Diğer
  Ana SayfaSağlıkPortakalın faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

  Portakalın faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

  -

  Portakal, her eve girmeyi başaran nadir meyvelerden… Çünkü genelde herkesin sevdiği bir lezzeti var. Yararları mı? Onlar da azımsanamayacak kadar çok!

  Turunçgiller ailesine üye bu turuncu meyvenin aslında birçok farklı türü var. Oldukça etli bir meyve. Sulu olanlarının kokusu daha kuvvetli. Tabii ki suyunu vermeye de bu türler daha hevesli…

  Portakal çok iyi bir C vitamini kaynağı. 130 gram civarındaki tek bir portakal, günlük C vitamini ihtiyacınızın neredeyse tümünü karşılıyor. Ayrıca diyet lifleri açısından da çok zengin. Portakalı soyarken, kabuğunun içerisindeki beyaz dokunun meyvenin üzerinde kalmasına çalışın. Çünkü bu doku, kanserle mücadele de vücudunuzu destekliyor. Tüm bunlara ek olarak, bu meyve A ve B vitamini, amino asit, beta karoten, potasyum, folik asit, kalsiyum, iyot, fosfor, sodyum, çinko, magnezyum ve demir de içeriyor. Daha ne olsun? 

  PORTAKALIN FAYDALARI

  Damar sertliği: Düzenli C vitamini tüketmek, damarlarda sertlik oluşumunu yavaşlatıyor.

  - Advertisement -

  Kanser: Portakalın bileşenlerinde bulunan yüksek liminoid miktarı; cilt, akciğer, göğüs, mide ve bağırsak kanseriyle mücadelede vücudu destekliyor. Ayrıca portakal iyi bir antioksidan. Bu da, serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini engelliyor.

  Kolestol: Zengin C vitamini içeren portakal ve mandalina, karaciğerin zehirli maddeleri atma gücünü artırıyor ve kolesterolü düşürüyor.

  Sperm kalitesi: Günde bir adet portakal yemek, sperm kalitesini sağlamak için önemli. C vitamini, sperm sayısını ve kalitesini arttırıyor.

  Kalp hastalıkları:  Yüksek oranda flavonoid (Antioksidan özellikleri taşır ve zararlı maddeleri etkisiz kılarlar)ve C vitamini içermesi, bu meyveyi kalp rahatsızlıkları için de faydalı hale getiriyor. 

  Bağışıklık sistemi: Malum havar soğudu, vücudun direnci düşti… Bağışıklık sistemini güçlendirmek için de portakal tüketmek şart.

  ● Portakalın içeriğinde C vitamini, karbonhidrat, potasyum, folik asit ve bioflavin bulunuyor.
  ● Portakalın bir tanesi ile günlük folik asit gereksiniminin yüzde 10’u karşılanabiliyor.
  ● Portakal, soğuk algınlığı ve gripten koruyor.
  ● Portakal suyundaki bir antioksidan olan bioflavin damarları ve kılcal damarları güçlendirerek kalbin zarar görmesini engelliyor, ezik ve çürüklerin iyileşmesini sağlıyor.
  ● İçerdiği potasyum sayesinde cildin kuruyup kırışıklıkların oluşmasını önlemeye yardımcı oluyor.
  ● Ateşli hastalıklarda vücudun direncini artırıyor.

  PORTAKAL BESİN TABLOSU  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz