Diğer
  Ana SayfaHaberSağlık Bakanı açıkladı: Türkiye'de ilk kez Corona Virüs vakası görüldü

  Sağlık Bakanı açıkladı: Türkiye’de ilk kez Corona Virüs vakası görüldü

  -

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de ilk kez Corona Virüs vakası görüldüğünü, bir erkek hastaya virüs tanısını konduğunu söyledi. Bakan Fahrettin Koca, “Bugün akşam saatlerinde koronavirüs şüphesi olan bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı.” dedi. Bakan Fahrettin Koca, hastanın Corona Virüsü Avrupa teması üzerinden aldığını, karantina altına alındığı, tüm ailesinin gözlem altında olduğunu söyledi. Bakan Koca, ‘Koronavirüs kapan hasta hangi şehirden” sorusuna ise “Özellikle altını çizerek ifade ettiğim bir cümle oldu, hasta mahremiyeti. Bu dönemde bir ili, bir bölgeyi, bir hastaneyi bu anlamda gündemde tutmanın doğru olmadığına inanıyorum” yanıtını verdi.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bakanlıkta basın toplantısı düzenledi. Çin’in Vuhan kentinde 90 gün önce 12 Aralık 2019’da ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün başka pek çok ülkeye 1-2 hafta içinde bulaşmasına, ardından çok hızlı bir küresel yayılım göstermesine rağmen Türkiye’nin süreçte büyük bir başarı gösterdiğini söyledi. 

  Türkiye’de ilk kez Corona Virüs görüldüğü bilgisini paylaşan Bakan Fahrettin Koca’nın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

  • Komşu ülkeler ve Avrupa ülkeleri Türkiye’nin aldığı sıkı tedbirleri uygulamadı. Bizimse salgına karşı yürüttüğümüz strateji ve disiplinli eylem planında direncimiz hiç azalmadı, kat kat arttı. 
  • İnsanların ülkeden ülkeye her an hareket halinde olduğu bir dünyada direnç hangi düzeyde, tedbirler hangi keskinlikte olursa olsun bazı sonuçları önlemek maalesef mümkün değil. Eğer dünyayla ilişkimizi tümden kesmiş olabilseydik şu an karşınızda olmazdım. Bu an burada olmamın nedeni, bu saate dek gösterdiğimiz şeffaflık ve bunun devam edeceğinin teminatıdır.

  Dünya Sağlık Örgütü’nün CoronaVirüs durum raporları
  CoronaVirüs nasıl bulaşır
  Canlı Corona Virüs haritası

  ÜZÜCÜ AMA KORKUTUCU OLMAYAN HABER

  • Size üzücü ama korkutucu olmayan haberi bildirmek istiyorum. Bugün akşam saatlerinde koronavirüs şüphesi olan bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı. 

  TANI ERKEN KONMUŞTUR

  • Tanı, yüksek ateş ve öksürük şikayetinin sebebinin araştırılması sonucu konulmuştur. Hastanın virüsü Avrupa teması üzerinden aldığı bilinmektedir. Dış dünyadan tamamen izole edilmiştir. Hasta bir erkektir ve genel durumu iyidir. Aile bireylerinin hepsi ve yakın çevresindeki tüm bireyler bu anlamda gözetim altındadır ve her biri şüpheli kabul edilmiştir. 

  Corona Virüs nedeniyle okullar tatil edilecek mi?

  - Advertisement -

  TÜRKİYE’DE GÖRÜLEN İLK CORONA VİRÜS VAKASI

  • Hasta mahremiyetinin korunması açısından detaylı bilgilerin paylaşılması uygun bulunmamıştır. Bu ülkemizde görülen ilk vakadır. Verilere göre tanı erken konulmuştur. Virüs bulaşmışsa bu çok sınırlıdır.

  ZORUNLU OLMADIKÇA YURTDIŞINA ÇIKMAYALIM

  • Yurt dışına lütfen zorunlu olmadıkça çıkmayalım. Bakanlığımızca bildirilen koronavirüsten korunma kurallarına mutlaka uyalım. Tedbirlerde anahtar kelimemiz 14’tür. Yurt dışından dönenler için 14 gün kuralı. Dönüşlerinde 14 gün kendilerini özellikle izole etmelerini istiyoruz. Aynı şekilde büyük çoğunluğumuzun koronavirüse karşı alacağı tedbirler için de anahtar kelimemiz yine 14’tür. Elleri tam hijyen sağlayacak şekilde yıkamaktan hangi durumda sağlık kuruluşuna başvurulacağına dek kurallar şeklinde her şey açıktır.

  14 GÜN KURALINA UYALIM

  -Vatandaşımızdan beklediğimiz, 14 gün kuralına ve 14 korunma kuralına uyarak bu mücadeleye güç vermesidir.

  BİR VEYA BİRKAÇ VAKA SALGIN OLARAK GÖRÜLMEMELİ

  Bir veya birkaç vaka, salgın olarak görülmemelidir. Bu durum sadece virüsün ülkemiz sınırlarına girdiği anlamına gelir. Bu yüksek bir ihtimaldi ve gerçekleşti. İzole edilmiş vakanın şu an tek anlamı budur. Şimdi yapmamız gereken hayatımızı tedbirler doğrultusunda bir düzene sokmaktır. Bu küresel soruna karşı ulusal bir mücadele vereceğiz.

  HASTA HANGİ İLDE YAŞIYOR SORUSU ÜZERİNE?

  • Gecenin bu saatinde açıklamanın bir sebebi vardı, şeffaf davranma çerçevesinde bunu açıklama gereği hissettik. Özellikle altını çizerek ifade ettiğim bir cümle oldu, hasta mahremiyeti. Bu dönemde bir ili, bir bölgeyi, bir hastaneyi bu anlamda gündemde tutmanın doğru olmadığına inanıyorum. Ben bu kadar net ifade ediyorum. Zaten bununla ilgili uluslararası boyutuyla da bildirilmiş olacak. Bunu da anlayışla karşılayın.”


  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz