Diğer
  Ana SayfaSağlıkRuhunuza uygun masajlar

  Ruhunuza uygun masajlar

  -

  Bazen hafif, bazen sert dokunuşlarla… Nefis kokular ya da kremlerle… Yöntem ne olursa olsun masajın amacı; sizi rahatlatmak ve bu sayede sağlığınıza kavuşturmak. Size uygun olanı seçin ve stressiz bir yaşamın keyfini çıkarın.

  Dokunuşlarla gelen sağlık ve güzellik

  Masaj, bedenin tümünü ya da belirli bir kısmını rahatlatmak için yapılan doğru dokunma sanatı olarak tanımlanabilir. Günlük hayatın yorgunluğuna karşı vücuda enerji kazandırmak, stresten arınmak, güçlenmek, kas ağrılarını gidermek, fiziksel, duygusal ve zihinsel bütünlüğü sağlamak için birebir. Tabii bunlar,'düzenli' uygulanan masajın sağladığı yararlar. Birçok farklı sebeple başvurulan masajı uygulamak, sanıldığı kadar basit değil. Dolayısıyla mutlaka eğitim almış uzmanlar tarafından yapılması gerekiyor. Çünkü yanlış bir uygulama, sağlığı tehdit edebileceği gibi, kronik ağrılara da neden olabiliyor. Ancak günümüz insanı, ruhsal ve fiziksel sağlığını korumak için masaja yoğun ilgi gösteriyor. Buna bağlı olarak Hindistan'dan Uzakdoğu'ya kadar uzanan masaj tekniklerini uygulayan merkezlerin sayısı artıyor.

  Amaç, bedeni ve ruhu rahatlatmak!

  Masajda temel amaç, deri altı dokusuna, kaslara ve bu bölgelerdeki duyu noktalarına ulaşarak kişiyi rahatlatmak. Masajdan etkin bir şekilde yararlanmak içinse, uzmanın insan anatomisini ve fizyolojisini bilmesi, büyük önem taşıyor. Masajın vücut üzerinde fizyolojik, psikolojik ve mekanik etkileri var. Öncelikle kan dolaşımını düzenliyor, kasları gevşetiyor, sindirime yardımcı oluyor ve lenf sistemini harekete geçirerek atık maddelerin boşaltımını hızlandırıyor. Ayrıca, yaralanmalardan sonra oluşabilecek doku bozukluklarını gidererek, sertlikleri de yumuşatıyor. Psikolojik etkisine gelince… Masaj, günlük yaşamın getirdiği ağrı ve sıkıntılardan arındırıyor. Ayrıca masajdan sonra zihinsel anlamda rahatlama ve gevşeme de hissediliyor. Böylece beden ve ruh gevşemesi sağlanmış oluyor.

  AROMATERAPİ

  Kokulara teslim olun
  Güzel kokuların kullanımı neredeyse insanlık tarihi kadar eskiye dayanıyor. Aromaterapi de masajın rahatlatıcı etkisiyle özyağların iyileştirici gücünü birleştiriyor. Bitkisel öz yağlar, yüzü ve saçı da içeren değişik masaj teknikleriyle tüm vücuda yediriliyor. Her bitkisel özyağın belirli bir işlevi var; kimi yağlar rahatlatırken kimi de enerji veriyor. Örneğin; bergamut antidepresif etki sağlıyor; lavanta, sandal ağacı ya da limondan elde edilen yağlar ise kan dolaşımını hızlandırıyor ve sakinleştiriyor. Aromaterapide önce bu hoş kokulu yağlarla vücuda masaj yapılıyor, ardından bazı hafif hareketlerle kaslar gevşetiliyor. Dinlendirici bir niteliği olan aromaterapi, aynı zamanda pek çok fiziksel sorunun giderilmesine de yardımcı oluyor. Ancak dikkat! Cilt tarafından kolayca emilen bu saf yağlar, cilde direkt temas ettiğinde kaşıntı ve alerji yapabiliyor.

  LENF DRENAJ

  Güzelliğin hizmetinde bir masaj
  Manuel lenf drenaj masajı, lenf sisteminin elle manipüle edilerek bloke olmuş lenf sıvısının serbest akışının sağlanması tekniğine dayanıyor. Sinir sistemine etki ederek ağrıları azaltıyor ve derin rahatlık sağlıyor. Yöntemin en önemli özelliği, vücutta lokal kilo ve selülite yol açan ödem ile toksinlerin atılmasını ve dolaşım sisteminin düzenlenmesini sağlaması. Diğer masajlardan ayrılan en önemli farkı, hiçbir ürün kullanılmadan yapılması. Bu masaj yöntemi, diğer masajlara oranla çok hafif, monoton ve tekrar eden hareketlerden oluşuyor. Masaj, vücudun uç noktalarından kalbe doğru, lenf akışını takip ederek tek yönlü yapılıyor. Ayrıca masaj sonrasında diğer masajlardan farklı olarak, ciltte kızarıklık oluşmuyor. Özellikle selülit, lokal zayıflama ve vücut sıkılaştırma programlarında sonucun kalite ve kalıcılığını artırmak için özel bir masaj aletiyle uygulanıyor.

  - Advertisement -

  THAI MASAJI

  Her şey pozitif enerji için!
  Uzakdoğu'nun ünlü bir masaj türü… Thai masajı, sinirler ve sinir düğümleriyle atardamarlar üzerine yapılan baskılarla, ufak vuruşlarla, germe ve çekmeyle yapılıyor. Bu masaj yönteminin hedefi, vücutta daha iyi bir enerji akımını sağlamak, gerginliği çözmek ve hareket sisteminin daha aktif çalışmasına yardımcı olmak. Thai masajı, uzman eller tarafından doğru uygulandığında, yerinden oynayan omuriliklere bile çözüm sağlayabiliyor. Ayrıca baş ve sırt ağrılarının dinmesine de yardımcı oluyor.

  JEMBATAN

  Tüylerle ruhunuz okşansın
  Jembatan, Uzakdoğu'nun, adeta meditasyon merasimini andıran farklı masaj tekniklerinden biri… Hafif dokunuşlar, rahatlatan müzik, şiirsel tekstler ve gizemli kokular eşliğinde yapılıyor. Bu masajın özelliği ise vücudunuza sadece tüyler ve eller eşliğinde uygulanması. Masaj sonunda tüm duyularınız harekete geçiyor; ruhunuz gevşemeye başlıyor!

  REFLEKSOLOJİ

  Sağlık ayaklarınızın altında
  Kökeni, milattan 5 bin yıl öncesine, Mısır firavunlarına kadar uzanıyor… Refleksoloji, vücutta bulunan tüm organların karşılığı olan refleks noktalarının ayak tabanında bulunması prensibine dayanıyor. Temelinde, vücudumuzda oluşan rahatsızlıkların, enerjinin belli bir yerde bloke olmasından kaynaklandığı tezi yatıyor. Refleksoloji de bu noktada devreye giriyor ve bedende serbest enerji akışını sağlıyor. Bu masaj tekniğinde, ayaklara uygulanan özel ovma hareketleriyle vücudun belli bölgelerinde bloke olmuş enerji çözülüyor. Bunun sonucunda beden fonksiyonları normale dönüyor; vücut, iyileştirme mekanizmasını harekete geçiriyor. Son derece basit ve kolay uygulanan bu masaj yöntemi, vücudu stresten arındırıyor, rahatlatıyor ve dinlendiriyor. Aynı zamanda toksinlerden arındırıyor, dolaşım sistemini güçlendiriyor ve kas gerginliğiyle uykusuzluk gibi bazı sıkıntıların hafiflemesine yardımcı oluyor.

  SHIATSU

  Yaşam enerjisine dokunuş
  Uzakdoğu'da asırlardır uygulanan bir iyileştirme yöntemi. Shiatsu'da esas hedef, kişide genel bir iyilik ve denge sağlamak, negatif olan her şeyi uzaklaştırıp, pozitiflere yer açmak. Shiatsu, parmakla yapılan bir masaj türü olsa da zaman zaman devreye eller, el ayaları ve dirsekler giriyor. Bu masaj yöntemi öncelikle vücudun enerji dengesiyle ilgileniyor. Chi, yani hayat enerjisinin aktığı meridyenler (kanallar) üzerindeki belirli noktalara uygulanan basınç sayesinde vücudun çeşitli bölgelerinde bulunan gerginlikler ve kasılmalar gideriliyor. Önemli bir tedavi ve iyileştirme yöntemi olan Shiatsu, aynı zamanda problemi olmayan kişilerin de sağlıklarını korumasına katkı sağlıyor. Masaj sonunda kas ağrılarında belirgin bir azalma, esneklikte ise artış görülüyor.

  ÇAMPİSAJ

  Hint usulü baş masajı
  Çampisaj, 5 bin yıldır Hindistan'da uygulanan bir masaj yöntemi. Zihni dinlendiriyor ve rahatlatıyor; bedene sıkışıp kalmış duygusal sorunlardan arınılmasını sağlıyor. Böylece dinlenmiş bedenin iyileştirme gücü ortaya çıkıyor. Aromatik özyağlarla uygulanan bu teknik, kasları rahatlatarak kan dolaşımını hızlandırıyor, hücre ve dokuların beslenmesini, bedenin toksinlerden arınmasını sağlıyor. Çampisaj, yüz, saç derisi, saçlar, boyun, üst beden ve sırta aromatik yağlarla uygulanıyor. Masaj yapılan bölgelere; hindistan cevizi, tatlı badem, zerdali ve susam yağıyla ihtiyaca göre belirlenen aromatik özyağların karışımı sürülüyor. Bu yağların kokusu, iç dünyaya yolculuğa çıkarıyor ve zihnin günün tüm sıkıntılarından arınmasını sağlıyor.

  LA STONE TERAPİ

  Sıcak volkanik taş mucizesi
  La Stone Terapi (sıcak taş terapisi) mutlaka eğitim almış uzmanlar tarafından yapılmalı. Çünkü gerçekten de zor ve tecrübe gerektiren bir masaj yöntemi. Sıcak taş terapisinde, özel volkanik lav taşları su içinde ısıtılıyor ve vücudun belli kilit noktalarına yerleştiriliyor. Volkanik lav taşları pürüzsüz, parlak, yassı ve ısıyı uzun süre üzerinde barındırma özelliği taşıyor. Masaj, ısıtılmış ve soğutulmuş volkanik lav taşlarıyla özel bir teknik kullanılarak uygulanıyor. Ardından aromatik özyağlardan da yararlanılarak masaj tamamlanıyor. Sıcak taş terapisi düzenli olarak uygulandığında fiziksel, duygusal ve zihinsel anlamda vücuda enerji yüklüyor.

  YÜZ MASAJI

  Yüz masajıyla kırışıklara son
  Yüz masajı, en basit ve en çok başvurulan yöntemlerden biri. Genellikle cilt bakımı sırasında, cildin tipine göre uygulanan yüz masajında amaç, kan dolaşımını artırmak ve kişiyi rahatlatmak. Yüze yapılan masaj, cildin daha çok kanla beslenmesini sağlamanın yanı sıra dokuları ve kasları da geriyor. Masaj, düzenli ve doğru yapıldığı takdirde kaşlar arasındaki, alındaki, boyundaki ve göz kenarlarındaki kırışıklıklar azalıyor. Yüz masajında cilt yüzeyinin önceden temizlenmesi ve nemlendirilmesi şart. Dolayısıyla masaj yaparken kullandığınız kremlerin cilt tipinize uygun olmasına dikkat edin.  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz