Diğer
  Ana SayfaBebekRahatlatma yöntemleri

  Rahatlatma yöntemleri

  -

  Bebekler, isteklerini tek bir şekilde anlatırlar: Ağlamak! Açlıktan uykusuzluğa, ilgi çekmekten yorgunluğa kadar bir çok ihtiyacını bu şekilde anlatan bebeğinizin ne istediğini anlamaksa size kalır. Bu söylediğimiz imkansız gibi geliyorsa, bir de ipuçlarımıza göz atın!

  Seral Çelik

  Bebeklerin tüm ihtiyaçlarını ağlayarak anlattıklarını biliyorsunuz. Ama bilmek yetmiyor! Hangi ağlamanın hangi ihtiyaca karşılık geldiğini ve bebeğinizi nasıl rahatlatacağını da bilmeniz gerekiyor. Özellikle ilk kez anne olanlar için adeta bir bilmeceye dönüşen bu durumu daha kısa zamanda çözmenin yolu, aşağıdaki önerileri uygulamaktan geçiyor…
  Soruları yazın, yanıt arayın
  Doyurdunuz, altına baktınız, kucakladınız, sevdiniz, okşadınız, şarkılar söylediniz, salladınız ama boşuna! Ağlaması durmuyor. Ne hissedersiniz? Telaş, panik, çaresizlik… Ağlayan bebeğiniz, karşısında kendinizi her zaman kötü hissetmenize gerek yok. Şüphesiz bebeğiniz ağlayarak bir şey istediğini belli ediyor. Ama unutmayın, her ağlama 'olmazsa olmaz' isteklerinden birinin işareti değildir. Bazen, tamamen ilgi çekmek nedeniyle bile ağlayabilirler. Araştırmalara göre, her 5 bebekten 4'ü nedensiz ağlıyor. Üstelik ağlama süresi 15 dakika ile 1 saat arasında değişebiliyor. Gün içinde ağlama krizlerinin geldiği saatler de var. En çok akşam saatlerinde ağlamayı seviyorlar. Uzmanlar bu durumu şöyle yorumluyor: Gündüz evin içinde sakin sakin yaşayan bebek için, akşam saatlerinde ailenin bir araya gelmesiyle oluşan gürültü ağlama nedeni olabiliyor. Bir başka gerekçe ise, gün içinde yaşadığı yorgunluğu hissetmesi ya da biriken stresi boşaltmak istemesi… Peki, ağlama nedenini nasıl anlayacaksınız? Bunun için bazı sorulara yanıt aramanız gerekiyor. Dilerseniz bir kalem, bir kağıt alın ve sırayla yazın: Aç mı?, Uykusuz mu?, Altı kirli mi?, Gazı mı var?, Kolik mi?, Üşüyor mü, sıcakladı mı?, Yalnızlık mı çekiyor? Gelin şimdi ağlama nedenlerine göre rahatlatma tekniklerinin ne olabileceğini gözden geçirelim.

  Haberin tamamı için Formsante'yle verilen Bebek ekini kaçırmayın…  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz