Diğer
  Ana SayfaSağlıkPed mi, tampon mu?

  Ped mi, tampon mu?

  -

  Günümüzün kadını adet dönemlerinde de aktif hayatına devam ediyor; çekinmeden istediği gibi giyinebiliyor, randevular arasında koşuşturuyor, hatta yüzebilmenin keyfini yaşıyor. Kadınlara, özel günlerinde, bu konforu sağlayan ürünlerse temel olarak ikiye ayrılıyor: ped ve tampon. Sahi, sizce en doğru tercih hangisi?

  FUNDA ÇATAR

  Kadınlar artık aktif yaşantılarının adet dönemlerinde de kesintiye uğramasını istemiyor. Piyasada çok sayıda çeşitleri bulunan ped ve tamponlar da kadınlara özel günlerinde büyük bir kolaylık sağlıyor. İşte bu noktada kadınlar iki gruba ayrılıyor: Pedi tercih edenler ve tampondan asla vazgeçmeyeceklerini belirtenler. Peki, günümüzde hangi ürün daha çok tercih ediliyor? ABD ve Avrupa’da araştırmalar tamponun daha çok tercih edildiği yönünde sonuçlar veriyor. Örneğin, West Virginia Üniversitesi’nde, 17 – 21 yaş arasındaki 250 üniversite öğrencisi ve 90 doktor üzerinde yapılan bir ankete göre; kadınların yüzde 19’u ped, yüzde 29’u tampon kullandıklarını belirtirken, yüzde 52’si de her ikisinden yararlandıklarını söylemişler. Ülkemizde ise kadınların adet günlerinde pedi mi yoksa tamponu mu tercih ettikleri konusunda yeterli bir çalışma yok. Ancak uzmanlardan aldığımız bilgiler, Türk kadınının, özellikle de henüz cinsel hayatı olmayanların, daha çok pedi tercih ettikleri yönünde. Biz de bu haberimizde kadınlara adet dönemlerinde hangi yöntemi neden tercih ettiklerini sorduk. Ayrıca, Hacettepe Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD Öğretim Üyesi Prof Dr. Tarık Aksu ile Op. Dr. Alper Mumcu bu konuda dikkat edilmesi gereken noktaları tek tek anlattılar.

  TAMPONU TERCİH EDİYORLAR, ÇÜNKÜ…

  Tampon kullanan genç kız ve kadınlar, kendileri için tamponun avantajlarını anlattılar…

  - Advertisement -

  1. “Hiçbir sosyal aktiviteden mahrum kalmıyorum”

  Tampon kullanımının en önemli avantajı, kadınların adet kanamasının olduğu günlerde sosyal aktivitelerine rahatça devam edebilmeleri ve spor yapmanın sorun olmaktan çıkması. Çünkü tamponlar vücudun içinde kullanıldıkları için hissedilmiyor ve kaymıyorlar. Kadınlar istedikleri her tür spor aktivitesine katılabiliyor, hatta duş ve banyo da yapabiliyor, en önemlisi istedikleri zaman yüzebiliyorlar.

  2. “İstediğim renk ve tarzda giyinebiliyorum”

  Tamponlar vücudun içine konuldukları için işlevlerini dışarıdan görülmeden ve hissedilmeden yerine getiriyor; sıvıyı vücudun içinde emiyor ve dışarı çıkmasını önlüyor. Tamponun bu özelliği sayesinde de kadınlar adet dönemlerinde tıpkı diğer günlerde olduğu gibi istedikleri her renkte, darlıkta ve incelikteki kıyafetleri giymenin keyfini yaşıyorlar.

  PED Mİ TAMPON MU? 

   

   

   

     Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz