Diğer
  Ana SayfaGüzellikParlak cilde giden 4 parlak öneri

  Parlak cilde giden 4 parlak öneri

  -

  Cilt üzerinde olumlu etkileri kanıtlanmış A ve C vitaminleri, siyah noktaları azaltan salisilik asit veya yaşlanma etkileriyle savaşan antioksidanlar… Tüm bu etkiler aslında size bir mutfak kadar yakın. Cildinizi pırıl pırıl parlatacak, daha sağlıklı görünmesini sağlayacak 4 süper güç ve onların yararlı etkileri.

  Doğanın bize armağanı nane, zencefil, limon ve yeşil çaya beslenme planında bol bol yer verdiğinize eminiz. Şimdi bir de cilt üzerindeki olumlu faydalarını okuyunca banyonuzda da kullanmaya başlayacaksınız. Özel Elit Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Şerafettin Saraçoğlu, bu dört besinin nasıl parlak bir cilde sahip olmanıza yardımcı olacağını anlattı. 

  Nane

  Nane, güçlü kokusu ve yeşil yapraklı haliyle mutfağımızın vazgeçilmez bir garnitürü olması yanında, gerek yaprakları gerekse tohumu cilt bakım ürünlerinde de kullanılıyor. Cilt bakım ürün içeriklerinde “mint, mentha” gibi isimlerle yer alıyor. 

  - Advertisement -

  Nanenin deri üzerindeki yararlı etkileri:

  • İyi bir antienflamatuar. Mentollü su deriye sürüldüğünde yatıştırıcı etki gösteriyor. Bu sayede böcek ısırıkları gibi kaşıntılı sorunları yatıştırmada olumlu etkileri oluyor. Mentollü nemlendiriciler deriyi nemlendirirken, ferahlatıcı etki yanında kaşıntı hissini de yatıştırıyor.

  • Yulafla nane suyunu karıştırıp cilde uygularsanız ölü deri hücrelerini uzaklaştırır, deriyi nemlendirmiş olursunuz. 

  • Kaynatılmış nane içeren su içinde yorgun ayaklarınızı bir süre bekletirseniz rahatladığını, varsa derideki kokuların uzaklaştığını ve küçük çatlakların onarılmış olduğu yumuşak bir ayak derisi hissedeceksiniz. 

  • Nanenin içinde salisilik asit ve A vitamini bulunuyor. Bu asit deride peeling yapıyor ve aşırı yağ üretimini azaltmaya yardımcı oluyor. Nane yaprakları ve gül suyu ile hazırlayacağınız bir maskeyi yüze uygulayıp 20 dakika bekleterek, temizleyin. Siyah noktaları azaltmada çok etkili oluyor. 

  • Mentollü şampuanlar saçlı deriye uygulandığında yarattığı ferahlık sayesinde yorgunluğunuzu alıyor ve zinde olmanızı sağlıyor. 

  Yeşil çay

  Yüz yıllardır Çin’de popüler bir içecek olan yeşil çay, aynı zamanda tıbbi amaçla da kullanılan bir ürün oldu. Günümüzde ise hemen bütün dünyada yeşil çay sağlık yönünden çok sayıda yararları nedeniyle kullanılıyor.

  • Yeşil çay içindeki kateşinler, antibakteriyel özelliği olan ajanlar ve krem formunda uygulandığında akneye neden olan bakterileri yok etmede önemli yardımları oluyor. Antienflamatuar özellikleriyle sivilcelerin giderilmesini sağlıyor.

  • Güneş hasarını azaltıyor. Gün ışığında bulunan, deride olumsuz etkilere neden olan mor ötesi ışınların derideki etkilerini minimuma indiriyor. İçeriğinde bulunan tannik asit, polifenoller ve teobromin güneş yanığının gerilemesine etkili ürünler. 

  • Buzdolabında bekletilen iki-üç bardak hazırlanmış yeşil çay ile bir gazlı bezi ıslatıp yanık olan bölgeye günde iki-üç kez uygulamanız halinde ağrı ve kıratını alıyor. 

  Yeşil çayın deri üzerindeki yararlı etkileri:

  • Yeşil çay yüksek oranda antioksidan barındırıyor. Bunun yanında yoğun olarak enzimler, amino asitler, polifenoller ve vitaminler içeriyor. Tüm bu içerikleri ile genel sağlık için olumlu etkileri olduğu gibi, deri ve saç bakımında da yararlı bir ürün. Haftalık olarak yeşil çaylı bir maske uygulanması deri için olumlu oluyor.

  • Cildin görünümünü iyileştiriyor. Ciltteki toksinlerin uzaklaştırılmasına yardımcı oluyor. Derideki enflamasyonu azaltıyor. Ton farklılıklarını gideriyor. Cildin elastikiyetini artırıyor.

  • Göz kapaklarındaki şişkinliği ve göz çevresi koyuluklarını azaltıyor.

  • Yeşil çay içindeki antioksidanlar ve yatıştırıcı taninler hem göz kapaklarındaki koyu halkaları hem de şişkinlikleri azaltmaya yardımcı oluyor. K vitamini ile birlikte uygulandığında göz kapaklarındaki koyu halkaları gideriyor.

  • Yaşlanma belirtileri ile savaşıyor. Antioksidan özelliği derideki elastikiyet kaybı, güneş hasarı, yaşlılık lekeleri, kırışıklıklar gibi deri yaşlanma belirtilerini azaltabiliyor. Bu sayede deride oluşabilen yaşlılık belirtilerini geciktiriyor. 

  • Yeşil çayda bulunan polifenoller zararlı serbest radikallerin yok edilmesinde çok kıymetli bir yardımcı. Serbest radikaller deri yaşlanma sürecini kısaltan zararlı maddeler.

  Zencefil

  Zencefilin iyileştirici etkileri çok uzun zamandır biliniyor. Mide şikayetlerinden gribal belirtilere kadar birçok sağlık sorununda kullanılıyor. Deri sorunlarında ise inanılmaz olumlu etkileri var. 

  Zencefilin deri üzerindeki etkileri:

  • Yara izlerini azaltıyor. Yüksek antioksidan içeriği ile özellikle açık renkli yara izlerinde düzeltici özelliği var. Taze zencefilden ince bir kesiti yara izi üzerinde bırakıp suyunu salması için bekleyin. Bir süre sonra zencefil dilimini alın ve suyunun kurumasına izin verin. Bu işlemi günde iki kez tekrarlayın. Bir-iki haftada derideki değişimi gözleyebilirsiniz. 

  • Zencefilin içilmesi veya deri yüzeyine sürülmesi deride antiaging üzerine olumlu etki ediyor. Yapısında bulunan yaklaşık 40 farklı antioksidan, serbest radikalleri yok ederek deride yaşlanma belirtilerini azaltıyor ve deri elastikiyeti üzerinde olumlu etkileri oluyor. 

  Limon suyu

  Limon suyu birçok vitamin içeriyor. Bu nedenle gıda olarak tüketilmesi ne kadar sağlıklı ise ev yapımı cilt bakım ürünü olarak kullanımı da çok yararlı. Deriye direkt olarak kullanıldığında deri sorunlarını azaltmada önemli etkileri oluyor. 

  Limon suyunun deri üzerindeki etkileri:

  • Deri yüzeyinde peeling etkisi yapıyor.

  • Limon suyunun asitli yapısı deri yüzeyinde peeling etkisi yapıyor. Bu sayede kapalı komedonların açılması sağlanıyor. Deride kurutucu etkisi sayesinde akne sorununu geriletiyor. Yara izleri ve güneş lekelerini azaltıyor.

  • Yüksek oranda C vitamini içerdiği için renk açıcı özelliğe sahip. Bu nedenle kırışıklıkları önlemede ve lekelerin rengini açmada etkili bir yöntem. Haftada iki kez uygulanabiliyor. Fakat daha sık uygulandığı takdirde deriyi kurutabiliyor, tahrişlere neden olabiliyor.

  • Deriye limon suyu içeren bir ürün mümkün olduğunca akşam saatlerinde uygulanmalı ve sabah güneş koruyucu ürünler kullanılarak tedavi alanı korunmalı. Çünkü limon suyu içindeki maddeler deriyi güneşe karşı duyarlı yapıyor. Bu durumda güneş yanığı daha kolay oluşabiliyor ve lekelenme riski de artıyor.

  Formsante 2016 – Ocak sayısı

  Deran Çetinsaraç  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz