Diğer
  Ana SayfaGüzellikSaçınız nasıl olursa olsun modeliniz modaya uysun!

  Saçınız nasıl olursa olsun modeliniz modaya uysun!

  -

  ‘Tatile kuaförümü de götürebilsem her şey çok daha güzel olacak’ diye düşünenlerdenseniz yalnız değilsiniz. Biz kadınların en büyük derdi olan saçlar yaz aylarında daha da asileşir, söz dinlemez ve çoğu zaman şekle girmeyerek kış aylarında yaptıklarımızın intikamını alır.

  Denize girince fönüm bozulacak diye kaç defa güneşin altında ter döktünüz ya da kaç defa gittiğiniz tatil yöresinde saçınızı şekle sokacak bir kuaför aradığınız için dalga konusu oldunuz? Bu soruların cevabında, saç konusunda şanslı olanlardan değilseniz en az bir evet olacaktır. Çünkü kış aylarında kuaför yardımıyla herkesin güzel sandığı saçlarınız yaz gelince gerçek yüzünü gösterir. Oysa yaz aylarında da güzel saçlara sahip olmak mümkün. Yaz aylarında saçlara şekil vermek için neler yapılması gerektiği konusunda Saç Tasarımcısı Ali Gür’den bilgi aldık.

  Güneşe dikkat!
  Güneşin ve deniz suyunun saç üzerinde yarattığı bir sürü olumsuz faktör bulunuyor. Saç Tasarımcısı Ali Gür, “Bu faktörler nedeniyle saçların uçları kuruyor. Şampuan sadece saç derisini temizliyor. Saçı korumak için ise güneşten koruyucu yağlar kullanmak gerekiyor” diyor.

  Argan yağı
  Son yıllarda adını çok fazla duyduğumuz argan yağı Faslı kadınların güzellik iksiri olarak biliniyor. Sadece Fas’ın güney batısındaki Agadir, Essaouira ve Taroudant bölgelerinde yetişen ve UNESCO tarafından koruma altına alınan argan ağacının meyvesinden elde edilen bu yağın en önemli özelliği ise yaşlanmaya, cilt kuruluğuna ve kuru saçlara iyi gelmesi. Birçok kozmetik ürün içerisinde yer alan argan yağının etkisinin oldukça güçlü olduğunu belirten Ali Gür, “Yaz aylarında saçlarınızı korumak için kullanacağınız yağların içinde argan olması oldukça yararlı. Bu yağları denize girmeden önce saçınızı ıslatarak sürmelisiniz. Argan yağını sürdükten sonra denize girmeniz ya da güneşe çıkmanız en ideali” diyor. Havuzda saçı korumak da zor oluyor, bu nedenle havuza girmeden önce bolca saç koruyucu yağ sürmek gerekiyor. Çünkü havuzdaki klor saçı inceltiyor ve renginin yeşile dönüşmesine neden oluyor.

  - Advertisement -

  agustos-2012-bakim-resim-2Saça nasıl şekil verilmeli?
  Ali Gür yaz aylarında yaşanan en büyük sorunlardan birinin saça şekil vermek olduğunu söylüyor ve “Tatile giderken kadınların yaptığı en büyük hatalardan biri de bavullarına şekillendirici ürünlerini koymamaları oluyor. Oysa yanınıza şekillendirici aldığınızda saçı biçimlendirmek daha kolay” diyor. Yaz aylarında fönlü saçla dolaşmak da çok zor. Sıcak ve nem saçın bozulmasına, kötü görünmesine neden oluyor. Yaz aylarında ıslak görünümlü, doğal kurutulmuş saçlar daha güzel görünüyor. Şekillendirici olarak köpük, jöle ya da wax kullanabilirsiniz. Saç kesildikten sonra modele göre bir ürün almak ise en doğru seçim oluyor. Saçınızın fazla dalgalı olmasını istiyorsanız dalgalı, düz istiyorsanız düzleştirici bir ürün kullanmalısınız.

  Şampuan da özel olmalı
  Şampuan seçerken saç diplerinin de güneşten zarar gördüğünü unutmayın. Bu nedenle yaz aylarında solaryum serisi olan şampuanları kullanmalısınız. Havuz ve denizden sonra saçınızda kalan maddeleri temizleyecek bir şampuan en ideali. Çünkü güneşli günler için üretilen bu şampuanların özel filtreleri bulunuyor. Özellikle boyalı saçlar güneş, deniz ve havuz suyuyla daha fazla yıpranıyor.

  agustos-2012-bakim-resim-3Saç ne zaman boyatılmalı?
  Saç Tasarımcısı Ali Gür’e göre tatile gitmeden bir-iki gün önce saçı boyatmak en doğrusu. Ali Gür, “Çünkü tatilde insanlar keyif aldıkları şeyleri yapıyor. Kendini güzel hissetmek istiyor. Boyası çıkmış saçla denize gittiğinizde güzel görünmek mümkün olmuyor. Boya ve bakım yaptırdıktan sonra tatile gitmek bana göre daha doğru” diyor.

  Yaza özel yeni saç modelleri
  Yaz sezonunda doğal bakımlı, boyuna göre şekillendirilmiş modeller var. Kısa saçta net kahküller ve net kesimler öne çıkıyor. Uzun ve orta boy saçlarda da öne doğru uzayan modeller dikkat çekiyor. Asimetrik kesimler de bu sezonun gözdesi, arkası kısa, önleri uzun modeller oldukça sık görülüyor. Uzun saçlardaki katlar yumuşak geçişler halinde yapılıyor.
  Renk olarak ise sarı saç yine moda. Bu yıl dalgalar ise sadece saç uçlarında olacak. Yandan topuzlar ya da tepede toplanan balerin modeller gece trendleri arasında yer alıyor. Saçı ortadan ayırmak yerine, yandan ayırmak bu sezonun gözdesi.

  Devamı diğer sayfada  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz