Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetSağlıklı olmak, sağlıklı bir yaşam için 11 öneri

  Sağlıklı olmak, sağlıklı bir yaşam için 11 öneri

  -

  Diyet yapmayı sevmiyor, katı kuralların sizi daha hevessizleştirdiğini düşünüyorsanız diyet motivasyonunuzu güçlendirecek birkaç öneriye ihtiyacınız var demektir! Yalnızca sağlıklı beslenme kurallarını benimseyerek daha fit ve sağlıklı olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, sıraladığımız bu maddelere olabildiğince sadık kalmak ve uygulamak. Size güveniyoruz! İşte sağlıklı olmak için 11 öneri

  Yazı: Elif Gürsoy

  1. Öğünleri kendiniz hazırlayın

   Beslenme konusunda tükettiğiniz her öğünün nasıl hazırlandığını, içinde neler olduğunu bilmek kadar iç rahatlatıcı bir durum yok, değil mi? Özellikle yiyeceklerinizi kendiniz hazırlıyorsanız artı puan! Dışarıda herhangi bir yerde yediğiniz yemeklerin hangi koşullarda temizlenip hazırlandığını bilmediğinizi varsayarak; olabildiğince evde hazırladığınız öğünlerin her zaman daha sağlıklı seçimler olacağı kaçınılmaz bir gerçek. Çalışma hayatınızın koşullarına uyum sağlayacak şekilde, evde hazırladığınız besinlerle öğünlerinizi tamamlayabilirsiniz. Böylece yağlı ya da fazla kalorili besinlerden de uzak durmuş olacaksınız.
  2. Saatlerinizi planlayın
   Rutinlerinizde bir şeyleri planlı ve programlı şekilde ilerletmek var mı bilemiyoruz ancak beslenme konusunda saatlere sadık kalmanın avantaj sağlayacağını söyleyebiliriz. Kahvaltıdan tutun da ara öğünlere kadar takip edeceğiniz saatler metabolizmanızın düzenli çalışmasına yardımcı olacağından, fazla kilo almanızı da engelleyecek. Öğünlerinizde yarım saatlik gecikmeler bile olsa dert değil, yeter ki saat aralıklarına uyun ve bunu bir düzene oturtun.
  3. Ara öğünlere dikkat edin
   Yaş, kilo, cinsiyet, çevresel faktörler… Bunların her biri kişinin beslenme düzenini özel kılıyor. Yani size iyi gelen bir beslenme çeşidi, başkasına iyi gelmeyebiliyor. Buradan yola çıkarak ara öğün konusunda zorunluluk hissetmenize gerek olmadığını belirtmek isteriz. Yani diyet listelerinde sürekli karşılaştığınız o sempatik “ara öğün”ler aslında sizin için zorunlu olmayabilir. Belki de siz, ara öğün yapması zorunlu biri değilsiniz. Canınız o ara öğün saatinde bir şey yemek istemiyorsa yememelisiniz. Her şeyden önce bedeninizi dinlemek, ona besinsel ihtiyaçlarını verebilmek adına önemli. Vücudunuzun neye ihtiyacı olup olmadığını ancak onu gözlemleyerek bilebilirsiniz.
  4. Kahvaltıyı atlamayın
   “Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı” diyen Cemal Süreya bizce de çok haklı! Güne güzel, zinde, enerjik ve en önemlisi sağlıklı başlamanın ilk adımı olan kahvaltı, vazgeçilmeziniz olmalı. Tabii ki her sabah serpme kahvaltı ayarında sofra hazırlamak zor gelebilir ama sağlıklı alternatifler her zaman var! Bazen enerjinize sağlık katacak besinleri blender’da çekip, bardağa servis ettiğinizde bile kahvaltınızı en iyi şekilde yapmış sayılabilirsiniz. Siz yeter ki isteyin…
  5. Çeşitli renkli sebze ve meyvelere yer verin
   Tabağınız gökkuşağı gibi olsa hoşunuza gitmez mi? Farklı renklerdeki sebze ve meyvelerin içeriğindeki vitamin ve mineraller tabağınızda bir araya geldiğinde hem bedeninize hem de gözlerinize hitap edecek. İştahınızı sağlıklı yollarla artıracak ve tabağınızı keyifle bitirmenizi sağlayacak. Özellikle sağlıklı beslenme rutinlerinizi oluşturup, devam ettirme konusunda motivasyonunuzu da yüksek tutacak!
  6. Kaçamak gününe sadık kalın
   Kaçamak günü haftanın yalnızca bir günü olsun, birkaç günü değil! “Nasılsa egzersiz yapıldı” diye hemen arkasından pizza ya da hamburger yeme konusunda kendinizi haklı görmeyin! Belirlediğiniz kaçamak gününde de nasılsa özgür bir gün diye ipin ucunu kaçırmayın. Tatmak istediğiniz bir besini seçin ve sadece onu tüketin. Vücudu arada şaşırtmak gerekir mantığından yola çıkarsanız, zaman içinde sağlıklı adımlarla belli bir düzene girmiş ve kaçamak gününde aniden tüm zararlı yiyecekleri bünyesine almış vücudunuz negatif tepkiler verebilir, aman dikkatli olun!
  7. Doğru yağ kaynaklarını tüketin
   Yağlar, sağlıklı ve kaliteli kaynaklardan yeteri kadar alındığı sürece zararlı besinler değil! Aksine, vücudumuz yağlar olmadan enerji kaynaklarını dolduramaz. Ancak her şeyde olduğu gibi dengede ve kararında olmak burada da büyük önem teşkil ediyor. Avokado, sert kabuklu yemişler, balık, yağlı tohumlar, Omega-3 içeren besinlerden alınan yağlar ihtiyacınızı her zaman karşılayacak! Sağlıklı yağları ölçüsünde tükettiğinizde daha enerjik olacaksınız.
  8. Porsiyon ölçüsünü abartmayın
   Mutfak raflarınızdaki tabakların boyutu büyük olabilir ama bu tüm tabağı yemekle doldurma mecburiyetinin olduğunu göstermemeli. Gerekirse büyük tabakların ortasından bir çizgi geçtiğini hayal edin ve tabağı zihninizde hayali olarak ikiye bölün. Böylece bir tarafı boş bırakıp, diğer tarafta yer alan öğünü tutabilirsiniz. Ayrıca bu hayali çizgiyle aşırı ve duygusal yeme problemlerinin de önüne geçmiş olabilirsiniz.
  9. Sindirimi ağızda başlatın
   “Ben çok hızlı yiyorum ve neredeyse hiç çiğnemeden yutuyorum!” diyenlerden misiniz? Evetse, bu olumsuz yeme davranışının bir an önce son bulmasını dileyelim… Ama sizden de bunun normale dönmesi için çaba göstermenizi rica edelim. Çünkü az tekrarla çiğnediğiniz her besin, sindirim sisteminize olumsuz etkilerle geri dönüyor. Sindirim sisteminizi rahatlatmak, her zamankinden daha iyi çalışmasını istiyorsanız; sindirimi ağızda başlatın ve lokmaları olabildiğince küçük hale getirin.
  10. Ekmekle aranıza mesafe koyun
   En başta, sofranıza beyaz ekmek koymamanız gerektiğini söyleyelim ve başka sofralarda o ekmekle göz göz geldiğinizde teması kesmeniz gerektiğinin de altını kırmızı kalemle çizelim! Beyaz un gerçeğinin zararları bir kenara dursun, her türlü şişkinlik ve fazla kilonun habercisi olacak ekmekten her daim uzak durmanız gerekiyor. Beyaz ekmeğin glisemik indeksi yüksek olduğundan kan şekerini hızlı yükseltip, hızlıca düşürüyor ve bu özelliğiyle kan şekerini olumsuz yönde etkiliyor. Sonra niye çabuk acıktım demeyin!
  11. Tokluk hissi için çorbadan yardım alın
   Midenize ufak oyunlar oynamaya ne dersiniz? Hem kendi sağlığınız hem de midenizin iyi hissetmesi için size ufak bir tüyo verelim. Yemekten önce içeceğiniz bir bardak su ya da bir kase çorba ile midenizin hacmini biraz küçültebilir, normaldeki doyma hızınızı daha öne çekebilirsiniz.

  İşlenmiş şeker tüketimini tamamen bırakın, yeşil çayı düzenli tüketin ve özellikle akşam öğünlerinde hafif besinler tercih edin.

  - Advertisement -

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....