Diğer
  Ana SayfaFitnessProtein tozlarına dikkat!

  Protein tozlarına dikkat!

  -

  Sporcular ve düzenli egzersiz yapanların mümkün olduğunca doğal beslenmesi gerektiğini savunan Uzman Diyetisyen Orçun Kürüm gelişigüzel alınan gıda takviyeleri ve protein tozları konusunda sporcuları uyarıyor.

  25082014 fitrap01

  Spor yapan bireyin protein ihtiyacının normal gıdalarla karşılanamadığı saptanmışsa ancak o zaman protein takviyesinin uygun ve etkili olabileceğini söyleyen Dyt. Kürüm protein tozlarının zararlarını şöyle açıklıyor:

  1- Yüksek oranda işlenmiş olan protein tozları, denatüre olmuş proteinler içeriyor. Bu da protein tozunu sağlıklı bir besin desteği olmaktan uzaklaştırıyor. Sebebi ise üretim esnasında yüksek ısı kullanılması.

  2- Markası ne olursa olsun bu tozlar içerisinde arsenik, kadmiyum, kurşun, civa gibi bir veya birkaç farklı ağır metal içeriyor. Ağır metallerin vücutta birikmesi hem kanser hem de organ yetmezliğine yol açabiliyor.

  - Advertisement -

  3- Protein tozlarında ayrıştırılan yağlar, maddenin doğallığını bozabiliyor. Yağ içermeyen bir protein, vücutta tam anlamı ile kullanılabilen faydalı bir protein değil. Vücut bir denge içerisinde çalışıyor. Vücudumuzun tanıdığı ve kullanabildiği bütün protein kaynakları da yağ içeriyor.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz