Diğer
  Ana SayfaGüzellikSaçınız da tatil yapsın!

  Saçınız da tatil yapsın!

  -

  Tatile çıkarken güneş kreminizi alıyor vücudunuzu nemlendiriyorsunuz, yüzünüzü güneşten koruyor, bronzlaştırıcılarınızdan ayrılamıyorsunuz. Bunları düşünürken saçınız için ne yapıyorsunuz? Siz bugün saçınız için ne yaptınız sorusuna cevap ararken, biz ne yapmanız gerektiğini bulduk! İşte yaza özel saç bakımları!

  Yaz aylarında saçlarımız gerek güneş ışınlarının etkisi gerekse deniz ya da havuz suyu nedeniyle kuruyor, yıpranıyor hatta şekil almaz bir hale geliyor. Bu durumla baş etmek ise sanıldığı kadar kolay olmuyor. Yaz aylarında saçlara da en az vücudumuza baktığımız kadar iyi bakmamız gerekiyor. Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz saç tasarımcısı İbrahim Topal, “Saç bakımı yazın çok önemli çünkü hava sıcaklığı, güneş ışınları ve sürekli yıkanmak saçların çok çabuk kurumasına neden oluyor. Bu nedenle saç bakımına özellikle yaz aylarında her zamankinden daha fazla önem vermek gerekiyor. Bakım maskeleri kullanmak zararlı etkilerin azaltılmasında büyük rol oynuyor” diyor.

  Saç düzleştiricileri ve maşaların saça zararı birkaç defa yapıldığında çok fazla olmuyor. Saç teli balık sırtı gibi pul puldur. Saç düzleştirmeden direkt üstten bastırıldığında pullar kapanıyor, bu nedenle sürekli bu aletler kullanıldığında saç matlaşıyor, matlaşınca da pullar kapandığı için dökülmeler, kırılmalar oluyor. Saç düzleştirici kullanırken mutlaka koruyucu serum da kullanılması ve saçı kuruttuktan sonra serumun yeniden uygulanması gerekiyor.

  agustos-2011-bakim-resim-11Yazın şampuan kullanımında daha dikkatli davranmakta fayda var. Uzmanlar, şampuan seçerken de saçın rengine ve kalitesine göre karar verilmesinin önemli olduğunu söylüyor. pH derecesinin çok düşük, 5.5 gibi olmasına özen gösterilmesi gerekiyor. Sıcak havalarda çok sık fön çektirenler ise daha dikkatli olmalı. Fön çektirirken fönün ısısına dikkat edilmeli ve saçı ısıdan koruyacak bakım serumu kullanılmalı. Durulanmayan, saçta kalan fön öncesi bakımlar ise saçın kurumamasına yardımcı oluyor.

  - Advertisement -

  ● ARGAN YAĞI MASKESİ
  Saç tasarımcısı İbrahim Topal, “Evde bakım yapmak da işe yarıyor fakat bu bakımlar anlık oluyor. Profesyonel bakımlar gibi çok etkili olamıyor. Ama örneğin argan yağı özel bir yağ, bu nedenle bakım yapmak isteyenler bu yağı saçına sürebilir. Saçı ağırlaştırmayan ve kalıntı bırakmayan bu yağ, banyo yaptıktan sonra saça sürülüyor, durulanmıyor. Saçı dış etkenlerden koruyor ve saça hacim veriyor” diyor. Tatilden önce boya seçerken de dikkatli olmalısınız. Boyanızın yarım ya da bir ton daha koyusunu kullanırsanız saçınızın güneşten ya da denizden açılmasına karşı önleminizi almış olursunuz. Çünkü güneş, deniz ya da havuz klorundan dolayı saçın rengini açabiliyor.

  agustos-2011-bakim-resim-12● SAÇTA SEZON MODASI
  Bu sezon saç rengi olarak buzlu kahveler ile ceylan kahvesi çok moda. Kum tonları, bej rengi ve badem kabuğunu da oldukça sık göreceğiz. Sarı saçlarda ise platin ve açık tonlar kullanılıyor. Bakırın da kızıl tonları oldukça iddialı renkler arasında. Saç Uzmanı Topal, “Kesimlerde ise asimetrik modeller tercih ediliyor. Uzun saçlarda bu sezon değişik bir kat kesimi var. Bu kesime kuru kesim deniliyor. Saç kesiliyor ve düz fön çekiliyor. Sonrasında saç kuruyken tekrar kesim yapılıyor ve uzayan bir kat oluyor. Saç boyundan kısalmamış oluyor fakat hacimli görünüyor” diyor.

  Yaz bakımının püf noktaları
  ● BESLENMEYE DİKKAT!
  Yaz aylarında güneş sadece saçlarınıza değil aynı zamanda saç derinize de zarar verebiliyor. Bu nedenle B12 ve A vitamini bakımından zengin olan yiyeceklere ağırlık vermek gerekiyor. Tavuk, fındık gibi protein bakımından zengin yiyecekler de saçınızın doğal proteinlerini korumanıza yardımcı oluyor.

  ● ÜRÜN SEÇİMİ
  Yaz aylarında saçınız için alışveriş yaparken UV filtresi olan ürünleri seçmeye özen göstermelisiniz. Güneşlenirken vücudunuza sürdüğünüz güneş kreminin bir kısmını saçlarınıza sürerek güneş ışınlarının saçınıza zarar vermesini engelleyebilirsiniz. Saçlarınızı koruyucu bir ürün seçerken de SPF koruması olmasına dikkat etmelisiniz. Güneş ışınlarının vücudunuza zarar verebileceği saatlerde saçınızı da korumalısınız. Bunun için şapka takabilir, güneşin yoğun olduğu saatlerde saçınızı at kuyruğu yaparak koruyabilirsiniz. Saç kremi seçerken şekil verici ürünlerden seçmelisiniz. Kıvırcık saçlarınız varsa kıvırcık saça özel, düz saçlarınız varsa düz saça özel ürün almalısınız. Saçlarınıza ayrıca mutlaka nemlendirici serum kullanmalısınız. Çünkü saçlar yazın nemini kaybediyor.

  ● SAÇ YIKAMA
  Yaz aylarında saçlarınızı akşam yıkamalısınız. Çünkü akşamları saçı şampuanlamak ve krem yapmak saçın elektriklenmesini önlüyor. Sabah kalktığınızda ise saçınıza içeriğinde deniz minerali bulunan bir sprey sıkar ve elinizle şekil verirseniz güzel dalgalar elde edebilirsiniz. Saçınızın parlaması için ise parlatıcı spreylerin yardımına başvurabilirsiniz.

  agustos-2011-bakim-resim-13BOYA ZAMANI DEĞİL!
  Yaz aylarında saçınızı boyattığınız döneme dikkat etmeniz gerekiyor, çünkü tatil öncesinde saçınızı boyatırsanız güneş, havuz ve deniz nedeniyle saçınızın rengi değişebiliyor. Eğer saçınızı mutlaka boyatmanız gerekiyorsa tatile gitmeden on gün önce boya yaptırmanız rengin korunması açısından önem taşıyor.

  Saçlarınız bayram etsin
  Saçınız kötü göründüğünde kendinizi kötü hissediyorsanız saçlarınıza iyi davranmanız gerektiğini biliyorsunuz demektir. İşte saçı kötülüklerden koruyan ürünler!

  agustos-2011-bakim-resim-1

  Rare Blossom Certified Organic Hair Care saç serumu, içeriğindeki ısırgan otu tohumu ve kuşburnu çekirdeği yağıyla saçların dökülmesini engelleyerek gür görünmesine ve daha hızlı uzamasına da yardımcı oluyor. Formülündeki susam, avokado ve buğday özü yağları, saç derisinin kurumasını önleyip saçları canlandırmayı amaçlıyor. Kuru saç diplerine masaj yapılarak uygulanan serum, 15 dakika bekletildikten sonra şampuanla yıkanıyor. Hem erkeklere hem de kadınlara hitap eden ürünün, etkili bir sonuç elde etmek için, haftada 2 kez ve 2 ay süreyle kullanılması tavsiye ediliyor. Fiyatı, 134 TL

  agustos-2011-bakim-resim-2

  Aveda güneş serisi doğal içerikleri ile yaz boyu saç ve vücudun maruz kaldığı klor, güneş ve tuz kalıntılarına karşı yoğun koruma ve bakım sağlamayı amaçlıyor. Saç ve vücuttaki dengenin korunmasına yardımcı oluyor. Fiyatı, Güneş Bakımı Koruyucu Saç Perdesi, 80 TL; Güneş Bakımı Saç & Vücut temizleyicisi 52 TL; Güneş Bakımı Güneş Sonrası Saç Maskesi, 70 TL.

  agustos-2011-bakim-resim-3

  Valmont Repairing Oil, yaşlanma nedeni ile yıpranmış saç ve saç derisi için geliştirilmiş. Saç derisi metabolizmasını güçlendirilmesini amaçlayan yağın içeriğinde saçların onarılmasına yardımcı olan gül ve kadife çiçeği yağı bulunuyor. Yağ avuç içinde ısıtıldıktan sonra dairesel hareketler halinde uygulanıyor. En az 20 dakika ya da tüm gece boyunca saçta bekletiliyor sonrasında ise saç yıkanıyor. Fiyatı, 285 TL.

  agustos-2011-bakim-resim-4

  Babé Ekstra Yumuşak Şampuan, sık kullanım özelliğiyle, saçların kolayca şekil almasını amaçlıyor. Saçlara canlılık, parlaklık ve yumuşaklık kazandırmaya yardımcı olan şampuan, saçtaki elektriklenmeyi engellemeyi hedefliyor. pH 5.5 olan şampuanın fiyatı, 37.50 TL.

  agustos-2011-bakim-resim-5

  H2O Plus Bath Aquatics Natural Spring şampuanın içeriğinde su teresi, İzlanda yosunu, deniz yosunu bulunuyor. Saçı temizlemeyi ve bakım yapmayı amaçlayan şampuan Provitamin B ve aloe vera içeriyor. Fiyatı, 47 TL.

  agustos-2011-bakim-resim-6

  Marlies Möller Colorlux Hair Protect Sprey, boyalı saçlar için geliştirilmiş bir ürün. Güneş, deniz, serbest radikaller, soğuk hava gibi etkilere karşı saçı korumaya yardımcı oluyor. Şampuandan sonra en son aşama olarak veya kuru saçı korumak amacıyla kullanılıyor ve durulanmıyor. Fiyatı, 83.50 TL.

  agustos-2011-bakim-resim-7

  Organix Coconut Milk Kırılma ve kopmalar için onarıcı bakım serumu, içeriğinde hindistancevizi yağı, ipek ve keratin proteinleri bulunuyor. Deniz ve havuz suyundan etkilenen, yıpranarak canlılığını kaybeden saçların daha rahat açılmasına, canlı bir görünüm kazanmasına yardımcı oluyor. Fiyatı, 38 TL.

  agustos-2011-bakim-resim-8

  Avon Naturals Daily Refreshing Hair Mask Cherry Blossom saç maskesi içeriğinde bulunan kiraz çiçeği ile saça bakım yapmayı amaçlıyor. Kokusu ile de etkili olan ürün, tüm saç tipleri tarafından uygulanabiliyor. Fiyatı, 9.80TL.

  agustos-2011-bakim-resim-9

  Bioderma Node S şampuan, çok kuru, yıpranmış saçlar için geliştirilmiş. Saçı nemlendirmeye, onarmaya ve güçlendirmeye yardımcı olurken hacim vermeyi amaçlıyor. Fiyatı, 32. 50 TL.   

  Nilgün Yıldız

  Formsante Dergisi Ağustos 2011 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz