Sağlıklı beslenme hakkında bildiklerinizi test edin

ŞEKER VE TUZ
10 – Bir kişinin günlük tuz tüketimi kaç gram olmalı?
a. 10 g
b. 6 g
c. 3 g.
Doğru yanıt B. Türk Böbrek Vakfı, günlük tuz tüketiminin 6 g olması gerektiğini, bu miktarın altına inmenin de üstüne çıkmanın da insan sağlığı açısından zararlı olduğunu belirtiyor. Tuz, kan basıncını artırıyor, yüksek kan basıncı ise kalp damar hastalıklarına neden oluyor. Bu nedenle sofraya tuzluk koymaktan vazgeçmek, tuzsuz ekmek tüketmek, tadına bakmadan yemeklere tuz eklememek ve tuz içeren konserve, salça, turşu, sucuk gibi gıdaları aşırı tüketmemek gerekiyor.

11 – Günümüzde bir insanın yıllık şeker tüketimi ne kadar olabilir?
a. 75 kg
b. 50 kg
c. 25 kg
Doğru yanıt A. Sanayi Devrimi öncesinde insanlar sadece doğal gıdaların şekerini tadabilirken, bugün şeker adeta bir bağımlılık haline geldi ve birçok kronik hastalığın ana nedenlerinin başında yer alıyor. Günümüzde bir insan yılda yaklaşık 75 kilo şeker tüketiyor.

12 – Adet öncesi artan şeker ihtiyacını tatlı yiyerek karşılamak doğru mu?
a. Evet
b. Hayır
Doğru yanıt B. Adet öncesi kan şekerindeki düşüklük nedeniyle iştah artıyor, kadınlar şekerli gıdalara yöneliyor. Ancak bu dönemde yenilen çikolatalar ve tatlılar kilo artışına sebep olduğu gibi şekerin olumsuz etkilerini vücuda yüklüyor. Böyle anlarda şeker yerine yağsız yoğurt, kuruyemiş ve meyve çeşitleri tüketilmesi öneriliyor.

mayis-2012-test-413 – Doğal meyve sularındaki şeker kilo artışına neden olmaz?
a. Doğru
b. Yanlış
Doğru yanıt B. Hangi meyve olursa olsun vücudumuza girdiğinde kan şekerini ve insülini yükseltiyor. Büyük bir bardak meyve suyu içmek hem meyvenin posasından faydalanamamaya hem de kan şekerinin ve insülinin yükselmesine ve uzun vadede insülin direncinin gelişmesine neden oluyor.

HAMİLELİK VE AİLE SAĞLIĞI
14 – Hamile bir kadının bir günde alması gereken ekstra kalori miktarı nedir?
a. 200
b. 400
c. 600
Doğru yanıt A. Hamile kalınca iki kişilik yemeniz gerektiği efsanesi doğru değil. Asıl kalori artışını 3. trimesterde(6-9. aylar arası) yani bebeğinizin hızla büyüdüğü ve ihtiyaçlarının arttığı dönemde yapmak gerekiyor. Bu nedenle bebeğinizi besleyeyim derken özellikle şekerli gıdalarda bulunan boş kalorileri yüklenmeyin. Onun yerine protein, meyve ve sebze, doygun karbonhidrat ve sağlıklı yağ tüketin. Devamı diğer sayfada

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here