Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetRezene çayı bebeklere ne zaman verilmeli? Nasıl hazırlanmalı?

  Rezene çayı bebeklere ne zaman verilmeli? Nasıl hazırlanmalı?

  -

  Maydanozgiller ailesinden, hoş kokulu bir bitki olan rezenenin anavatanı Akdeniz ve Yakın Doğu olarak biliniyor. Peki, rezene çayı bebeklerde neye iyi gelir? Rezene çayı nasıl hazırlanır? Rezene çayı bebeklere ne zaman verilmeli? Rezenenin besin değeri nedir?

  REZENE NEDİR?

  Tohumları protein bakımından zengin bir dokuya sahip olan bu bitki daha çok kayalık ve kurak yerlerde yetişiyor. Taze halinin dışında sıklıkla baharat olarak bilinen rezene, balık ve tavuk yemekleri ile salatalarda sıkça kullanılıyor.

  REZENE NEYE İYİ GELİR?

  Çay olarak demlendiğinde anne sütünü artırıcı olarak kullanılan bu bitki ayrıca gaz sorunlarını gidermeye de yardımcı oluyor. Bebeklerde iştah açıcı olarak tercih edilen rezene, sindirim problemlerini gidermek ve sinirleri yatıştırmak için de kullanılıyor.

  REZENE ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

  1 poşet rezene çayı bir kupaya konur, üzerine tam kaynamamış (80º C) su ilâve edilir, 5  dakika kadar beklenir, poşet çıkarılır, çayın oda ısısına gelmesi beklenir. Bebeğe bir defada en çok 6-7 çay kaşığı dikkatle içirilir. Günde 3-4 defa verilebilir.Her gün taze hazırlanmalıdır.

  - Advertisement -
  NOT: Bebek için hazırlarken suyu önce kaynatıp, daha sonra biraz ılıması yaklaşık 80 derece ye düşmesi beklenmelidir.

  BEBEKLERE REZENE ÇAYI NE ZAMAN VERİLMELİ?

  Alman Bitki Komisyonu ve İngiliz Bitki Kompendiyumu rezenenin günde şu miktarlarda kullanılmasını tavsiye ediyor: 0–1 yaş arasında 1-2 gram, 1–4 yaş 1.5–3 gram, 4–10 yaş 3-5 gram, 10–16 yaş ve üzeri 5–7 gram. Kullanmadan önce meyvelerin ezilmesi gerekiyor. Bu sayede taşıdığı uçucu yağ ve diğer maddeler suda çözünebiliyor ve istenen etki meydana geliyor. Parçalanmamışsa etkili maddelerin suya geçmesi zorlaşıyor.

  REZENE BESİN DEĞERİ ve TABLOSU

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....