Diğer
  Ana SayfaGüzellikSaçlar tatilden döndü

  Saçlar tatilden döndü

  -

  ‘Güneş, deniz ve kum tüm isteğim buydu’ diyerek yaz aylarının tadını çıkaranlar dikkat! Siz mutluluk sarhoşuyken saçlarınız için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz. Çünkü saçlarınız güneş ve denizin tadını çıkarmak yerine tuzlu suyun ve güneş ışınlarının saldırısına uğradı. Kırıldı, soldu ve matlaştı. Şimdi ise saçlar için geri dönüş zamanı geldi.

  Sonbaharın gelmesiyle birlikte saçlar da yenilenme ve canlanma ihtiyacı duyuyor. Yıpranan, kolayca kırılan ve tüm canlılığını yitiren saçların oluşmasında güneş ile tuzlu ve klorlu suyun rolü ise büyük oluyor. Saçlar kuruyor, kırılıyor ve kırılınca da nemsiz kalıp, matlaşıyor. Yaz sonrası bakım ile ilgili bilgi aldığımız Maki Salon’dan ‘Hairstyles’ Sait Ersan, ‘Tarama, krepe ve fön gibi nedenlerle oluşan mekanik yıpranmalar yanında renk açma, boyama, perma, kalıcı düzleştirme gibi uygulamalar kimyasal yıpranmalara sebep oluyor. Özellikle saçı uzun olanlar bu konuda daha fazla sorun yaşayabiliyor” diyor.
  Saçlarınızda tam bir canlanma ve yenilenme yaratmak istiyorsanız saç tipinizi öncelikle iyi tanımalı ve ona uygun ürünler kullanmalısınız. Sait Ersan, “Yağlı saçlara sahipseniz, saçlarınızı ılık su ve saç tipinize uygun şampuanlarla yıkamanız gerekiyor. Saçlarınız, yıpranmış, kuru veya zor taranıyorsa şampuan sonrası saç kremi uygulamalısınız. Çünkü saç kremi saçlarınızı yumuşatıyor, karışmamasını ve kolayca taranmasını sağlıyor. Ayrıca içerdiği provitamin B5 ile saçlarınızı besliyor, nemlendiriyor ve güçlendiriyor” diyor.

  Sait Ersan yıpranmış saçlara sahip olanların yapması gerekenler hakkında önemli ipuçları verdi:
  ■ Saçınızı temizlemek için doğal şampuan ya da sabun kullanmalısınız.
  ■ Saçınıza yağ sürmeyi ve bu işlemi yaparken saç derinize masaj yapmayı unutmamalısınız.
  ■ Saçınız için haftada en az üç kez Hindistan cevizi ya da hardal yağını maske olarak uygulamalısınız.
  ■ Marul ve ıspanak suyu karışımı saçınızın uzamasını sağlayacak bir içecek, bu nedenle bol bol içebilirsiniz. Havuç ve marul suyu ile karıştırılmış yonca suyunu da tüketebilirsiniz.
  ■ Günlük kullanım için limon suyu ile karıştırılmış Hindistan cevizi yağını saçınıza sürebilirsiniz.

  ekim-2012-bakim-resim-2BAKIM
  ■ Saçınızı kurutma işlemini kısa tutmalısınız.
  ■ Saçınızı sert bir şekilde fırçalamamalısınız.
  ■ Kuru saçlar kırılmaya meyillidir. Saçınızı fırçalamadan önce saçınızın kolay taranmasını sağlayacak ürünler kullanmalısınız.
  ■ Saçın doğal korumasını köklerdeki sebum salgısı sağlıyor. Saçınızı kökten uca doğru fırçalarsanız sebumun saç boyunca yayılmasını sağlamış olursunuz.
  ■ Kuru saçlarda saç uçlarında çatallaşmalar yani kırıklar çok sık görülüyor. Saç uçları köklere göre daha hassas ve kırılgan oluyor. Kırık uçları düzenli olarak kestirmelisiniz.
  ■ Saçlarınızın mat olmasından şikayetçiyseniz saçınızı saç tipinize uygun bir şampuan seçerek yıkamalısınız. Çünkü bu tür saçlar için geliştirilmiş saç ürünleri özel formülleri ile saçınızı derinlemesine temizleyip, saçınızın kolay taranmasını ve daha parlak görünmesini sağlıyor.

  - Advertisement -

  Kuru saçlar için nemlendirici ve besleyici yumurta maskesi
  ■ 1 yumurta
  ■ 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  ■ 2 yemek kaşığı sirke
  Hepsini birlikte iyice karıştırın ve eşit bir şekilde dağıtmak için bir tarak yardımıyla saçınıza uygulayın. Kan dolaşımını sağlamak için bu karışımla saç derinize masaj yapın. 15 dakika o şekilde bırakın ve sonra durulayın.

   

  Devamı diğer sayfada  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz