Diğer
  Ana SayfaGüzellikSaç ekimi ne zaman, nasıl yapılır? A'dan Z'ye saç ekimi süreci

  Saç ekimi ne zaman, nasıl yapılır? A’dan Z’ye saç ekimi süreci

  -

  Saç dökülmesi daha çok erkeklerin problemi gibi görünse de kadınların da problemleri arasında yer alıyor. Son yıllarda en popüler uygulamalardan biri olan saç ekimi ise saç dökülmesi yaşayanların imdadına yetişiyor. Ancak saç ekimi yaptırmayı düşünenlerin aklında birçok soru oluyor. Saç ekimi can acıtır mı? Doğal saç ekimi nasıl olur? Ameliyat sonrası şişlik, kaşıntı, yanma olacak mı? Saç ekimi sonrası kızarıklık ne kadar sürede geçer? Saç ekimi sonrası denize ya da havuza girilir mi? Saç ekimi için en uygun dönem ne zaman? Yazın saç ekimi yapılır mı? Kadınlarda saç ekimi nasıl yapılır? Este Privilege Uluslarası Plastik Cerrahi ve Saç Ekim koordinatörü Gülce Aydoğdu tüm merak edilen soruları yanıtladı.

  Röportaj: Yağmur Topçu

  SAÇ EKİMİ YAPTIRMADAN ÖNCE HANGİ HAZIRLIKLARI YAPMALIYIM?

  Her ne kadar estetik amaçlı ve kolay  görünsede saç ekimi bir ameliyattır. Saç ekimi yapılacak kişinin ameliyat öncesinde düzenli kullandığı ilaçlar var ise uzmanını bilgilendirmelidir. Ameliyat öncesinde kullanılmaması gereken ilaçlar olabiliyor. (Kan sulandırıcılar ve aspirin ) Hastanın mevcut sağlık sorunları var ise bilgilendirilmelidir.

  Operasyondan bir gün önce alkol tüketilmemesi gerekmektedir. Operasyonda Lokal anastezikler kullanıldığı için etkileşim görülebilir. Genel olarak operasyon öncesinde ve sonrasında sigara kullanımını önermiyoruz. Sigara kullanmak kan akışını yavaşlattığı için damarların daralmasına ve ekilen saçların uzamasını geciktirmektedir.  Operasyon öncesinde kahvaltı yapılabilir. Bu kendinizi de daha iyi hissetmenizi sağlar. 

  AMELİYAT SABAHI NASIL GİYİNMELİYİM?

  Operasyonlarımız greft sayısına göre ortalama 4-6 saat sürebilmektedir. Bu sebepten dolayı operasyon sırasında rahat olunabilecek kıyafetler (geniş yakalı bluz, t-shirt vb.) tercih edilmelidir. Operasyon sırasında refakatçiler kabul edilmemekle birlikte hastanemizin kantininde kendilerini ağırlamaktayız.

  - Advertisement -

  SAÇ EKİMİ CAN ACITIR MI?

  Operasyonlarımız lokal anestezi altında gerçekleştiği için saç ekimi yapılacak kişi acı hissetmemektedir.

  SAÇ EKİMİNİN DOĞAL OLMASINI SAÇ SIKLIĞI ETKİLER Mİ?

  Evet, saçların sık olarak ekilmesi ve kanalın doğru yönde açılması gerek ekim kalitesini gerekse de sonucu olumlu yönde etkilemektedir.

  SAÇ EKİMİ SONRASI SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

  Saç ekimi sonrasında donör bölgeyi koruyabilmek için bandaj işlemi uygulanmaktadır. Bu kapsamda saç ekimi yapılan bölgeyi korumak adına ilk üç gece sırt üstü yatılması gerekmektedir. Operasyonumuzdan üç gün sonra hastanemizde saç ekimi yapılan kişinin pansumanı yapılıp bandajı alınmakta ve ilk yıkama işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu aşamadan sonra sizi bekleyen süreçte önerdiğimiz şampuan ve losyonlarınızın kullanımı hakkında bilgilendirme yapmaktayız. Saç ekimi yapılan kişinin saç uzama sürecinin kontrol edilebilmesi için genellikle ayda en az bir kere kontrole gelmesini tavsiye etmekteyiz.

  AMELİYAT SONRASINDA ŞİŞLİK-KAŞINTI-YANMA HİSSEDİCEK MİYİM? 

  Operasyonumuzdan birkaç gün sonra göz çevresinde nadiren de olsa ödem görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda saç ekimi yapılan kişi, endişeye kapılmadan ödem oluşan bölgeye buz tedavisi uygulamalıdır. En fazla beş gün içerisinde ödem oluşan bölge kendiliğinden kaybolmaktadır. Saç ekimi yapılan ve iyileşen bölgede 2-3 gün kaşıntı hissedilmesi oldukça doğaldır. Burada önemli olan husus ekim yaptığımız bölgeye el teması (kaşımak, dokunmak vb.) yapılmasından kaçınmaktır.

  KIZARIKLIK NE ZAMAN GEÇER?

  Ekim yapılan saç bölgesi, bir hafta gibi kısa bir süre içerisinde kendini toparlamaya başlar ve bölgenin kızarık görüntüsü on gün içerisinde iyileşmeyle doğru orantılı şekilde normal halini alır.

  YAZIN SAÇ EKİMİ YAPILABİLİR Mİ?

  Ter, vücudumuzdaki gözenekleri kapatıp saçın uzamasını güçleştireceği gibi bazen de köklerin ölmesine neden olabilir. Bu sebepten dolayı saç ekimi yapılan kişinin güneşten ve terlemekten kaçınması kaydıyla yazın da saç ekimi yapılabilmektedir.

  SAÇ EKİMİNDEN SONRA DENİZE YA DA HAVUZA GİRİLEBİLİR Mİ?

  Tuzlu suyun ve havuzdaki kimyasal maddelerin operasyon yapılan bölgedeki saçların uzama sürecine olumsuz yönde etkileri bulunduğu için operasyon sonrasında ortalama üç hafta boyunca denize ya da havuza girilmesini tavsiye etmiyoruz.

  SAÇ EKİMİ İÇİN EN UYGUN DÖNEM NE ZAMAN?

  Saç ekimi, kişinin kendisini psikolojik olarak hazır hissettiği her an yapılabilecek bir operasyondur. Ancak belirtmek gerekmektedir ki saç ekimi operasyonunda gerek sürecin daha kolay geçmesi gerekse de dış faktörlere maruz kalma riskinin en düşük seviyelerde olması göz önünde bulundurulduğunda diğer aylara nazaran kış ayları işlemin gerçekleştirilebilmesi için daha uygun bir dönem diyebiliriz.

  Yurt dışından saç ekimi için gelen kişiler, kendi tatil süreçlerinde saç ekimi yapmayı tercih edip tatillerinin öncesine ya da sonrasına operasyon randevularını alabilmektedirler. Güneş birinci dikkat etmemiz gereken olumsuz faktör olurken, gerekli bilgilendirmelere hastalarımız özen gösterdiği sürece bir problem yaşanmamaktadır.

  SAÇ EKİMİ SONRASI DIŞARIYA KAÇ GÜN SONRA ÇIKABİLİRİZ?

  Saç ekiminden iki gün sonra normal hayatınıza devam edebilirsiniz.

  SAÇ EKİMİ SONRASI NELER YAPILMAMALI?

  Saç ekimi sonrasından dikkat etmemiz gereken en önemli hususlardan biri kan akışımızı hızlandıran durumlardır. Bundan dolayı bir ay boyunca ağır kaldırmayı, ağır kardiyo yapmayı ve bir hafta süreli cinsel ilişkiye girmeyi tavsiye etmemekteyiz.

  KADINLARDA SAÇ EKİMİ NASIL YAPILIR?

  Kadınlar genellikle ön saç çizgisini belirginleştirmek, dökülme olduysa bu çizgiyi aşağıya çekmek yahut var olan saçların yoğunluğunu arttırıp sıkılaştırmak için saç ekimini tercih etmektedirler. Kadınlarda traşsız saç ekimi operasyonu yapılabiliyoruz. Alım yapılacak bölgenin, iki kulak arasını baz alıp görünmeyecek şekilde minik pencere açıyoruz ve bu bölgeyi traş yapıyoruz. Sonrasında uzun olan saçlar minik pencereleri kapatacağı için operasyon olduğu anlaşılmamaktadır. Bu yüzden kadınlarda da saç ekimi operasyonu sıklıkla tercih edilmektedir.

  EKİM SONRASINDA KULLANILMASI GEREKEN İLAÇLAR VAR MI?

  Saç ekimi operasyonundan sonra her hastamızda ağrı kesici, antibiotik ve ödem oluşmaması için ilaçlar kullanmaktayız.

  BESLENMEMİZDE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

  Operasyon sonrasında hastaların aşırı tuzlu ve şekerli yiyeceklerden uzak durup bol su tüketmeleri gerekmektedir.

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz