• ✓ Doğruluğu kontrol edilmiş makale
Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger

Pirinci yemeli mi, yememeli mi?

0
pirinc

Pirinç hakkında farklı söylentiler insanları çoğu zaman ikileme düşürüyor. Peki, pirinci yemeli mi, yememeli mi? Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger, çok merak edilen sorunun yanıtını verdi.

PİRİNCİ YEMELİ Mİ, YEMEMELİ Mİ? *

“Pirinç, sanılanın aksine kontrollü şekilde tüketildiğinde sağlıklı ve besleyici bir besin. Özellikle içerdiği kalsiyum, demir, niasin, fosfor, potasyum gibi mineraller bakımından oldukça değerli olan pirinç, enerji oluşumunda görevli olan B grubu vitaminlerden de oldukça zengin. Aynı zamanda iyi bir karbonhidrat kaynağı.

Günlük enerjimizin yüzde 50’sinin karbonhidratlardan alınması gerektiği düşünülürse, pirinç bu açıdan oldukça iyi bir seçenek. Glüten içermemesi bakımından çölyak hastalarının ve glüten intoleransı olanların da rahatlıkla tüketebileceği bir besin olan pirincin glisemik indeksinin yüksek olduğu bilinse de şekere göre daha düşük olduğunu da belirtmek isterim.”

KARBONHİDRAT TÜKETİMİNİ SINIRLAYIN! *

“Kilo vermek” denilince akla ilk gelen karbonhidratı kesmek oluyor. Oysa diğer tüm besin kaynakları gibi karbonhidratlar da vücudun ana enerji kaynakları arasında yer alıyor. Dolayısıyla karbonhidratı tamamen hayatınızdan çıkarmak yerine, sınırlı tüketmek öneriliyor.

İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here