Diğer
  Ana SayfaFitnessSabah yogası

  Sabah yogası

  -

  sabah-yogasiGecelerkısalıyor, gün ışığı aramıza geri dönüyor ve doğa uyanıyor. Bu gelişme, ruhumuz için eşsiz bir doping, ancak bedenimiz için çok yorucu. Ona yardımcı olabilecek şey ise yumuşak bir canlanma programı. Üstelik bu programda egzersizden çok daha fazla şey var: Sağlıklı nefes alıp-verme, hareket, güzellik… Bir yaşam stili olarak sabah yogası!

  Özlem Yenmez

  Sabahları uyanmak her zamankinden daha mı zor geliyor? Şaşılacak bir şey yok, vücudunuza güvenmelisiniz: İlkbaharın gelişine inatçı bir tembellikle tepki veriyor. Özellikle sabahları güne başlarken büyük zorluklar yaşayabilirsiniz ve ne yazık ki bu mevsimsel yorgunluğun nedeni henüz tam olarak açıklanamadı. Doktorlar bunun, organizmanın karanlık kış aylarında yeterli vitamin, mineral ve eser elementlerle beslenemezken, bağışıklık sistemi için çok fazla enerji harcamasından kaynaklanabileceğini düşünüyorlar.

  Günler aydınlandıkça, vücudumuz daha fazla hormon salgılamaya ve daha çok oksijen almaya başlıyor. Ayrıca metabolizma ve hücre yenileme süreçlerini uyararak bu işlemleri hızlandırıyor. Kış gelince devreye giren “enerjini sakla!” sinyali, ilkbaharla “bütün enerjini açığa çıkart” emrine dönüşüyor. Bu, insanın enerjisini çok fazla alan bir süreç. Eh bu da sabah sabah çalmaya başlayan saati iyice sinir bozucu yapıyor. Ama, sizi sürekli esnemekten kurtaracak yollar var. Sabah yogası, size 12 etkin tazelenme önerisi sunuyor.

  - Advertisement -

  Güç dalgaları
  Beş dakikalık keyif: Kalkmadan önce yatakta bir süre daha uzanın ve kapalı gözlerle, size gün içinde enerji verecek bir yeri hayal edin. Örneğin dalgaların sahile vurduğu bir deniz kenarı, gün doğarken ilk güneş ışıklarının aydınlattığı ıssız bir kumsal… Bu esnada, avuç içleri birbirine bakacak şekilde ellerinizi birbirine yapıştırırsanız konsantrasyonunuz artar.

  Enerji depolayın
  Güç bende artık:

  Gevşemiş bir şekilde ayakta durun, ayak parmaklarınızla yeri hafifçe kavrayın. Yüz kaslarınızı gevşetin ve gülümseyin. Kollarınızı yana doğru açın ve yavaş yavaş yukarıya doğru kaldırın. Nefes alın ve kafanızın üstünde birleşecek şekilde kollarınızı kaldırmaya devam edin. Şimdi kollarınızla enerji toplayıp kafanızın içine doldurduğunuzu düşünün. Nefesinizi verin ve yavaşça vücudunuzun yanına bırakın. Bu sırada vücudunuz kat kat enerjiyle dolacak. Sonunda bacaklarınıza doğru hızlı bir el hareketiyle bütün yorgunluğunuzu dışarıya atın!  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz