Diğer
  Ana SayfaSağlıkRuh halimiz hormonlardan sorulur!

  Ruh halimiz hormonlardan sorulur!

  -

  Bulutların üzerinde uçmak veya karanlık bir girdabın içinde sıkışıp kalmak… Hormonlar ruh halimizi belirlemek gibi önemli bir göreve sahipler. Kimyamızda herhangi bir bozukluk olmadığı sürece de fonksiyonlarını aksatmadan sürdürüyorlar. Fakat, bizim de onlara yardım etmemiz gerekiyor..

  Sabah güçlü bir koşu programının üstesinden nasıl geldiğinizi düşündünüz mü hiç? Veya, aşık olduğunuzda sanki bulutların üzerinde süzülüyormuş hissine nasıl kapıldığınızı? Ruh halimiz her zaman böyle pozitif olmuyor elbette. Örneğin korktuğumuzda kalp atışlarımız hızla çarpmaya başlıyor, kaslarımız geriliyor ve tüm bedenimiz kaskatı kesiliyor. İşte beynimiz, tüm bunları biyo kimyasal bir reaksiyon oluşturarak başarıyor. Merak, özlem, uyum, mutluluk, heyecan gibi pek çok duyguyu tatmamızı sağlayan bu kimyasallar ‘nörotransmitter’ olarak tanımlanıyor. Günümüzde bu kimyasalların 60’ından fazlası tanınıyor ve her geçen gün alt açılımları keşfediliyor. Genellikle vücudumuz tarafından üretilen bu “doping” maddelerinin bazıları hipofiz bezinde, bazıları ise böbreküstü bezlerinde üretiliyor ve ihtiyaç duyulduğunda salgılanmaya başlıyor. Bu nörotransmitterler sayesinde sizi tehdit eden pek çok zor durumdan kurtulabilir, kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

  DOPAMİN KEYİFLENDİRİR
  Ruh halinin sıfırı tüketmesi, dopamin eksikliğinin kesin bir göstergesini oluşturuyor. Dopamin, çok fonksiyonlu bir beyin nörotransmitteri olarak nitelendiriliyor. Nöroloji uzmanları, bu madde olmadan elimizi bile kıpırdatamayacağımıza dikkat çekiyor. Çünkü bu madde herhangi bir şeyi yapabilmemiz için bize motivasyon sağlıyor. Ayrıca aktiviteler sırasında kendimizi iyi hissetmemizde de önemli bir rol üstleniyor.
  Ne zaman ihtiyaç duyarsınız?
  Kendimizi önemsiz ve yararsız hissettiğimiz dönemlerde, bir şeyi başarmadaki güven eksikliği ve hafif konsantrasyon ve hafıza sorunlarında gerekli. Bir şeyleri yapma istediğinizin ve enerjinizin az olduğu dönemlerde dopamine ihtiyaç duyuyoruz.
  Şunları yapabilirsiniz:
  Dopamin düzeyini yükseltmenizin en basit yolu hareket etmek. Aklınızda bulunsun, spor yapmadığınızda dopaminin salgılanmasını birebir engellemiş oluyorsunuz. Seks de bu nörotransmitterin üretimini harekete geçiriyor. Bunun için yağlı deniz balığı veya fındık, fıstık yemenizde fayda var. Bu besinlerin içerdikleri omega 3 yağ asitleri, dopamin üretimi için vazgeçilmez bir madde. Buna karşılık fast food beslenme dopaminin salgılanmasını azaltan etkiye sahip. Son araştırmalara göre de ginko, dopamin düzeyini hatırı sayılır derecede yükseltiyor. Bu da hatırlama ve öğrenme yeteneğinizi geliştiriyor. Uzmanlar, akşamları erken uyumaya özen göstermeniz gerektiğini söylüyorlar, çünkü dopamin geceyarısından iki saat önceki dönemde en yüksek düzeyde salgılanıyor.

  NEŞENİN KAYNAĞI: SEROTONİN
  Serotonin mutluluk hormonu olarak nitelendiriliyor. Beyinde serotonin kimyasalı salındığında kan damarları kasılarak daralıyor; serotonin düzeyi düştükçe genişliyor. Serotonin uykuyu, seksüel enerjiyi, ruh halini, ani ve aşırı isteklerle iştahı düzenliyor. Düşük serotonin miktarı, sinirli, huzursuz ve depresif ruh hallerine neden olabiliyor. Mide ve bağırsak bölgesindeki kas sisteminin hareketlerini yönetiyor, ağrı algılama sisteminizi düzenliyor ve dinlendirici bir uyku sağlıyor. Serotonin düzeyi düştüğünde ise keyfiniz ve genel ruh haliniz kaybolup, gidiyor.
  Ne zaman ihtiyaç duyarsınız?
  Ruhsal olarak dibe vurduğunuzda, depresif ruh hallerinde, özgüven eksikliğinde, çok fazla strese girdiğinizde serotonine ihtiyacınız oluyor. Herhangi bir belirti vermeyen mide bağırsak rahatsızlıklarında, örneğin ülserde, ağrı eşiğiniz düştüğünde ve migren ataklarında serotonine ihtiyacınız oluyor.
  Şunları yapabilirsiniz: Doğru olan besinleri tüketmek kaydıyla düzenli yemek yemelisiniz. Serotonin üretimi beslenme yoluyla etkilenebilen tek nörotansmitter. O, beyin hücrelerindeki Tryptophan adlı protein tarafından oluşturuluyor. Örneğin çikolata ve muzda bu madde bolca bulunuyor. Yağ ve şeker de tryptophan miktarının artmasını sağlıyor. Tatlılara karşı şiddetli açlık duygunuzu serotonin düzeyinin azlığına dikkat çeken bir işaret olarak algılayabilirsiniz. Spor yaparken dikkat edin: Kadınlarda çok fazla güç harcamayı gerektiren sporlar, serotoninin serbest bırakılmasını azaltıyor. Aynı şekilde stres ve huzursuzluk da. Bunun aksine rahatladığınız zaman serotonin üretimi düzene giriyor.

  Vücudumuz için diğer önemli temel hormonlar Formsante’nin 2007 mart sayısında…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz