Diğer
  Ana SayfaİlişkiRiskli seks pozisyonları!

  Riskli seks pozisyonları!

  -

  Oral, anal seks ve Kama Sutra… Cinsel yaşamı monotonluktan kurtaran ve daha fazla haz alınmasını sağlayan bu teknikler korunma yöntemlerine özen gösterilmediğinde pek çok hastalığı da beraberinde getiriyor. Korunmak için prezarvatif etkili bir yöntem olsa da, her teknikte farklı önlem almak gerekiyor!

  Cinsel yaşamın hâlâ tabu sayıldığı toplumumuzda “oral”, “anal” ya da Kama Sutra” teknikleri hakkında konuşmak kolay değil hiç kuşkusuz. Ancak bu, özellikle erkeklerin üç teknikten de büyük zevk aldıkları gerçeğini değiştirmiyor. Sadece erkekler mi? Kadınlar da artık bu tür yaklaşımlara sıcak bakıyor ve tabulardan uzak dokunuşların keyfine varmaya çalışıyor. Ancak uzmanlar cinsel yaşama renk katan bu tekniklerin, korunma yöntemleri uygulanmadan gerçekleştirildiği takdirde pek çok hastalığa davetiye çıkardığı uyarısında bulunuyor. Cinsel yolla geçen hastalıkların bulaşmasını önlemede en etkili yol hiç kuşkusuz prezervatif kullanmak. Bu korunma yöntemi doğru kullanıldığında eşlerin vücut sıvılarının birbiriyle temasını belirgin ölçüde önleyerek yüzde 85 – 95 oranında koruma sağlıyor. Ayrıca vajen, klitoris ile anüsü kaplayan ve ateksten yapılmış bir çeşit örtü bariyer metodu olan Denta Dam da eşleri pek çok hastalıktan uzak tutabiliyor. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için almanız gereken yöntemler bunlarla sınırlı değil elbette…

  ORAL İLİŞKİ

  Ağız ve cinsel organlar vücudun kolayca uyarılabilen erojen bölgelerini oluşturuyor. Ağzın ve cinsel organların hassas erojen bölgeler olması ve yoğun uyarı ile haz vermesi bu buluşmayı kaçınılmaz kılıyor. Yapılan araştırmalara göre, oral ilişki, günümüzde ergenlik çağı dahil tüm yaş grubundaki çiftler tarafından uygulanıyor. Hamileliğe yol açmadığı için de çiftler tarafından sıklıkla tercih edilen bir ilişki şeklini oluşturuyor. Ancak vajinal ya da anal seksteki kadar yüksek olmasa bile oral ilişki de çeşitli hastalıklara davetiye çıkarıyor…

  Amerika’da CDC’nin (Hastalık Kontrol Merkezi) verilerine göre, HIV vb. enfeksiyonların prezervatif kullanılmadığında oral ilişki yoluyla geçiş riski onbinde 4 dolaylarında seyrediyor. Oral ilişkiyle hastalıkların bulaşma riski çok düşük seyretse de, görüldüğü gibi bu yöntem tamamen güvenli değil. Dolayısıyla oral ilişki sırasında cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak amacıyla mutlaka prezervatif kullanmak gerekiyor.

  NASIL KORUNMALI?

  – Tanımadığınız kişilerle ilişkiye girmeyin.
  – Tek eşliliği benimseyin. Eşinizin de ilişkinize sadık kaldığından emin olun.
  – Ağzınızda ülser ya da kanamalı aftöz yaraları varsa oral ilişkiden kaçının. Yaralar enfeksiyonun bulaşmasına adeta davetiye çıkarır.
  – İlişki öncesinde duş almayı ihmal etmeyin. Ellerinizi de iyice yıkamaya özen gösterin.
  – Enfeksiyon riskini arttıracağı için oral ilişki öncesinde dişlerinizi fırçalamayın.
  – Erkeklere yapılan oral ilişkide, cinsel birleşmede olduğu gibi lateks prezervatiflerden yararlanmalı…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz