Ruhunuza mutluluk katın

 

Proteinler

Dengeli bir ruh hali için en önemli gereksinim aminoasit. Aminoasit; proteinin bir parçası. Yeterli miktarda protein almadan; olumlu, sakin ve huzurlu olmak mümkün olmuyor. Çünkü bu duygular için gerekli olan nörotransmitterler yalnızca aminoasitlerin yardımıyla üretilebiliyor. 

Tavuk eti, balık, deniz ürünleri, sığır eti, yumurta ve süt ürünleri; değerli protein kaynakları. Çoğu insan öğün başına, 20-30 gram proteine gereksinim duyuyor. Bu nedenle günde üç defa, bir avuç dolusu yüksek kaliteli protein yemek şart. Haftada iki defa balık yemek de gerekiyor. Balık kolayca sindiriliyor ve birçok farklı aminoasidi içeriyor.

 

Yağlar

Ruh halinizin üzerinde gezen kara bulutların sorumlusu, bazen light ürünler olabiliyor. Çünkü beyin metabolizması için yağlar çok önemli. Soğuk su balıklarında bulunan Omega 3 yağ asitleri, artık depresyon tedavilerinde de kullanılıyor. Keyfimizi yerine getiren başka yağlar da var. Aslında zararlı olan krema ve tereyağında bulunan doymuş yağlar da bunlardan. Bol sebze ile birlikte tüketildiğinde bu yağlar damar tıkanıklığına yol açmıyor. Bunların dışında zeytinyağı, kaju fıstığı, yer fıstığı ve bademde bulunan Omega 9 yağ asitleri de moral veren maddelerden.

 

14012014 pozitif2RUHA İYİ GELMEYENLER

Günlük beslenmemizde yer alan ve keyif kaçıran besinlerin sayısı oldukça fazla. Düşmanlarınızı tanıyın!

* Kalorileri azaltmak

Kişisel kalori gereksiniminin aşırı miktarda altında kalori almak vücudu strese sokuyor. Bu da serotonin gibi keyif düzelten hormonların üretimini engelliyor.

* Tatlandırıcılar

Tatları hoş olabilir ama mutlu etmiyorlar. Ayrıca aspartam adlı maddenin serotonin üretimini ciddi biçimde durdurduğu tahmin ediliyor. 

* Kafein

Kahve ya da kolasız duramıyor musunuz? Bu durum çok tehlikeli! Aşırı kafein tüketimi, B vitamin grubu gibi ruh halimiz için vazgeçilmez olan besin maddelerini yok ediyor. 

* Boya ve katkı maddeleri

Çocuklarda hiperaktivite konusunda yapılan araştırmalar bu maddelerin sinirliliği artırdığını ve konsantrasyonu bozduğunu gösteriyor. 

* Az proteinli beslenme

Vejetaryenler dikkat! Etsiz besleniyorsanız, yüksek kaliteli proteinler tüketmeye özen göstermeniz şart. Lor peyniri ve yumurta yemek size iyi gelebilir. Aksi halde vücuda özgü antidepresanların beyinde üretilmesi için gerekli aminoasitler eksik kalıyor ve enerji eksikliği yaşanıyor.

* Öğünleri atlamak

Kahvaltı için zamanınız mı yok? Öğle yemeğini atlıyor musunuz? O halde kan şekeri düzeyinizi alt üst ediyorsunuz demektir. Bunun sonucunda da enerjisiz ve keyifsiz olmanız normal. Kahvaltı asla atlanmaması gereken en önemli öğün. 3 ana öğünü aksatmadan aralara ara öğünleri de ekleyerek beslenme düzeninizi oluşturmalısınız.

* Şeker ve beyaz un

Pasta ve bisküviler metabolizmayı yoruyor. Bunlar yenildiğinde, kan şekeri düzeyi önce hızla yükseliyor, sonra birden düşüyor, bu yüzden keyfiniz bozuluyor.

 

Pozitif Dergisi Sayı 1

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here