Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsProf. Dr. Mehmet Ceyhan'dan 'Corona Virüs aşısı' açıklaması

  Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan ‘Corona Virüs aşısı’ açıklaması

  -

  Türkiye’de de iki kişinin ölümüne yol açan Koronavirüs dünyayı tehdit etmeye devam ediyor. Peki, Türkiye’deki önlemler yeterli mi? Covid-19 ile gribi ayıran belirtiler nelerdir? Aşı ne zaman çıkar? Maske ve eldiven kullanımı Corona Virüs’ten korur mu? Sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli mi? Virüsün yayılması ne zaman duracak? Virüs hakkında merak edilenleri Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan Radyo Trafik ortak yayınında anlattı. 

  VİRÜS NASIL BULAŞIYOR?

  Virüsün damlacık yoluyla bulaştığının altını çizen Ceyhan, “Koronavirüste güvenli mesafe bir buçuk metre. Daha sık bulaşma şekli temasla oluyor. Masa üzeri, kapı kolu gibi ortak kullanılan yüzeylere yerleşen virüs temasla ele geçip, ağız, göz ve burnumuza dokunmamızla bulaşıyor.” dedi.

  TÜRKİYE’DEKİ ÖNLEMLER YETERLİ Mİ?

  Prof. Dr. Ceyhan salgın hastalıklarda tespitin önemine vurgu yaparak, “Her ülke kendi çapında önlemler alıyor. Tespit edemediğimiz kaynaklarda önlem alamıyoruz. Sınırları kapatıp uçuşları yasaklıyoruz, okullar kapatılıyor. İş yerlerini kapatmak gerekiyor. Kalabalık yerlere gitmemek de önlemlerin başında geliyor. Bunu bir savaş gibi düşünün. Savaşın ilk cephesinde başarılı olduk. İlk vakamızı bir süre sonra gördük. İkinci cephedeki savaş çok önemli. İlk cephedeki savaşı devlet veriyor. İkinci cephede kurumlar ve medya var. Ortak bir stratejiyle virüsle savaşmalıyız.” şeklinde konuştu.

  COVİD-19 İLE GRİBİ AYIRAN BELİRTİLER

  Gelen bir soru üzerine, Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan grip ile Koronavirüs vakasını ayıran temel bir belirtinin olmadığını bildirdi. Koronavirüsün ancak test yoluyla belirlenebildiğini kaydeden Ceyhan, “Testte de bir sorun var. Polikliniklere ateş ve öksürükle başvuruluyor. Bütün bu şikâyetle gelenlere test yapmak olanaksız. Test kitini yeterli düzeyde bulmak mümkün değil. Aynı sıkıntıyı ABD ve Avrupa ülkeleri de yaşıyor. Bir sınırlama koymak lazım.” ifadelerini kullandı.

  “1 YILDAN ÖNCE AŞI OLMAZ”

  Koronavirüs vakası ortaya çıktıktan sonra başlanan tedavi yöntemlerine de değinen Prof. Dr. Mehmet Ceyhan aşı için en az bir yıl beklenmesi gerektiğine vurgu yaptı:

  - Advertisement -

  “Koronavirüs tedavisi için denenen çok ilaç var ama güvenilebilir bir ilaç yok. Aşı medyada yanlış değerlendiriliyor. Hemen “aşı bulundu” diye başlık atılıyor. Halbuki öyle bir durum yok. Önce hayvan deneyleri yapılmalı. Bir yıldan kısa bir sürede aşı olmaz. Kesinlikle bir aşı bulunacak diye bir durum yok. İnsanlar yıllardır AIDS ile savaşıyor, henüz bir aşısı yok!”

  ELDİVEN VE MASKE KULLANIMI

  Ceyhan, salgın hastalıklar konusunda doğru bilinen yanlışları anlattı. Eldiven kullanımının faydası olmadığını, aksine eller nemlendiği için virüsün çoğalmasına ortam hazırlandığını dile getiren Mehmet Ceyhan, maskelerin de yanlış kullanıldığının altını çizdi. Uzun süre takılan maskenin zarar verdiğini söyleyen Başkan Ceyhan, “Ateşiniz varsa muayene olana kadar maske takmalısınız. Maskenin bez kısmına dokunulmamalıdır. Lastikten ya da kordondan tutularak takılmalıdır. Maskeler tek kullanımlıktır. Sonrasında bir poşete konulup atılmalı ve eller yıkanmalıdır.” sözleriyle vatandaşları uyardı.

  VİRÜSÜN YAYILMASI NE ZAMAN DURACAK?

  Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, hava sıcaklıklarının artmasıyla virüs yayılımının azalacağı yönündeki bilgilerin yine yanlış olduğunu belirterek, “Keşke öyle olsa. Maalesef böyle bir garanti vermek mümkün değil. Güney yarımkürede de hastalık var. Yeni bir virüs ortaya çıkıyor ve hiç bağışıklığı olmayan dünya nüfusuna yayılıyor. Tedbirler elden bırakılmamalı!” ikazında bulundu.

  CORONA VİRÜS HANGİ ÜLKELERE YAYILDI?

  DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

  Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Radyo Trafik dinleyenlerinden gelen soruları da yanıtladı ve merak edilen konulara açıklık getirdi:

  “Koronavirüsün hayvandan insana bulaşması beklenen bir durum. Gerçekten yarasa kökenli olma ihtimali var. Bizden hayvana bulaşır mı derseniz böyle bir vaka oldu. Ancak paniğe gerek yok. Sigara içmek ciddi risk faktörü. Çin’deki bir çalışmada erkeklerin hayatını daha fazla kaybettiği gözlemlendi. Bu farkın ise sigaradan kaynaklı olduğu söyleniyor. Çocuklarda ise hastalık hafif seyrediyor.”

  Ayrıca sosyal medyada yayılan bilgilerin de yanlışlığından yakınan Ceyhan, Tuzlu su ile gargara yapmanın koruyucu etkisinin olmadığını, aksine zararları olduğunu söyledi. Gıda yoluyla virüsün zarar vermediğini de kaydeden Mehmet Ceyhan, yine iddia edildiği gibi virüsün laboratuvarda üretilmesinin mümkün olmadığını açıkladı.

  SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLMELİ Mİ?

  Henüz sokağa çıkma yasağının düşünülmemesini belirten Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Olayın gidişine bakılmalı. Kendi haline bırakılırsa iyi olmaz. Gerekiyorsa bu sokağa çıkma yasağı dahil her türlü karar alınmalı.” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....