Diğer
  Ana SayfaGüzellikSaç dökülmesine hangi vitaminler iyi gelir?

  Saç dökülmesine hangi vitaminler iyi gelir?

  -

  Saç dökülmesi birçok insanın yaşadığı problemlerin başında geliyor. Herkes uzun ve sağlıklı saçları olmasını ister. Ancak bazı durumlarda vitaminlere ihtiyaç duyulabilir. Peki, hangi vitaminler saç dökülmesine iyi gelir? İşte yanıtı…

  B GRUBU VİTAMİNLERİ

  B3, B6 veya B12 vitaminlerinin tümü saç gelişimini harekete geçirmek için önem taşıyor. Bu vitamin grubuna ait biotin ve folik asit ise saç dökülmesini önlemede büyük rol oynuyor. B vitaminleri, balık ve yumurta gibi proteinden zengin gıdalarda bol miktarda bulunuyor.

  A VİTAMİNİ

  Vücudun, normal saç gelişim sürecini sürdürmesi için günlük A vitamini ihtiyacını alması gerekiyor. A vitamini eksikliğinde saç folikül hücrelerinde, saç dökülmesine neden olan serbest radikallerin zararlarına karşı hassasiyet oluşuyor. Bu nedenle A vitamininden zengin gıdalarla beslenmek erkek ve kadın tipi kelleşmeyi önlemede önem taşıyor. Genel A vitamini kaynakları arasında yeşil yapraklı sebzeler, günlük süt ve yoğurt yer alıyor.

  saç dökülmesini

  C VİTAMİNİ

  Temel olarak saç dökülmesini önlemeye büyük ölçüde katkı sağlayan bir antioksidan olan C vitamininin eksikliği; portakal, greyfurt gibi narenciyeler ile maydanoz ve yeşil biber tüketerek giderilebiliyor.

  - Advertisement -

  E VİTAMİNİ

  Saç dökülmesini önlemek için kafadaki kan akışını harekete geçiren besinleri almayı doktorlar bir çözüm olarak sunuyor. Kan, yenilen yiyeceklerden alınan tüm besinlerin kafada yer alan saç köklerine naklini sağlıyor. Çalışmalar E vitamininin kafa bölgesindeki kan sirkülasyonunun artmasında önemli bir rol oynadığını gösteriyor. Kafaya ulaşan kan miktarındaki artış aynı zamanda saçı besleyen öğelerin de artmasını sağlıyor. Bu da saç derisini besleyerek, saç dökülmesini önlüyor.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz