edilecek?

  -

  İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Koronavirüsle mücadelede yeni tedbirler alınmaya devam edildiğini ve bu kapsamda Sağlık Bakanlığı tarafından “Pandemi İzolasyon Takip Projesi”nin geliştirildiğini bildirdi. Peki, Pandemi İzolasyon Takip Projesi nedir? Nasıl çalışır ve nasıl uygulanacak? Pandemi İzolasyon Takip Projesi ile amaçlanan nedir? Kimler takip edilecek? Tüm yanıtlar haberimizde…

  İletişim Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının azaltılması ve hastaların izolasyonu için Sağlık Bakanlığınca geliştirilen Pandemi İzolasyon Takip Projesi‘ne (İTP) ilişkin detaylar paylaşıldı. 

  Yapılan açıklamada; projenin, kanuni yetki çerçevesinde gerekli izinler alınarak Sağlık Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı ve tüm GSM operatörlerinin işbirliğiyle uygulandığı belirtildi.

  KİMLER TAKİP EDİLECEK?

  Proje kapsamında koronavirüs testleri pozitif çıkanların, hem kendilerinin hem yakınlarının hem de toplumun sağlığı için gerekli izolasyon kuralına uyup uymadıklarının takip edilmesinin planlandığı vurgulandı.

  Uygulamanın ayrıca, 6698 sayılı kişisel verilerin korunması kanununa aykırı olmadığı belirtildi.

  - Advertisement -

  İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un paylaşımında “Pandemi İzolasyon Takip Projesi”ne ilişkin bir video da yer aldı.  Proje hakkında bilgi verilen videoda şunlar kaydedildi:

  İZOLASYON TAKİP SİSTEMİ NEDİR, NASIL ÇALIŞIR?

  Kovid-19 riski nedeniyle evde izolasyon altında bulunması gereken kişiler, evlerini terk ettiğinde kısa mesaj servisi aracılığıyla uyarılacak.

  Ayrıca, otomatik çağrı teknolojisi aracılığıyla bu kişilerle anında iletişime geçilerek, izolasyon altında bulunmaları gereken yere dönmeleri istenecek.

  Yapılan uyarıya uymayan ve ihlale devam edenlerin durumları ilgili emniyet birimleriyle paylaşılarak gerekli idari önlem ve yaptırımların uygulanması sağlanacak. 

  Ayrıca yol kontrolü yapan emniyet ekipleri, kişinin bilgilerini sorgulayarak izolasyon ihlali yapıp yapmadığını öğrenebilecek.

  İZOLASYONDAKİ KİŞİ EVİNİ TERK EDERSE MESAJ GELECEK

  İzolasyona riayet etmeyenlerin uyarılacağına dikkat çekilen açıklamaya göre, proje ile Kovid-19 riski nedeniyle evde izolasyon altında bulunması gereken kişiler evlerini terk ederse telefonlarına uyarı mesajı gelecek.

  Ayrıca otomatik çağrı teknolojisi aracılığıyla bu kişilerle anında iletişime geçilecek ve kendilerinden izolasyon altında bulunmaları gereken yere dönmeleri istenecek. Uyarıya riayet etmeyen ve ihlale devam edenlerin durumu ilgili emniyet birimleriyle paylaşılacak, gerekli idari önlem ve yaptırım uygulanması sağlanacak.

  Yol kontrolü yapan emniyet ekipleri, kişinin bilgilerini sorgulayarak izolasyon ihlali yapıp yapmadığını öğrenebilecek.

  PROJE TOPLUM SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇİN ÖNEMLİ

  Türkiye’nin, Kovid-19’a karşı yürüttüğü etkin mücadelede teknolojinin imkanlarından da yararlandığına değinilen açıklamada, “Kovid-19 salgını ile mücadelede çok etkili bir araç olacak projeyle bulaşın büyük oranda azaltılması hedefleniyor. Proje, kişinin sadece kendisinin değil yakınlarının ve toplum sağlığının güvenliği için de önemli olacak. Böylelikle karantina altındaki kişilerin ve bölgelerin hareketliliği gözlemlenebilecek, salgının yayılmasını önleyici analizler yapılabilecek.” değerlendirmesi yapıldı.

  Dünyanın farklı ülkelerinde uygulanan benzer projelerin, Kovid-19 ile mücadelede önemli kazanımlar sağlanmasına imkan verdiğine işaret edilen açıklamada, “Proje kapsamında elde edilen veriler, salgınla mücadele dışında hiçbir amaçla kullanılmayacak ve salgın riski sona erdiği tarihte imha edilecek. Verilerin başka bir hiçbir amaçla kullanılamaması devlet güvencesinde olacak ve sistemin güvenliği sıkı bir şekilde kontrol edilecek.” denildi.

  Projenin, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na aykırılık teşkil etmediği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

  “6698 sayılı Kanun’un ‘Özel nitelikli verilerin işlenme şartları’ başlıklı 6. maddesinin üçüncü fıkrasında özel nitelikli kişisel verilerin ilgililerin açık rızası olmaksızın işlenmesini mümkün kılan istisnai amaçlar düzenleniyor. Buna göre, kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbi teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından özel nitelikli kişisel verilerin ilgililerin açık rızası aranmaksızın işlenebileceği öngörülüyor. 6698 sayılı Kanun gerekçesinde, mezkur maddede ifade edilen yetkili kurum ve kuruluşların Sağlık Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve sağlık tesisleri olduğu belirtiliyor. Dolayısıyla salgınla mücadele kapsamında hem konum bilgisi gibi kişisel verilerin hem de Kovid-19 testinin pozitif olduğu bilgisi gibi özel nitelikte kişisel verilerin Sağlık Bakanlığı tarafından işlenmesi ve aktarılması 6698 sayılı Kanun hükümlerine aykırılık teşkil etmiyor.”  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz