Diğer
  Ana SayfaTESTSağlıklı beslenme hakkında bildiklerinizi test edin

  Sağlıklı beslenme hakkında bildiklerinizi test edin

  -

  mayis-2012-test-2KALORİLER
  5 – Günlük kalori ihtiyacınızı nasıl hesaplarsınız?
  a. Boya ve kiloya göre
  b. Yaşa ve cinsiyete göre
  c. Var olan hastalıklara göre
  Doğru yanıt hepsi. Beslenme uzmanları tüm bu faktörleri göz önünde bulundurarak bir hesaplama yapıyor. Kalori azaltmaya gidilerek kilo verilmesi sağlanıyor.

  6 – 30 yaşından sonra günlük beslenmenizden her 5 yılda bir ne kadar kalori azaltmanız gerekiyor?
  a. Hiç
  b. 50
  c. 100
  Doğru yanıt B. Bazal metabolizma hızınız 30 yaşına kadar aynı kalırken, 30’dan sonra yavaşlamaya başlıyor. Bu nedenle her 5 yılda bir kalori alımınızı 50 birim düşürmeniz öneriliyor. Buna göre 50 yaşınıza geldiğinizde 30 yaşınızdakinden 150 kalori daha az almanız gerekiyor.

  7 – Aldığınız ve yakmadığınız 3500 kalori, 1/2 kilo yağ almanıza neden oluyor.
  a. Doğru
  b. Yanlış
  Doğru yanıt A. 3500 kalori, yarım kilo yağa denk geliyor. Her gün alacağınız ekstra 500 kalori bir haftada 3500 kalori ediyor ve bunu yakmadığınız takdirde haftada yarım kilo almanız kaçınılmaz oluyor. Egzersiz yaparken ne kadar kalori yakacağınız ise kilonuza, boyunuza, yaşınıza ve cinsiyetinize göre değişiyor. 30 dakika yapacağınız hafif bir kardiyo egzersizi yaklaşık 220 kalori yakmanızı sağlıyor.

  mayis-2012-test-3YAĞLAR
  8 – Günlük yağ tüketiminiz ne kadar olmalı?
  a. 5-10g
  b. 20-30 g
  c. 60-70 g
  Doğru yanıt B. Herkesin günlük yağ ihtiyacı değişmekle birlikte günde maksimum 20-30 g arasında yağ tüketilmesi gerekiyor. Oda ısısında sıvı halde bulunan yağlarla, özellikle de Omega 3’ten zengin zeytinyağı ile beslenme öneriliyor.

  9 – Hangi yağ daha çok kilo aldırıyor?
  a. Kuruyemişlerin yağı
  b. Zeytinyağı
  c. Ayçiçek yağı
  Doğru yanıt hepsi. Bir çorba kaşığı her türlü yağ 90 kalori ediyor, bu nedenle tüm yağları dikkatli tüketmek şart. Önemli olan ise yağ seçimini verecekleri fayda ve zarara göre yapmak. Günlük beslenmenin maksimum yüzde 30’unun yağdan gelmesi gerekiyor. Devamı diğer sayfada  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz