Diğer
  Ana SayfaİlişkiPenil Protez (Mutluluk çubuğu) nedir? Kimlere takılır? Ne işe yarar?

  Penil Protez (Mutluluk çubuğu) nedir? Kimlere takılır? Ne işe yarar?

  -

  Penil Protez yani mutluluk çubuğu, sertleşme problemi yaşayan erkeklerin en merak ettiği konuların başında geliyor. Peki, Penil Protez (Mutluluk çubuğu) nedir, kimlere takılır? Penil protez (Mutluluk çubuğu) çeşitleri nelerdir? Üroloji Uzmanı Op. Dr. Mesut Yeşil konu hakkında bilgiler verdi.

  PENİL PROTEZ KİMLERE TAKILIR?

  Penil protez sertleşme problemi olan tüm erkek hastalara uygulanabilir bir tedavidir.

  HANGİ AŞAMADAN SONRA PENİL PROTEZ TAKILMALIDIR?

  Medikal tedavi ve ilaç tedavisi ile yanıt alamadığımız tüm hastalara her yaşta uygulanabilecek bir yöntemdir.

  PENİL PROTEZ (MUTLULUK ÇUBUĞU) ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

  Penil protez diğer tedavi yöntemlerini denemiş ancak başarısız olmuş erkeklere yeniden erekte olma şansı veren cerrahi bir işlemdir. İşlem penisin her iki tarafına protezler yerleştirmeyi içerir. Penil protez çeşitleri genel olarak şişirilebilir ve yarı sert (bükülebilir) olmak üzere iki çeşittir.

  Penil protezleri ilişki içindeki doyumda büyük bir fark yaratabilir. Ancak bu penil protezlerinin sertleşme problemi olan tüm erkekler için en iyi seçenek olduğu anlamına gelmez. Diğer tedavi yöntemleri işe yaramadığında ve başka bir seçenek kalmadığında penil protezine başvurulmalıdır. Bazı erkekler için penil protezi tek etkili seçenek olabilir. Kişi penil protezi yaptırmayı düşünüyorsa hangi implant türünün kendisi için uygun olduğuna karar vermesi ve işlemin riskleri hakkında bilgi sahibi olması için mutlaka tecrübe sahibi bir doktora danışmalıdır.

  - Advertisement -

  Penil protez (Mutluluk çubuğu)

  ŞİŞİRİLEBİLİR PROTEZLER

  Şişirilebilir protezler iki parçalı şişme protezler ve üç parçalı şişme protezler olmak üzere ikiye ayrılır. Her iki protez de hava ile değil vücuda yerleştirilmiş bir sıvı rezervuarından gelen sıvı ile doldurulur.

  İki parçalı şişme protezlerin kullanımı daha kolaydır. Penise yerleştirilmiş bir çift silindir ve testis torbasında yer alan bir pompayı içeren sıvı dolu bir cihazdır. Pompanın sıkılması ve bırakılması sıvıyı silindirlere doğru hareket ettirerek ereksiyon oluşmasını sağlar.

  İki parçalı şişme protezleri kişi erekte olmak istediğinde pompalar. El becerisi sınırlı olan erkekler için iyi bir seçenektir. Kişinin artrit rahatsızlığı varsa veya ellerini kullanmakta zorluk çekiyorsa iyi bir seçenek olabilir. Bununla birlikte pompa küçüktür ve şişirilmesi zor olabilir. Ayrıca silindirlere yalnızca küçük bir miktar sıvı aktarıldığından erekte duruma penis üç parçalı şişme protezde olduğu kadar sert değildir. Bazı durumlarda anormal bir his ve görünüm yaratabilir ve uzun süreli kullanımda penis etinin bozulmasına ve incelmesine neden olur.

  Üç parçalı şişme protezler, iki parçalılara nazaran biraz daha karmaşıktır. Silindir ve pompaya ek olarak ayrı bir hazne de içerirler. Eklenen parçalar çeşitli yararlar sağlar. Üç parçalı şişme protezler peniste bir çift silindir, testis torbaları içine yerleştirilmiş bir pompa ve alt karına yerleştirilmiş bir tuzlu su deposu içerir. Pompanın sıkılması ve bırakılması sıvıyı silindirlere doğru hareket ettirerek ereksiyon oluşturur. Sonrasında pompanın üzerindeki tahliye vanası sayesinde cihaz söndürülür ve penis yumuşak, sarkık ve doğal görünümlü bir duruma döner. Ek rezervuar alanı bu cihazla elde edilen ereksiyonların iki parçalı protezlere göre daha sert olmasını sağlamayı amaçlar.

  Üç parçalı şişme protezler en gelişmiş ve popüler şişirilebilir protez modelidir çünkü doğal bir ereksiyona çok yaklaşır ve kullanılmadığında peniste doğal ve sarkık bir görünüm sağlar. Daha büyük ve daha yumuşak pompa ise silindirleri şişirmeyi kolaylaştırır. Daha büyük bir miktarda sıvı silindirlere aktarıldığı için oluşan ereksiyon tüm implant seçeneklerine kıyasla en sert olanıdır.

  Üç parçalı şişme protezler penis dik dururken ve sarkıkken normal bir görünüm ve his veren tek protez seçeneğidir. Kullanılmadığı zaman penis eti üzerinde az basınç oluşturduğu için penis etinin bozulmasına ya da incelmesine neden olmaz. Vücutta tamamen gizlenmiş durumdadır.

  PENİL PROTEZ ÇEŞİTLERİ

  Penil protez dediğimiz mutluluk çubuğu iki çeşittir:

  • Mailebil dediğimiz tamamen sertleşebilen ve o şekilde kalabilen yöntemdir.
  • Diğeri ise 3 parçalı dediğimiz normal fizyolojiye daha uygun hem sertleşebilen hem normal hale gelebilen mutluluk çubuğudur.

  PENİL PROTEZ İMPLANTASYONU (MUTLULUK ÇUBUĞU) NASIL TAKILIYOR?

  Biz fizyolojiye uygun olan materyali daha çok tercih ediyoruz. Bunu nasıl takıyoruz? Yaklaşık bir saatlik bir ameliyatla penise uyguluyoruz ve normal hali ile hastaları evlerine taburcu ediyoruz. Ortalama iki gün gibi hastanede yatırıyoruz. Bir hafta sonra kontrol ediyoruz. Hastalarımız altı hafta sonra kullanmaya başlıyorlar.

  MUTLULUK ÇUBUĞU TAKAN HASTALAR CİNSEL FONKSİYONLARINA DÖNEBİLİYORLAR MI?

  Peki, penil protez takılan hastalar eski erkek sağlığına yani cinsel fonksiyonlarına dönebiliyorlar mı? En çok karşılaştığımız sorulardan birisi bu. Penil protez yaklaşık penisin içerisinde 2 tane çubuk cisim vardır. Bunların içerisine kan dolmadığı için sertleşme problemi yaşanmaktadır. Biz bunları ameliyatla içerisine bu çubukları yerleştiriyoruz ve bu çubuklar içerisine sıvı dolarak sertleşmeyi sağlıyorlar. İlişki sonrası sıvı rezervuarı var oraya boşalarak normal haline geliyor. Erkeklerin boşalmasında sertleşmesinde cinsel hazzında kesinlikle hiçbir problem ile karşılaşmıyoruz. Burada tabii önemli olan genellikle şeker hastalarında enfeksiyon açısından değerlendirmek ve kontrol altına almak gerekiyor. Ameliyat için en tehlikeli olan bu enfeksiyon olmadıktan sonra çok ciddi sıkıntı yaşamıyoruz.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....