Diğer
  Ana SayfaFitnessRüzgar gibi KOŞUN!

  Rüzgar gibi KOŞUN!

  -

  Tekniğinizi mükemmelleştirerek daha hızlı koşun, dayanıklılığı artırın, yaralanmalardan korunun.

  Her ne kadar “mükemmel koşu tekniği” diye bir şey olmasa ve herkes farklı şekillerde koşuyor olsa da, yine de bazı kolay ve etkili yöntemlerle tekniğinizi iyileştirebilirsiniz. Küçük değişiklikler, daha iyi bir kas dengesi, daha düzgün bir postür, yaralanmalardan korunma gibi büyük sonuçlar almanızı sağlayabilir. Ancak her şeyi bir defada değiştirmeye kalkmayın. Tekniğinizi geliştirmek için ihtiyacınız olan en önemli noktayı bulup birkaç hafta ona odaklanın.

  KOLLAR
  Koşarken kolları aslında otomatik olarak bir pozisyonda tutarız. Ancak yine de dikkat etmemiz gereken bazı noktalar var: Dirseklerinizi doğru açıda bükülü tutmaya özen gösterin. Koşarken kollarınızı dışarı ya da vücudunuza doğru sallamayın. Bileklerinizi ve ellerinizi rahat pozisyonda tutun. Atağa geçmek ya da hızlanmak istediğinizde kollarınızın çekiş gücünden yararlanabilirsiniz.

  OMUZLAR
  Omuzlarınızı kamburlaştırmak yerine geniş ve açık tutun. Yukarıda kasılı tutmak yerine, indirin ve aşağıda kulaklardan uzakta tutun. Sırtınızın üst kısmı ise güçlü olsun. Bu size kollarınızı doğru kullanma gücü verir. Böylelikle koşarken kendinizi ileri doğru daha rahat itebilirsiniz.

  KALÇALAR
  Kalçalarınız hizada olmalı ve öne bakmalı. Popunuzu dışarı çıkarmaktan kaçının, bu bele fazla yük binmesine ve arka adalelerin gereğinden fazla çalışmasına neden olur. Eğer gövdeniz yeterince güçlü ve dik duruyorsa, kalçalarınız da doğal konumunda gövde ve bacaklarla hizada yerlerini alacaktır.

  - Advertisement -

  AYAKLAR
  Ayaklarınız yeri dövmek yerine yaylanmalı. Eğer ayaklarınız her yere dokunduğunda çok ses çıkıyorsa bu çok fazla darbeye maruz kaldıkları anlamına gelir. Ayaklar koşarken öne bakmalı ve kalçaların hemen altında yere basmalı. Ağırlığı ayaklarınıza eşit bir şekilde paylaştırmaya da dikkat etmelisiniz. Ayaklar yere topukla ayak tabanı (ayağın ortası) arasına basmalı ve hızla ayağın önüne doğru yuvarlanmalı ve ayak parmak uçlarıyla yeri terk etmeli.

  BAŞ
  Başınız yaklaşık 4.5-5 kilogram arasında, yani vücut ağırlığınızın ortalama yüzde sekizi. Başınızı omurganızla aynı hatta tutun ve aşağı yukarı ya da yanlara sallamaktan kaçının. Bu postürünüze zarar verir. Çenenizi rahat tutun ve gözlerinizle 10-20 metre ötenize odaklanın.

  GÖĞÜS VE GÖVDE
  Nefes alıp vermeyi kolaylaştırmak ve en üst düzeye çıkarmak için göğsünüzü açık tutun. Postürünüzü korumak için gövdenizi öne ya da arkaya eğmekten kaçının. Karın kaslarınız doğal bir korse görevi görür ve koşu hızınızı artırmada işe yarar. Hafifçe alt karın kaslarını içeri çekerek koşun.

  DİZLER
  Dizlerinizi çok fazla yukarı kaldırmaktan kaçının. Dizler bükülü konumda düz oldukları konuma göre rotasyona karşı daha az dayanıklıdır, ancak bacakların esnekliğini artırırlar. Ayaklarınız yere dokunduğunda dizlerinizi de çok hafif bükülü tutun.

  BACAKLAR VE BİLEKLER
  Koşarken bacaklarınızın kalçadan itibaren dairesel hareketler çizdiğini düşünün. Bu devinim birbirini tetikleyen bir armoni içinde olmalı. Bileklerinizi rahat pozisyonda tutun.

  Aytaç Özkardaş Gozzi

  Formsante Dergisi Haziran 2011 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz