Diğer
  Ana SayfaBebekParmak emme neden zararlı? Bıraktırmak için ne yapmalı?

  Parmak emme neden zararlı? Bıraktırmak için ne yapmalı?

  -

  Parmak emme alışkanlığı birçok çocukta bulunabilir. Fakat bazılarında ileri yaşa kadar devam eden bu alışkanlığın zamanla sorunlara yol açtığı görülmüştür. Peki, parmak emmenin zararları neler? Uzun vadede olumsuz etkileri nelerdir? Nasıl bıraktırılır? Dt. Pertev Kökdemir anlatıyor…

  Bebeklik döneminde bebeklerin dünyayı ağızlarını kullanarak keşfetmeleri yaygındır. Bu, bebekler için doğal bir içgüdüdür. Emzik ya da başparmağı emme, hayatın ilk birkaç yılı için normaldir.

  PARMAK EMME NEDEN ZARARLI?

  Özellikle diş çıkarma dönemlerinde bebeklere sakinlik ve rahatlama hissi vermektedir. Bu alışkanlık 5 yaşından sonra devam ederse, çocuğun duygusal veya sosyal gelişimi ile ilgili bir sorunun işareti olabilir. Doğru zamanda parmak emme alışkanlığını veya emzik kullanımını kesmek gerekir. Aksi takdirde istenmeyen bazı zararları olabilmektedir.

  PARMAK EMMENİN OLASI YAN ETKİLERİ

  Bu alışkanlığın hem çocuğu hem de ebeveynleri için ana faydalarından biri, hem daha kolay sakinleşmelerine hem de uykuya dalmalarına yardımcı olmasıdır. Fakat diş gelişimi başlamadan önce bu alışkanlık sonlanmadığında dişler çapraşık çıkabilir ve ilerde ortodonti tedavi ihtiyacı doğabilir.

  Eğer çocuğunuz tüm süt dişlerini çıkardıktan sonra hala başparmağını veya emziğini emiyorsa, orta kulak enfeksiyonuna da yakalanma ihtimali ortaya çıkar.

  - Advertisement -

  AŞIRI PARMAK EMMENİN UZUN VADEDE ETKİLERİ

  Dt. Pertev Kökdemir, aşırı başparmak emmenin diğer uzun vade etkilerini şöyle sıraladı:

  • Çenenin ileride veya geride konumlanması
  • Damak kısmının aşırı çukurlaşması
  • Çenenin konuşmaya olumsuz etkileyecek şekilde konumlanması,
  • Zararlı bakteri veya virüslerin sürekli ağız ile teması
  • Baş parmaklarında çirkin veya çarpık görünüme ilaveten baş parmak derisinde cilt rahatsızlıkları

  En önemli şey, bırakma sürecinde çocuğunuza destek olmanız ve teşvik etmenizdir. Böylelikle öz saygılarını kazanarak daha rahat ve kısa sürede bu alışkanlığı bırakmalarını sağlayabilirsiniz.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz