Diğer
  Ana SayfaHaberSağlık Bakanı açıkladı: Çin'den ilaç getirildi...

  Sağlık Bakanı açıkladı: Çin’den ilaç getirildi…

  -

  Gündem Corona Virüs… Bugün Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanlığı’nın Bilkent Yerleşkesi’nde yeni tip Corona Virüse ilişkin toplantı düzenlendi, alınabilecek önlemler konuşuldu. Toplantının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kameralar önüne çıktı. Bakan Fahrettin Koca, “Sağlık kadromuza 32 bin yeni personel ilave ediyoruz” dedi. Bakan Koca, Çin’in ‘Corona Virüs’e iyi geldiğini, iyileşme sürecini 11 günden 4 güne indirdiğini açıkladığı’, ilaçtan Türkiye’ye getirildiğini söyledi. Peki, Corona Virüs hangi illere yayıldı? Sağlık Bakanı Koca, “Vakalar sadece bir bölgeye lokalize değil ülkenin geneline yayılmış pozitif vakalarımız var” dedi. 

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Corona Virüsle ilgili son dakika açıklamaları şöyle:

  • Mücadelede çok ciddi bir deneyim kazandık, sonuçları daha hızlı öngörüyoruz. Olayları takip etmek yerine artık olasılıklara bakarak ön kesmeye çalışıyoruz.
  • (Dün itibarıyla test sayısının 20 bin 345, tanı sayısının 1236, kaybedilen hasta sayısının 30 olduğunu belirterek) Kaybettiğimiz 30 hastanın her biri ileri yaşlardaydı ve Kovid-19’a eşlik eden başka bazı hastalıkları da bulunuyordu. Bünye olarak dirençleri zayıftı. Bu ölümlerin sebebi doğrudan onların yaşları değil, ileri yaşlarda kaçınılmaz olan başka hastalıkların tabloda ağır bir yer tutmasıdır
  • Büyüklerimize seslenmek istiyorum. Onların Corona Virüs’ten etkilenmemeleri konusunda bizler sorumluluk sahibiyiz. Bu toplumun sizin hayat tecrübenize ihtiyacı var. Tedbirleri uygulaması en kolay kişiler sizlersiniz. Bugünlerde size karşı hassasiyeti olan sadece kendi evlatlarınız değil, bütün toplum taşıyor. Mümkün olduğu kadar az kayıp vermek istiyoruz. Tedbir alıyoruz. Evden çıkmanız bir süre kısıtlandırıldı. Bu kurala uyun.

  SAĞLIK ÇALIŞANLARININ EK ÖDEMELERİ İYİLEŞTİRİLECEK

  • Bu dönemde sağlık personelinin ek ödemelerini iyileştirme çabası içinde olduklarını belirten Koca, şunları söyledi: Bir diğer haberim ise insan kaynağımızın yeterliliği konusunda neredeyse bir güvence değerinde kadromuza 32 bin personel dahil ediyoruz. Bu süreçte çalışan Sağlık personelimizin ek ödemelerinin 3 aylık zaman diliminde, tavan yüzde 100 oranında olacağını ifade etmek istiyorum.

  YURT DIŞINA SATILMAYACAK

  • Türkiye’de üretilen maskeler Türkiye’nin ihtiyacı varken yurt dışına satılmayacaktır. Fiyatlar dahil bu konuda endişeniz olmasın. Pandeminin olduğu bir dönemde özellikle istismar etmek isteyen firmaların yurt dışıyla yoğun bir şekilde bağlantılar yaptığını biliyoruz. Bu çerçevede hem MASAK hem de İçişleri Bakanlığımız, KOM, devrede. Önceki gün bu anlamada üretici ve satıcıların depolarına baskınlar yapıldı. Bu baskınlar sonrası yoğun bir şekilde depoladıkları görüldü. Biz bu dönemde özellikle Bakanlık olarak olması gereken ücretle almak istediğimizi ifade ettiğimiz halde bunun yapılmadığını gördük. Bugün itibariyle bu firmaları teker teker çağırarak hepsiyle bu dönemde günlük ne kadar üretim yapabileceklerini de ortaya çıkarıp sözleşme yapmaya başladık. Şu ana kadar 20 tane firma ile anlaşma yapıldı. Anlaşma yapmayan, farklı yapmak isteyenlere de el koyma dahil birtakım tedbirlerin devrede olacağını buradan ayrıca söylemek istiyorum.

  YERLİ SOLUNUM CİHAZININ ÜRETİMİNE BAŞLIYORUZ

  • Salgının yayıldığı ülkelerde en fazla eksikliği hissedilen cihazlardan biri solunum cihazlarıydı. Yerli cihazın seri üretimine başlıyoruz. Bu sayede hem kendi ihtiyacımızı kendi kaynaklarımızla karşılamış olacağız hem de ihtiyacı olan diğer ülkelere destek vereceğiz.

  ÇİN’DEN 50 BİN HIZLI TARAMA KİTİ GELDİ

  • Hızlı tarama kitini de devreye sokmuştuk. Bugün itibariyle ilave olarak Çin’den 50 bin hızlı tarama kiti sabah geldi ve ve hızla devreye girmiş oldu. Perşembe günü 300 bin ilave hızlı tarama kiti gelmiş olacak ve 1 milyona kadar hızlı tarama kitlerini kullanmak üzere bağlantı yaptığımızı özellikle tarama amaçlı kullanacağımızı ifade etmek istiyorum.

   

  • Corona Virüse karşı aşı geliştirme çalışmalarında kurumlara destek veriyoruz. 6 üniversite ve bir merkeze çağrı yapıldı. Bu üniversite ve merkezin ihtiyaçlarına göre hepsinin önünü açacak şekilde bir destek sağlayacağımızı, bu konuda Maliye Bakanlığı’nın bunun karşılanabilir olduğunu ifade ettikleri için teşekkür ediyorum.
  • Biz başka bir ülke olmayacağız. Biz felaket senaryolarının kolayca alt üst edebileceği bir toplum olmadık.
  • Türkiye’de üretilen maskeler Türkiye’nin ihtiyacı varken yurt dışına satılmayacaktır. En güvenilir çözümün evde kalmak olduğunu unutmayalım. Hayat eve sığar.
  • Şimdi tedbir zamanıdır, evde zaman geçirme çok daha mutlu bir geleceğe hazırlanma zamanıdır. 

  İYİLEŞEN HASTALARIMIZ VAR

  • Şu an iyileşen vakalarımız var. Şu süreçte iyileşen, iyileşme olan hastalarımızın sayısının fazla olduğunu söylemek istiyorum.

  ÇİN’DEN İLAÇ GETİRİLDİ

  • Çin’den sonuç aldıklarını söyledikleri ilaçla ilgili de bu sabah yeterli miktarda getirmiş olduk. Fabrikaya devlet el koymasına rağmen şu dönemde Çin’den getirebilir olduk. Bundan sonraki süreçte de bu ihtiyacımızı karşılama noktasında gayret içinde olacaklar.  Sabah gelen ilacın da yoğun bakım şartlarında tedavisi süren hastalarımıza başlandığını söylemek istiyorum. İlacın ne kadar etkili olup olmadığını önümüzdeki günlerde görmüş olacağız. 

  YAŞAMINI YİTİREN 30 HASTANIN YAŞLARI

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Corona Virüs nedeniyle yaşamını yitirenlerden 50 ile 60 yaş arasında 2 hasta olduğunu, diğer hastaların 60 yaşın üzerinde olduğunu söyledi. 

  OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

  Bakan Koca, “Bilim Kurulunda çarşamba günü eğitim konusunu gündeme alacağız” dedi. 

  - Advertisement -

  TEST SONUCU POZİTİF ÇIKAN SAĞLIK GÖREVLİLERİ

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Corona Virüs test sonucu pozitif çıkan sağlık görevlileri olduğunu belirtti, sayı vermeyeceğini aktardı.

  TESTTEN ÜCRET ALINMIYOR

  Bakan Koca, koronavirüs testleri için hiçbir kitten, hiçbir laboratuvar testinden ücret alınmadığını ve alanlara da izin verilmeyeceğini belirtti.

  CORONA VİRÜS TÜRKİYE’DE HANGİ İLLERE YAYILDI?

  İran’dan kaçak geçişler olduğu iddiasına yönelik bir soruna üzerine Bakan Fahrettin Koca  “Van özelinde şu an artan bir vakamız yok. Vaka var ama sayısı 10’un üzerinde değil. Vakalar sadece bir bölgeye lokalize değil ülkenin geneline yayılmış pozitif vakalarımız var” dedi.

  Sağlık Bakanı Koca, “Başta vakaların hepsi yurt dışı ağırlıklıydı, artık yurt dışı temaslı, temaslının temaslısı olmaya başladı.” dedi.

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz