Diğer
  Ana SayfaHaberPangolinlerde Covid-19’a benzer koronavirüsler bulundu

  Pangolinlerde Covid-19’a benzer koronavirüsler bulundu

  -

  Koronavirüs’ün nasıl yayıldığına dair birçok araştırmalar yapılıyor. İlk iddialar yarasalar üzerinden yayıldığı yönündeydi fakat sonra yapılan araştırmalarda Koronavirüs’ün pangolinlerden yayıldığı iddia edilmişti. SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu Kovid-19 hastalığının insanlara nasıl bulaştığına dair yapılan çalışmada Çin’e hayvan kaçakçılığı yoluyla getirilen ve gümrük yetkililerinin el koyduğu sunda pangolinlerinde yeni koronavirüsün iki kuzeni tespit edildi. 

  Science Alert’ün haberinde, Hong Kong ve Çin’den araştırmacıların yürüttüğü çalışmanın her ne kadar virüsün kaynağını net biçimde tespit etmek açısından yetersiz olsa da suşların (virüs türleri) benzerliği ülkedeki pangolin pazarının ne kadar tehlikeli olabileceğini gösteriyor.

  Kovid-19’un Çin’in Hubey bölgesindeki bir pazarda ortaya çıkmasından bu yana, yürütülen araştırma virüsün mirasını belirlemeye çalışıyordu. Yeni koronavirüse dair yürütülen ilk çalışmalarda virüsün genomu Yunnan’daki nalburunlu yarasa kolonisinden doğmuş olabileceğine işaret ediyordu. 

  Science Alert’ün aktardığına göre, pazar salgının tespit edilmesinden çok önce temizlendiği için pazarda herhangi bir yarasa türünün olup olmadığı tam olarak bilinmiyor. Nalburunlu yarasalardan farklı olarak, pangolinlerin satışta olduğununsa neredeyse kesin olduğu belirtiliyor. 

  - Advertisement -

  PANGOLİNLERİN DOKULARI İNCELENDİ

  Daha önce kaçakçılığı önlemeye yönelik 2017’nin sonunda yürütülen operasyonlarda elde 18 sunda pangolinin dondurulmuş dokuları incelendi.

  Koronavirüs RNA’sının 43 organ örneğinin 6’sında tespit edildiği aktarıldı. Eksik dizileri okuma ve doldurma teknikleri araştırma ekibine, virüsün sunda pangolinlerindeki suşlarının genomlarının detaylı biçimde çıkarılmasında yardımcı oldu. 

  Elde edilen veriler her ne kadar SARS-CoV-2 virüsüyle tıpatıp uyuşmasa da, bu virüslerin birbirleriyle hayli yakın olduğuna işaret eden dizilerin olduğu belirtildi. 

  2018’de yakalanan 12 pangolinden elde edilen doku örneklerinin analiziyse üç pozitif sonuç olduğunu gösteriyor. Araştırma ekibi ayrıca 2019’da yakalanan sunda pangolinlerinden de örnekleri inceledi. 

  BENZERLİK YÜZDE 85,5 İLE 92,4 ARASINDA DEĞİŞİYOR

  Çalışmanın sonunda hayvanlardan elde edilen koronavirüslerin genom dizilemesinin gerçekleştirilmesiyle, SARS-CoV-2 virüsüyle benzerliğin yüzde 85,5 ile 92,4 arasında değiştiği belirtildi. 

  Çalışmada kullanılan ve gümrük yetkilileri tarafından el konan hayvanlar, Çin’deki hayvan pazarlarında satılmak üzere getirilmişti. 

  14 bilim insanının yer aldığı çalışma Nature isimli bilimsel yayında 26 Mart’ta yayımlandı.

  İKİ FARKLI VİRÜSÜN BİRLEŞİMİ OLABİLİR

  Popular Science’ın haberine göre ise genom analizine göre Koronavirüs iki farklı virüsün birleşimi olabilir. Habere göre yakın zaman önce gerçekleştirilen ve şu an inceleme aşamasında olan bir çalışma, Malezya pangolininden (Manis javanica) izole edilen bu koronavirüsün genomunun SARS-CoV-2’ye bu kadar benzemediğini ve uyumun sadece yüzde 90 olduğunu gösteriyor. Bu durum, pangolinden izole edilen virüsün, halen devam eden COVID-19 salgınından sorumlu olmadığına işaret ediyor.

  Ancak pangolinden izole edilen bu koronavirüs, S proteinindeki belirli bir bölgede yüzde 99 benzerlik gösteriyor. Bu bölge, virüsün insan hücrelerine girmesine ve onlara bulaşmasına olanak sağlayan ACE (Anjiyotensin Dönüştürücü Enzim 2) reseptör bağlanma bölgesiyle ilişkili 74 amino aside karşılık geliyor.

  Bunun aksine, R. affinis yarasasından izole edilen RaTG13 virüsü, bu belirli bölgede yüksek oranda farklılık gösteriyor (benzerlik oranı sadece yüzde 77). Bu durum; pangolinden izole edilen koronavirüsün insan hücrelerine girebildiği, fakat R. affinis yarasasından izole edilen virüsün giremediği anlamına geliyor.

  Ek olarak, bu genomsal karşılaştırmalar; SARS-CoV-2 virüsünün, iki farklı virüs arasındaki bir birleşmenin sonucu olduğunu akla getiriyor (bu virüslerden biri RaTG13’e, diğeri ise pangolin virüsüne yakın). Diğer bir ifadeyle bu, daha önce var olan iki virüsün bir kimerası.

  Haberin devamı Popular Science’ta

  İŞTE ÖLÜMCÜL KORONA VİRÜSÜNÜN YAYILDIĞI YER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz