Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsProf. Dr. Mehmet Ceyhan'dan koronavirüs salgınına karşı 5 öneri

  Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan koronavirüs salgınına karşı 5 öneri

  -

  Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan CNN Türk ekranlarında katıldığı Tarafsız Bölge programında koronavirüs salgınına karşı önerilerde bulundu. Sokağa çıkma yasağı ilan etmeden koronavirüs salgınını önlemenin yolları olduğunu söyleyen Ceyhan, 5 öneride bulundu.

  MEHMET CEYHAN’DAN SALGINI BİTİRECEK 5 ÖNERİ

  1. Maske zorunluluğu
  2. Toplanma sayılarında kısıtlama
  3. Kademeli mesai, evden çalışma
  4. Sınavlara yönelik önlemler
  5. Şehirler arası ulaşım öncesi test yapılması

  MEHMET CEYHAN’DAN GELEN ÖNERİLER VE DETAYLARI

  MASKE ZORUNLULUĞU

  Tüm ülkede maske takma zorunluluğu getirilmeli, takmayanlara cezai yaptırım uygulanmalı.

  TOPLANMA SAYILARINDA KISITLAMA

  Yaşadığımız deneyimler bize taziye evinden 190 vakanın çıkabildiğini, asker uğurlamasında çok sayıda insanın enfekte olabileceğini gösterdi. Tek odaktan yüksek sayıda hasta çıkmasını önlemek için farklı sebeplerle bir araya gelinebilecek etkinliklere kişi sayısı sınırlaması getirilmeli. Örneğin, asker uğurlamasında 30 kişi, maç sevincinde 10 kişi gibi… Eğer bu rakamlar aşılırsa kolluk kuvvetleri müdahale edecek.

  KADEMELİ MESAİ, EVDEN ÇALIŞMA

  Toplu ulaşımda sıkışıklığın önüne geçebilmenin yolu kademeli mesaiden geçiyor. Her iş kolunun farklı saatlerde işe başlayıp bitirmesi insanların kalabalık ortamlara girmesini önler. İş tanımı evden çalışmaya müsait çok sayıda iş kolu var. Zorunlu değilse işyerlerinin evden çalışma sistemine geçmesi desteklenmeli.

  SINAVLARA YÖNELİK ÖNLEMLER

  Toplu sınav sistemi için de benzer önerilerim var. Sınav salonları arttırılabilir ama en büyük risk alanı sınav salonları değil oraya toplu taşıma yöntemiyle gidip gelecek kişiler. Bir grup 9’da başlayabilir bir grup 9.30’da… Bu yolla o gün toplu taşımadaki kalabalıkların önüne geçilebilir. 

  - Advertisement -

  ŞEHİRLER ARASI ULAŞIM ÖNCESİ TEST YAPILMASI

  Türkiye’nin birçok ilinde vaka sayısının artışının kaynağı İstanbul, Ankara, Konya gibi şehirlerden ufak illere giden ve salgını başlatan kişiler. Özellikle otobüs yolculukları bazen 10, bazen 20 saat sürüyor. Bu süre dahilinde herkesin aralıksız olarak maske takması imkânsız. Şehirler arası yolculuklarda bir gün önce test yaptırıp negatif raporu alınırsa seyahatler sonrası ortaya çıkacak bulaş oranı yüzde 60 oranında önlenebilir diye düşünüyorum.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz