Diğer
  Ana SayfaSağlıkHamilelikSağlıklı bir hamilelik için neler yapılmalı?

  Sağlıklı bir hamilelik için neler yapılmalı?

  -

  Hamilelik sürecinde anne adaylarının en çok merak ettiği konular arasında ‘sağlıklı bir hamilelik süreci için neler yapılmalı’ sorusu da vardır. İşte sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmek için öneriler:

  Sağlıklı bir hamilelik geçirmenin temel kuralları arasında, gebelik öncesi ve gebelik dönemlerinde bazı sağlıklı yaşam alışkanlıkları benimsemek öneli yer tutar.
  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nadide Korkut, sağlıklı bir hamilelik süreci için anne adaylarına şu önerilerde bulunuyor:

  GEBELİK PLANLAMADAN ÖNCE NELER YAPILMALI?

  Sadece gebelik süresince değil, gebelik planlamadan önce anne adayları tüm tetkiklerini yaptırmalı ve varsa riskler kontrol altına alınmalıdır. Gebelik süresince ise doktor kontrolleri anne ve bebeğin sağlığının yakından takip edilmesini sağlayarak süreci onlar için daha güvenli bir hale getirmeyi sağlar.

  HAMİLELİKTE BESLENME ALIŞKANLIĞI

  - Advertisement -

  Hamilelik sürecinde doğru beslenme alışkanlığı önem taşıyor. Yeterli ve dengeli beslenme hem anne adayları hem de bebeğin sağlığı açısından önemli. Sebze, meyve, kırmızı et, baklagillere mutlaka yer verilmeli. Omega 3 kaynağı olan balık, haftada 2 gün tercih edilmelidir. Aynı zamanda esansiyel yağlar bakımından zengin olan kuruyemişler de her gün ara öğünlerde tercih edilmelidir.

  KALABALIK ORTAMLARDAN UZAK DURUN

  Özellikle kış aylarında artan gribal enfeksiyonlardan korunmanın yolu fazla kalabalık ortamlara girmemektir. Bu nedenle hamilelik döneminde toplu taşıma araçları, okullar, hastaneler, alışveriş merkezleri gibi ortamlardan mümkün olduğunca kaçınmak gerekir. Çok soğuk olmayan havalarda açık hava mekanları tercih edilmelidir.

  DOKTOR ÖNERİLERİ VE EGZERSİZ

  Düzenli egzersiz yapmanın sağlıklı bir hamilelik süreci geçirilmesinde etkilidir. Fiziksel aktivite anne adayında oksijenlenmeyi arttırdığı ve rahim kaslarını da güçlendirerek normal doğumu kolaylaştırdığı görülmektedir. Pilates ve yoga hamileler tavsiye edilen sporlardır. Egzersiz her ne kadar faydalı olsa da mutlaka doktor önerisi ile güvenilir spor merkezlerinde yapılmalıdır.

  HAMİLELİKTE DİYABET KONTROLÜ

  Hamilelikte diyabet fetüste, sıvı fazlalığına bağlı erken doğum, iri bebek oluşumu, zor doğum, ani bebek ölümü, doğum sonrası, sarılık, şeker düşmesi gibi riskli durumlara neden olmaktadır. Bu nedenle hamilelik boyunca kan şekeri yakın takip edilerek, beslenme uzmanı ile birlikte beslenme programı oluşturulmalıdır.

  HAMİLELİKTE SIVI TÜKETİMİ

  Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek için yeterli sıvı alımı gereklidir. İhtiyaç hissedildiği her an idrara çıkılmalıdır. Aksi takdirde idrar yolu enfeksiyonları ortaya çıkabilir. Sık idrara çıkma ile birlikte yanma ve ağrı sorunlarında mutlaka doktora başvurulmalıdır.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz