Diğer
  Ana SayfaSağlıkRitm tut ve rahatla!

  Ritm tut ve rahatla!

  -

  Bedenimizi bir enstrüman gibi kullanmak ve rahatlamak… Çocukları ve çevreleriyle daha sağlıklı ilişki kurmak isteyen ebeveynlere de önerilen bu ilginç atölye çalışması, zihinsel özürlü çocuklar ve engellilerin gelişiminde oldukça yararlı.

  "Kendin kendini çal" atölyesindeyiz! Tamam, kabul ediyoruz, kulağa biraz tuhaf geliyor. Bu, bir beden perküsyonu çalışması. Konuyu daha da açacak olursak, bir grup katılımcı, bir çember oluşturmuş, doğaçlama bir müzik yapıyor. Ancak ortada bir müzik aleti yok! Çünkü bedenleri zaten enstrümanları! Onlar yalnızca kendileri için "kendilerini çalıyorlar". Bir tür dans gibi algılansa da aslında bir gelişim programı. Ebeveynlerin çocuklarıyla iletişim kurmalarına, çalışanların işyerinde kendilerini daha iyi ifade etmelerine, stres atıp rahatlamalarına, hatta kendilerini daha yakından tanıyıp kişisel sorunlarını çözmelerine yardımcı oluyor. Bunların yanında, spastik ve otistik çocukların gelişimine de katkı sağlıyor. Kısacası çok amaçlı bir program.
  Beden perküsyonu kavramına uzak olanlara, şarkıcı Sertab Erener'le birlikte müzik yapan Belçikalı grup, bir şeyler çağrıştırabilir. Grubun yaptığı, acapella (hiçbir müzik enstrümanı eşliği olmadan yapılan) müzik, bu atölyede yapılan çalışmaya çok benziyor. Bedenle ritm tutarak çeşitli sesler çıkarmanın birçok yöntemi var. Örneğin dil şaklatmak, sesli ve sessiz harflerden yararlanarak diş, damak ve yanaktan ses çıkartmak gibi… Ağız hatta dil hareketlerinin bu çalışmadaki rolü büyük. Tabii ki eller, bacaklar, ayaklar, aslına bakarsanız vücudun tüm organları, beden perküsyonunun bir parçası.  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz