Pilates yaparak bedeninizi şımarttınız mı 2012’de hiçbir şey sizin önünüzde duramaz.

ocak-2012-ebru-salli-tan-resim-2Saçlar çok önemli
Saçlarınızda çeşitli renkler deniyorsunuz, sık sık fön çektiriyorsunuz ve bir gün bakıyorsunuz ki artık doğal halinden eser yok. Kendimden örnek vermek istiyorum; bir açık bir koyu, renk renk çeşit çeşit modeller denedim. Artık bunların hepsi ‘out’ oldu. Saçlarınız kendi doğal rengine ya da koyu kumral tonlara boyamanızı öneriyorum. Çünkü herkesin kendi saç rengi en doğal halini yansıtıyor. Artık kıvırcık, düz ya da cansız saçlara özel her çeşit şampuan var. Saçınızı uygun şampuanla yıkadıktan sonra parlatıcı ve birkaç damla saç bakım serumu kullanın. Saçınızı düz kullanacaksanız tarayıp kurutun ve gerekiyorsa biraz presle destekleyin. Saçlarınız hem fönlü hem değil gibi, gayet doğal duracak. Ayrıca haftalık maskeler de uygulayabilirsiniz.

Karınsavar beslenme programı
Karın yağlarını eriten egzersizleri yaparken daha iyi sonuç almak için beslenmenize de dikkat etmeniz gerekiyor. İşte size birkaç öneri;
● Asitli içecekler, şekerli konsantre meyve suları tüketmeyin.
● Katı yağ içeren her türlü gıdadan uzak durun.
● Trans yağ içeren hiçbir ürünü tüketmeyin.
● Et satın alırken kesinlikle çok yağlı olanları tercih etmeyin.
● Süt ve süt ürünlerini yarım yağlı ya da yağsız olarak tüketin.
● Günde 2,5-3 litre su için.
● Her gün iki fincan yeşil çay için.
● Her sabah aç karnına içine yarım limonun suyu sıkılmış bir bardak ılık su içerek içinizi temizleyin.

Kalın kaş genç gösteriyor
Kaşlarınız yüzünüzün tüm ifadesini değiştiren en önemli unsur olması nedeniyle kesinlikle gür ve yüzünüze uyumlu şekillendirilmiş olmalı. Kalın kaşı moda olarak değil, olması gereken bir kaş şekli olarak görüyorum. Belki birkaç yıl sonra tekrar ince kaşlar moda olacak ama benim çok net olarak bildiğim şu ki kalın ve gür kaş her zaman genç ve doğal bir görünüm kazandırıyor. Son 5 yıldır kaşlarımı almıyorum ve olabildiğince kalın kullanıyorum. Eğer kaşlarınızın ince ve boşluklu olmasından yana dertliyseniz makyaj yaparken doğal kahve tonunda bir farla boşlukları doldurabilirsiniz. Kaş kalemi yerine kaş farı kullanmak da daha doğal bir görüntü sağlıyor.

Dudaklara peeling
Dudaklar zamanla matlaşır, doğal rengini kaybeder ve morlaşabilir. Dudaklarınıza haftada bir ya da iki gün dudak peeling’i uygulayabilirsiniz. Eğer dudak için özel peeling bulamazsanız normal peeling’den de yararlanabilirsiniz. Kısa süre sonra dudaklarınız aynen çocukluğunuzdaki gibi pembe ve göz alıcı hatta daha dolgun görünecek. Ayrıca yüzünüze uyguladığınız maskeleri dudaklarınıza da uygulayabilirsiniz.

Pilatesin alternatifi yok
Cildimiz, saçlarımız, dudaklarımız, kaşlarımız dedik, şimdi biraz vücudumuza bakalım. Şimdi yine pilatesten bahsedeceğim çünkü başka alternatifimiz yok. Posturumuzu düzelten, omurgamızın sağlığını koruyan, kaslarımızın çalışıp güçlenmesi ve uzaması için olmazsa olmaz tek spor; pilates! Pilatesin nimetlerinden yararlanın; hem duruşunuzu düzeltin hem de vücudunuzu kısa sürede şekillendirin. Pilatesin yaşlanmayı yavaşlattığını da aklınızda tutun. Pilatesin, biz kadınların en büyük sorunu olan kemik erimesine karşı çok etkili olduğunun da altını çizmeliyim.

Kaş gürleştiren formül
● 1 kapsül E vitamini
● 1 çay kaşığı acıbadem yağı
Hazırlanışı: E vitamini kapsülünü patlatın, avucunuza dökün ve üzerine acıbadem yağı ekleyin. Bu karışımı kaşlarınıza her gün akşam yatmadan iki saat önce sürün. Gözünüze kaçırmamak şartıyla kirpiklerinize de bir miktar uygulayabilirsiniz. Düzenli olarak kullandığınızda kaşlarınızda 3 hafta içinde gözle görülür bir fark ortaya çıkacak. Eğer hiç kaşınız yoksa kaş ektirmeyi de düşünebilirsiniz. Ben daha önce kaşlarımdaki boşlukları bu yöntemle doldurttum. Şimdi ise bu karışımı kullanıyorum.

Doğal görünmek ile ilgili soracağınız başka sorularınız varsa bana ebrusalli.com.tr’den ya da Twitter’dan her zaman ulaşabilirsiniz. Hayatınızdan lezzet, sevgi ve pozitif enerji eksik olmasın. Sağlıkla ve sevgiyle kalın.

Ebru Şallı Tan

Formsante Dergisi Ocak 2012 Sayısı

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here