Diğer
  Ana SayfaSağlıkPolenlere karşı kırmızı soğan

  Polenlere karşı kırmızı soğan

  -

  Vücudunuza polen gibi bir alerjen girdiği zaman bağışıklık sisteminiz kaşıntı ve kabarma gibi alerjik reaksiyonları tetikleyen inflamatuar bileşikler olan histaminleri serbest bırakıyor. Çiğ soğan, özellikle kırmızı olanı, bu reaksiyonu durdurmaya yardımcı bir flavonoid olan kuersetin bakımından zengin. Kuersetin, vücuttaki histaminleri bloke edebiliyor. Sizin de alerjileriniz bahar döneminde artıyorsa, daha fazla kırmızı soğan tüketmeye özen gösterin.

  EN ALERJEN MEVSİM

  Bahar mevsimi, doğanın uyandığı ve canlandığı bir dönem olsa da bazı insanlar için hapşırık, burun tıkanıklığı ve akıntısı, gözlerde sulanma, batma, nefes darlığı ile göğüste ötme ve hırıltıyı çağrıştırıyor. Çünkü bu aylarda, çiçekli bitkilerin üremek için kullandıkları irili ufaklı toz şeklindeki polenler, rüzgar ve böcekler yardımıyla bir bitkiden diğerine taşınıyor. Dolayısıyla havadaki polen yoğunluğu hızla artıyor. Bu polenler bazı insanlar için son derece ciddi alerjik reaksiyonlara yol açabiliyor.

  BAHAR ALERJİLERİNİN EN SIK GÖRÜLEN ŞİKAYETLERİ

  Dönemsel alerjiler de en sık bahar alerjileri şeklinde karşımıza çıkıyor. Bahar alerjilerinin en sık görülen şikayetleri arasında burun tıkanıklığı, burun ve geniz akıntısı, boğaz ağrısı, boğazda gıdıklanma ve kaşıntı hissi, ses kısıklığı, hapşırık, öksürük, gözlerde sulanma ile baş ağrısının yer aldığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Selvi, bazen de nefes darlığı, göğüste sıkışma veya göğüste hırıltı, ötme hissi gibi sorunların ön plana çıkabildiğinin altını çiziyor.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz