Saçların güneşle randevusu

Güneş kreminizi sürdünüz, bikininiz üzerinizde, havlunuz, gözlüğünüz, kitabınız ise plaj çantanızda… Güneşe çıkıp, şöyle şezlonga uzanmak için her şey hazır! Acaba gerçekten öyle mi? Saçlarınızı güneşin zararlı etkilerinden korumak için gerekli önlemi almadıysanız, maalesef bu sorunun yanıtı hayır.

Elif Duran

Herhangi bir koruyucu ürün kullanılmadan saçların, özellikle de boyalı saçların, uzun süre güneşe maruz kalması son derece zararlı. Çok fazla güneş ışınlarına maruz kalan saç telleri, kısa sürede kuruyor, çatallaşıyor, donuk ve mat bir görünüm alıyor. Yazın ortalarına doğru süpürgeye benzeyen saçlarla kalakalmanız işten bile değil. Hele bir de güneşin zararlı ışınlarına deniz ve klorlu havuz suyunun yıpratıcı faktörü ekleniyorsa… Kısaca tıpkı cildinizi koruduğunuz gibi saçlarınızı da güneşten korumalısınız. Aslında bunu sadece yaz aylarında değil tüm sene boyunca yapmanız gerekiyor. Uzmanların verdiği bilgiye göre, yılda tam üç aylık bir süre boyunca saçlarımız güneşe maruz kalıyor. Bu durumda da UV ışınlarının, saç teline parlaklık ve canlılık veren keratin tabakası üzerinde yaptığı hasar kalıcı oluyor. Peki saçlarımızı güneşten korumanın yolu ne? Uzmanlar bunun en garantili yolunun bir şapka ya da eşarpla onları tamamen kapatmak olduğunu söylüyor. Son yıllarda, kremden spreye ve şampuana pek çok çeşidi bulunan saçlara özel güneş ürünleri de, tıpkı bir şapka gibi koruyor ve saçlarımızın güzelliğini, parlaklığını garanti altına alıyor.

Güneşe çıkmadan önce…

Saç ürünleri alanında uzman kozmetik firmalarının yepyeni ürünleri sayesinde güneşe içiniz rahat çıkmanız mümkün. Bu ürünler, saçları güneşin zararlı etkilerinden koruyan UV filtresi içeriyor ve pek çoğu aynı zamanda saçı besliyor. Saçları güneşten koruyan ürünlerin pek çok çeşidi var. Şampuanlar, durulanmayan saç kremleri, maskeler, sütler ve yağlar saçlarınızın güzelliğini yaz boyunca korumak için kullanabileceğiniz ürün tipleri. Ancak güneşe çıkarken bileşiminde alkol ya da formaldehyde olan ürünleri kullanmaktan kaçınmanız gerekiyor…

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here