Ana Sayfa Fitness Plaja hazırlanıyoruz! 15 günde süper vücut hatları

Plaja hazırlanıyoruz! 15 günde süper vücut hatları

haziran-2012-fitness-2-resim-1

Yazı formda geçirmek, bikinilerinizin içinde rahatça salınmak istiyorsanız egzersiz rutinine ara vermeyin. Otel odasında, sahilde, doğada, evinizde kolaylıkla yapabileceğiniz egzersizlerden oluşan kartları tatilde de yanınızdan ayırmayın! Plaja her daim hazır olun.

Formsanté’nin hediyesi fitness kartlarında yer alan egzersizler kaslarınızı sıkılaştırıp duruşunuzu düzeltirken, kilo vermenize de yardımcı oluyor. Eski milli yüzücü ve kişisel fitness eğitmeni Ayşen İpkin ile birlikte hazırladığımız 50 fitness kartını, kondisyon düzeyinize göre istediğiniz gibi seçip, harmanlayıp kullanabilirsiniz. Kartlarda her kategoriye farklı bir renk verdik. Böylelikle kendiniz için bir program oluşturmak istediğinizde işiniz kolaylaşacak. Örneğin o gün her gruptan birer egzersiz yapmak istiyorsanız her renkten birer kart seçebilirsiniz. Ya da sadece karın kaslarını çalışmak istiyorsanız yeşil kartlardan bir program hazırlayabilirsiniz.

UYARILAR
● Egzersizleri her zaman temkinli, dikkatli bir şekilde uygulayın. Yanlış bir hareketin ya da vücudu fitness düzeyinden fazla zorlamanın yaralanmalara neden olabileceğini unutmayın.
● Egzersizlerden önce ısınmayı (5 dakika boyunca bulunduğunuz yerde koşabilir, ip atlayabilirsiniz), sonrasında da esneme kartları yardımıyla kaslarınızı esnetmeyi unutmayın.
● Tüm egzersizleri uygularken karın kaslarını sıkı, sırtı dik tutun. Omuzlarınızı rahat bırakın; yukarı, kulaklarınıza doğru kaldırmayın. Boynu rahat, iki omuzun ortasında doğal pozisyonunda tutmaya özen gösterin.
● Önemli bir sağlık sorununuz varsa, özellikle bel ve boyun bölgenizde problem yaşıyorsanız egzersiz planınızı oluşturmadan önce lütfen hekiminize danışın.

KARTLARI NASIL KULLANACAKSINIZ?
● Yeni başlayanlar her gün bir renkten 2-3 kart seçerek tek kas grubunu çalıştırabilir. Örneğin bir gün kol, diğer gün karın gibi. Tek grup çalışıldığında ara verilmesine gerek yok. Her gün farklı bir kas grubu çalıştırılabilir.
● Yine yeni başlayanlar, her gruptan 1 kart seçip (esneme hariç, esnemeyi egzersizden önce ya da sonra yapın) farklı kasları bir defada çalıştırabilir. Bu durumda egzersizler arasında 1-2 gün dinlenilmesi gerekir.
● Daha ileri fitness düzeyinde olanlar tüm renklerden 2’şer kart harmanlayabilir. Ya da planı şöyle oluşturabilir: Göğüs ve ön kol egzersizlerinden 3’er kart; sırt ile arka kol egzersizlerinden 3’er kart; kalça, karın ve bacak egzersizlerinden 3’er kart.
haziran-2012-fitness-2-resim-2● Eğer yağ yakımını hedefliyorsanız seçtiğiniz programı 1 tur olarak hiç durmadan dinlenmeden yapın. Yağ yakımını artırmak için bol bol su içmeyi ihmal etmeyin. Haftada 3 gün tempolu yürüyüş, koşu, jogging, bisiklet, yüzme gibi kardiyo egzersizleri yapın.

NE GEREKİYOR?
● Yerdeki egzersizleri yapmak için bir mat
● Kendi kondisyon durumunuza göre seçeceğiniz iki adet dambıl
● Bir adet mini egzersiz topu

Eğitmen: Ayşen İpkin (Luxury Fitness Club Astoria)
Kıyafetler: Üst Nike, şort ve ayakkabı Puma

Aytaç Özkardaş GOZZI
Fotoğraflar: Ozan KUTSAL

Formsanté Dergisi Haziran 2012 Sayısı

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here