Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetPikan cevizinin faydaları ve vitamin, mineral değeri

  Pikan cevizinin faydaları ve vitamin, mineral değeri

  -

  Son zamanların en merak edilen yemişlerinden biri olan pikan cevizi nelere iyi geliyor? Pikan cevizinin faydaları nelerdir? Pikan cevizinin içinde hangi vitamin ve mineraller var? Detaylarına birlikte göz atalım…

  PİKAN CEVİZİNİN VİTAMİN VE MİNERAL DEĞERİ

  Kalp dostu yemiş olarak da bilinen pikan cevizi, güçlü antioksidan özelliği nedeniyle bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. İçeriğinde magnezyum, A vitamini, E vitamini, kalsiyum, potasyum gibi birçok vitamin ve mineral var.

  Liften de zengin olan bu yemişin bir avucu, orta büyüklükte bir elmayla aynı oranda life sahip. 15 yarım pikan cevizi, 30 gram etle aynı miktarda protein içeriyor.

  PİKAN CEVİZİNİN FAYDALARI NELERDİR?

  ABD Kalp Araştırmaları Enstitüsü tarafından yapılan çalışmalar sonucu düşük karbon zincirli yağları nedeniyle kolesterol hastalarına da öneriliyor. Her gün tüketilen bir avuç pikan cevizi; mineral, vitamin ve protein miktarını yeterli düzeyde tutarken, bağışıklık sistemini de güçlendiriyor.

  DİYABETİ ENGELLEMEYE YARDIMCI OLUYOR

  Journal of Nutrition’da yayınlanan ve yakın zamanda yapılmış bir araştırmada ceviz tüketimiyle igili bazı sonuçlara ulaşıldı. 140 bin kadın üzerinde yapılan araştırmada haftada bir-iki porsiyon ceviz tüketenler, hiç tüketmeyenlere göre yüzde 24 daha az Tip 2 diyabete yakalanma ihtimaline sahip oluyor.

  - Advertisement -

  Ceviz, diğer kuru yemişlere göre daha farklı çünkü yüksek oranda çoklu doymamış yağ asidi içeriyor. Bu asitler insülin direnci riskini azaltıyor, böylece diyabeti engellemeye yardımcı oluyor. Günde üç veya dört tam ceviz tüketebilirsiniz.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz