Ana Sayfa Yaşam Sağlıklı motosiklet sürüşü nasıl olmalı?

Sağlıklı motosiklet sürüşü nasıl olmalı?

Motosiklet sürüş kültüründe dünya rakamlarının gerisinde kaldığımız bir gerçek. Peki vücudunuzu koruyarak sağlıklı bir sürüş gerçekleştirmek için nelere dikkat etmelisiniz?

Yazı: Ruken Akbay Gürtaş

Honda, X-ADV modelinin lansmanını, Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum’da gerçekleştirdi. Biz de, motosiklet sürüşünün sağlıklı ve güvenli olması için dikkat edilmesi gerekenleri Honda Türkiye satış ve pazarlamadan sorumlu genel müdür yardımcısı Cem Özütok’a sorduk.

Sağlıklı motosiklet sürüşü için nelere dikkat etmeli?
Sadece motosikletin değil, sürücünün de ‘sağlıklı’ olması gerekiyor. Motosikletin bakımlarının yapılmış, tüm hayati sıvılarının eksiksiz olması önemli. Fren bakımlarının zamanında ve eksiksiz yapılmış olması hayatidir. En önemlisi tüm bu bakımların işinin ehli kimseler tarafından yapılması. Motosiklette hayati olan diğer önemli elaman ise lastik. Kullanılan motosikletin türüne ve sürücünün tarzına göre lastikler çok kısa sürede ömürlerini tüketebilir. Motosiklet lastikleri, otomobil lastiklerinden farklı olarak tasarlandıkları için mutlaka zamanında yenilenmeli. Görüldüğü gibi sağlıklı motosiklet sürüşü için yola çıkmadan alınacak olan önlemler, yoldakiler kadar önemli. Bir motosiklet sürücüsü, otomobillerin kendini fark etmesini beklemeden, trafikteki otomobiller dahil tüm diğer unsurları fark etmeli.

Trafiğe çıkmadan önce alınacak motosiklet eğitimi ne kadar sürmeli?
Türkiyede motosiklet sürücü belgesi veren kurslarda alınan eğitim sadece motosikleti yürütüp durdurmaya yettiğinden yola çıkmadan önce mutlaka iyi bir eğitim alınmalı. Bizim verdiğimiz iki günlük başlangıç eğitimi yola çıkmak için yeterli. Ancak daha uzun yollar yapılmak isteniyorsa ileri eğitim kurslarını almak hayat kurtarıyor.

Sağlıklı motosiklet sürüşüyle ilgili yaptırdığınız son araştırmadan çıkan sonuçlar neler?
Yaptığımız araştırmalar Türkiye’de motosikletin tehlikeli olduğuna ilişkin algının yüksek olduğunu ortaya koydu. Araştırmamız anne babaların ve eşlerin bu korkusunun motosiklete meraklı kişilerin bu hobilerini ya gizli olarak yaptıklarını (ki bu durumda çoğu zaman eğitimleri de eksik kalıyor) ya da motosikletten uzak durduklarını gösterdi.

Bu kaygıları önlemenin yolları hakkında bilgi verir misiniz?
Eğitimini tamamlamış kişilerin çoğunluğunu oluşturduğu bir motosiklet trafiği, motosikletle ilgili korkuları da aza indiriyor. Burada motosiklet kullanıcılarına da görev düşüyor. Motosikleti bir cambazlık aracı olarak görme eğiliminde olan geniş kitlelerin bu yargısını güçlendirmemeleri gerekiyor. Çünkü motosiklet bir akrobasi değil, ulaşım aracıdır.

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here