Ana Sayfa Sağlık Pembe kurdeleler her yerde!

Pembe kurdeleler her yerde!

kasim-2012-saglik-2-resim-1

Ekim ayı boyunca her yerde karşınıza, size meme kanserinde erken teşhisin önemini hatırlatan pembe kurdeleler çıktı. Sağlıklı bir hayat için sadece gazetelerde, dergilerde değil, artık bahçelerde bile size göz kırpan bu sevimli kurdelelerin mesajını duymazdan gelmeyin.

Tıp dünyasının kansere karşı verdiği mücadelede en önemli görevlerden biri de yaşına uygun rutin kontrollerini yaptıran ve böylece kanserin ‘erken’ tanınmasını sağlayan bilinçli insanlara düşüyor. Bu nedenle sağlık kurumları kanser tedavisini sunmanın yanı sıra erken teşhisin önemi konusunda farkındalık yaratmaya önem veriyor. Acıbadem Sağlık Grubu da Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı olarak tüm dünyada çeşitli etkinliklerin düzenlendiği ekim ayında, her yıl farkındalık yaratacak etkinliklere imza atıyor. Acıbadem Maslak Hastanesi Direktörü Öznur Yeğen Çoban, grup bünyesinde meme kanserinin tanısından tedavisine her türlü aşamada hizmet sunmanın yanı sıra meme kanseri konusunda farkındalık yaratmaya da aynı derecede önem verdiklerini belirterek ilgili hekimlerin işbirliği ile sadece ekim ayında değil, yıl boyu çeşitli etkinlikler düzenlediklerini belirtiyor. Geçen yıl ekim ayında meme kanseri tedavisi alıp sağlığına kavuşan yaklaşık 250 kişinin katıldığı bir toplantı düzenleyerek katılımcıların tecrübelerini paylaştıkları bir ortam yarattıklarını belirten Çoban, bu yıl ise daha çok insana ulaşabilmek için çaba harcadıklarını söylüyor. Acıbadem Maslak Hastanesi’nde görev yapan 1100 personelin ekim ayı boyunca yakalarına meme kanseri ile mücadelenin simgesi olan pembe kurdeleler taktıklarını belirten Çoban, “Önce personelimizi ve onların aracılığı ile ailelerini bilinçlendirmenin önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Bunun yanı sıra afiş çalışmaları ve hastane bahçesinde yer alan, binanın önünden geçen herkesin görebileceği ‘pembe kurdele’ şeklindeki çiçek düzenlemesi ile çok daha fazla sayıda insanın erken teşhisin önemini fark etmesini sağlamaya çalışıyoruz. Artık her kadının 40 yaşına kadar kendi kendine muayene ve aile öyküsü varsa gerekli görülen yaştan itibaren düzenli ultrason çektirmesi gerektiğini, 40 yaşından sonra ise kendi kendine muayenenin yanı sıra mamografi yönteminden faydalanması gerektiğini bilmesini istiyoruz” diyor.

kasim-2012-saglik-2-resim-2Hastanenin iki cephesinde yer alan ve pembe bir kurdele oluşturan çiçek düzenlemesi, meme sağlığına yönelik yapılan etkinlikler arasında bir fark yarattı. Maslak hastanesi yöneticileri, 2013 Ekim ayı içinse çok daha fazla dikkat çekecek bir projenin ön hazırlığına şimdiden başladı.

Yeni tedaviler umut veriyor
Acıbadem Maslak Hastanesi, yıl boyunca 15 günde bir meme kanseri tedavisi gören her hastanın katılabileceği sosyal destek grup toplantıları düzenliyor. Herkese açık ve ücretsiz düzenlenen toplantılarda kadın doğumdan cinsel hayata, saç dökülmesinden beslenmeye kadar birçok konunun ele alındığı toplantılara konunun uzmanı hekimler katılıyor. Hastane Direktörü Öznur Yeğen Çoban, bu toplantılarda sosyal sorumluluk bilinci ile hareket ederek meme kanseri ile mücadele eden hastalara, tedavi gördükleri hastane fark etmeksizin destek olmayı amaçladıklarını belirtiyor.

Yaprak ÇETİNKAYA
Fotoğraflar: Ozan KUTSAL

Seninle Dergisi Kasım 2012 Sayısı

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here