Diğer
  Ana SayfaGüzellikSaç tipine göre doğal maskelerle, bütün saçlar güzel!

  Saç tipine göre doğal maskelerle, bütün saçlar güzel!

  -

  Yaz geliyor, saçlarınızın her zamankinden daha fazla güce ihtiyacı var. Güneş, deniz ve havuz suyu gibi yıpratıcı unsurlarla baş etmek için onlara biraz destek olmaya, tavsiyelerimize kulak vermeye ve doğal maskelerden faydalanmaya ne dersiniz?

  Genellikle dergilerin eylül sayısında yaz sonrası yıpranan saçlara bakım konulu haberler yapılır; yazın güneşten, deniz ve havuz suyundan yıpranan saçları kurtarmak için öneriler bir bir sıralanır. Biz bu sene bir farklılık yapalım istedik ve yaz başında saçları yaza hazırlamak ve onları daha güçlendirmek için bir çalışma yaptık. Önce Tarabya’daki Grena Kuaför’ün kurucusu ve deneyimli kuaför Mehmet Çuhacı’nın tavsiyelerini dinledik, sonra da saç tipine özel doğal maskelerin reçetelerini bir bir sıraladık. Bundan sonra iş size düşüyor; saç tipinize uygun önerileri okuyun ve kesinlikle bunları kulak ardı etmeyin!
  Kuru ve cansız saçlar için…

  Kuaför Mehmet Çuhacı yaz aylarına girerken saçları cansız görünenlere öncelikle şampuanlarına dikkat etmelerini, nasıl bir şampuan kullandıklarını yeniden gözden geçirmelerini tavsiye ediyor. Saçları kuru olanlar saça nem veren şampuanları seçmeli, güneşli günlerde de saçlarını güneşin zararlı etkilerinden korumalı.

  Saçları hem kalın telli, hem de kuru olanlara tavsiyesiyse saçları güneşten özellikle de klordan koruyan yoğun bakım kremlerinden faydalanmaları. Bir öneri de sık yıkanan saçlara fazla miktarda şampuan uygulamamak.

  - Advertisement -

  Yağlanan saçlar için…

  Mehmet Çuhacı, öncelikle yağlı saçları da ikiye ayırma taraftarı: Natürel yağlı saçlar ve işlem görmüş yağlı saçlar. Natürel yağlı saçlar için tavsiye, yağlı saçlara özel ürünler kullanmak, çok sıcak sudan kaçınmak ve yıkandıktan sonra saçları ılık suyla durulamak. İşlem görmüş yağlı saçlara sahip kişilerse, saçlarına çok hassas davranmalı, tıpkı bir bebeğin saçını yıkar gibi hareket etmeli. Kullanılan kremler saçların diplerine değil her zaman uçlarına uygulanmalı.

  Kepekli saçlar için…

  Kepekli saçların en büyük sorumlularından biri aşırı klorlu şehir suyu ve saçları yıkadıktan sonra iyi durulamamak. Saç diplerinde kalan krem de kepeğe neden olabiliyor. Zaten krem, saçların diplerine değil uçlarına uygulanmalı.
  Cildin aşırı kuru olmasından kaynaklanan kepek sorunuysa, saç cildine yapılan nem takviyesiyle giderilebiliyor. Tabii bunun için uygun, nem veren ürünleri kullanmakta fayda var. Bazı durumlardaysa, kepeğin nedeni cilt hastalıkları oluyor ve bu durumda da mutlaka bir dermaktoloji uzmanına danışmak gerek.

  Devamı 2006 Mayıs sayımızda…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz