Diğer
  Ana SayfaHaberProf. Ateş Kara'dan Çin'de yeni keşfedilen virüs için açıklama

  Prof. Ateş Kara’dan Çin’de yeni keşfedilen virüs için açıklama

  -

  Çin’deki bilim insanları, dünya çapında salgın şeklinde yayılma ihtimali bulunan yeni bir grip virüsü türü keşfetti. Araştırmacılar virüsün mutasyon geçirerek hızla yayılmasından endişe ediliyor. Peki, yeni keşfedilen bu virüs insandan insana bulaşır mı? Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, sosyal medya hesabından açıkladı…

  BİLİM KURULU ÜYESİ ATEŞ KARA’DAN AÇIKLAMA

  Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Çin’de pandemi yapma riski olan yeni grip virüsü ‘G4 H1N1’in domuzlar arasında yaygın olarak tespit edildiğinin bildirildiğini belirterek, mesafe, maske ve el yıkamanın önemine dikkat çekti.

  Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ateş Kara, sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Çin’de pandemi yapma riski olan yeni bir grip virüsünün ‘G4 H1N1’, domuzlar arasında yaygın olarak tespit edildiği bildirildi. Bugün için hayvanlarla yakın teması olan insanlara geçebildiği ancak insandan insana bulaşı olmadığı da açıklandı. Lütfen; mesafe, maske, el yıkama” dedi.

  AŞI MÜMKÜN

  G4 EA H1N1 adlı verilen yeni virüs, insanların solunum yollarında çoğalabiliyor. Virüsün Çin’deki domuz endüstrisinde çalışan kişilere bulaştığını gösteren kanıtlar da bulundu.

  - Advertisement -

  Mevcut grip aşıları bu yeni türe dair koruma sağlamıyor. Fakat ihtiyaç haline üzerlerinde oynama yapılarak buna koruma sağlamaları mümkün.

  İngiltere’deki Nottingham Üniversitesi’nden Kin-Chow Chang, yeni virüsün henüz büyük bir tehdit oluşturmadığını fakat bunu yakından takip etmek gerektiğini söylüyor.

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz