Diğer
  Ana SayfaSağlıkSağlığından Ödün Vermeyenlere: Özel Sağlık Sigortası

  Sağlığından Ödün Vermeyenlere: Özel Sağlık Sigortası

  -

  Sigortalı olanların kaza ya da hastalık gibi durumlarda sağlık masraflarını güvence altına alan sigorta çeşidine özel sağlık sigortası adı verilmektedir. Sağlık giderlerinin şahıslara yüklediği maddi yükün hafifletilmesi amacı ile belirli limitler dahilinde belirli risklere karşı sigortalının korunması durumu olan bu sigorta çeşidi genel ve özel şartlardan oluşmaktadır. Riskler ise hazırlanan poliçe kapsamında belirlenmektedir. Sigorta şirketleri tarafından kişilere uygun poliçeler de seçilebilir. Genel şartlar aynı olmakla birlikte, iki taraflı olarak imzalanan sözleşme kapsamında bazı firmaların ek hizmetler sunduğu da göze çarpmaktadır.

  Özel sağlık sigortası fiyat noktasında ise belirlenmiş sabit bir fiyat yoktur. Hizmet kapsamına ve sunulan güvenceye göre fiyatlar firmadan firmaya değişmektedir. Bu sigorta kapsamında hizmet alanların en büyük avantajı kaza ya da hastalık durumlarında diledikleri hastanede ve diledikleri hekimde sağlık hizmeti alabilmeleridir. Firmalar bu kapsamda sigortalı durumu ister yatar ister ayakta muayene olsun, sözleşme kapsamında yer alan maddeler neticesinde sigorta firması tüm tedavi masraflarını karşılamaya söz vermektedir.

  Sigortalılar özel sağlık sigortası sorgulama yaparak sigorta hizmeti veren firmalara ulaşabileceğiniz gibi, var olan sigorta sözleşmenizin süre bitimi, prim ödemeleri, aylık taksitleri noktalarında detaylı bilgi alabilirsiniz. Bu sigortadan yararlanmak için 18 ila 64 yaş arasında olmak, sigortalanmaya engel bir rahatsızlığın olmaması gibi şartları taşıyanlar başvurularını yapabilirler. Ayrıca sigorta başvurusu yapmanızın ardından sigortalanmanıza engel bir durumun olup olmadığının tespiti için 90 günlük bekleme süresi bulunmaktadır.

  Özel Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

  Firmalar bazında özel sağlık sigortası kapsamı değişkenlik göstermektedir. Ödenen teminatlar doğrultusunda kaza ve hastalık durumlarında firmalar sağlık giderlerinizi belirlenen limitler karşılığında ödeyeceğini taahhüt etmektedir. Özel sağlık sigortası ücretleri sağlık poliçesi tipine göre şekillenmektedir. Katılım payları yine firmalar bazında değişkenlik göstermektedir.

  Özel sağlık sigortası ne kadar sorusunun net bir cevabı olmamakla birlikte, sigortanın kapsamına göre firmaların belirlediği fiyatlar söz konusudur. Ayrıca sigorta şirketleri bu kapsamda paket halinde de sigorta uygulayabilir ve bu durumda fiyatta indirimler söz konusu edilebilir. Sigortanın kasamı alanı yatar hastalarda, hastanede kalınan sürede uygulanan tedavi masraflarını karşılarken ayakta tedavi ile de muayene, ilaçların alınması, tahliller, röntgen gibi çeşitli hastane masrafları noktasında firmalar hizmet vermektedir.

  - Advertisement -

  Özel Sağlık Sigortalılarına Vergi İndirimi Uygulanabilir mi?

  Özel sağlık sigortası hesaplama noktasında kriter olarak baz alınacak birçok detay bulunmaktadır. Bu sigorta çeşidi yıllık olarak yapılmakla birlikte, yaşınız, firmalar tarafından belirlenen prim tutarları ve teminat miktarı ücretlerin belirlenmesi noktasında belirleyici unsurlardır. Ayrıca primlerin belirlenmesinde yaşınızın yanı sıra, daha evvel geçirdiğiniz rahatsızlıklar, anlaşmalı kurumlar, teminatlar vb. etkili olmaktadır. Ayrıca firmaların özel sağlık sigortası hesapla butonları üzerinde de hesaplama yapabilirsiniz.

  Özel sağlık sigortası vergi indirimi durumu söz konusudur. Sigortalı kişi, kendisinin olduğu gibi eşi ve çocuklarının da sigorta primlerini vergiden düşebilmektedir. Ayrıca maaşlarını bordro ile alanlar vergiden kazanç sağlayabilmektedir. Geçmiş yıllarda bu indirim oranı %5 iken bugün bu sayı %15 şeklinde güncellenmiştir. Vergi indiriminden yararlanmak için bu sağlık sigortası türünü aldığına dair makbuzlarınızı hazırladığınız takdirde, bu evrakları çalışmış olduğunuz şirkete göndermeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra ekstra evrakların talep edilmesi de mümkündür.

  sigortaladim.com ile siz de kendinizi sigortalatın, kaza ve rahatsızlık gibi durumlarda hastane ve hekim masraflarınız anlaşma sağladığınız sigorta şirketi tarafından karşılansın. Bu hizmetlerden yararlanmak ve vergi indirimden avantaj sağlamak için hemen firma üzerinden başvurularınızı yapabilirsiniz.

  Kaynak: Sigortaladım  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz