Diğer
  Ana SayfaHaberSakinleştiriyor, yaratıcılığı artırıyor

  Sakinleştiriyor, yaratıcılığı artırıyor

  -

  İç içe giren daireler ve onları boyadıkça sakinleşen çocuklar. Son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız mandala boyama etkinliklerini mercek altına aldık.

   

   

   

  - Advertisement -

  MANDALA NEDİR?
  Hint kökenli dinlerden gelen Mandala, içten dışa doğru şekilleri belli bir düzene göre boyama tekniğidir. Genellikle daire veya kare şeklinde olan ve her şeyin mistik merkezini sembolize eden çizimlere mandala deniyor. Meditasyon aracı olarak da kullanılıyor. Kişisel yaratıcılık, gelişmiş farkındalık ve spiritüel gelişim süreçlerinden oluşan keşif yolculuğudur. Sakinlik veren, dikkati toplama süresini ve yaratıcılığı artıran mandala boyama etkinlikleri anaokulu ve ilkokul çağındaki çocuklar için öneriliyor. Mandala eğitmeni Aslıhan Aksun, sorularımızı yanıtladı.

  ÇOCUKLARIN EĞİTİMİNDE MANDALANIN ÖNEMİ NEDIR? GELİŞİME NASIL KATKI SAĞLAYABİLİR?
  Dört buçuk yaş üzeri çocuklara önerdiğim mandala çizimlerinin, çocuklarda karar verme ve planlamada başarı, farkındalık, girişkenlik, sebatkarlık, odaklanma gibi beyin işlevlerinde olumlu katkılar sağladığı görülüyor. Yaratıcılıkları aktive oluyor ve özgüvenleri artıyor. Ruhsal dinginlik kazanma, dikkat sürelerinde artma, grup çalışmalarında başarı, uyum sağlama, ruh ve zekanın uyumlu hareket etmesi nedeniyle yaratıcılıklarının aktive olduğu ve özgüvenlerinin arttığı gözleniyor. Hafif müzik eşliğinde özgün mandala çizme ve boyama yoluyla çocuklar sakinleşiyor ve rahatlıyor.

  ÇOCUĞA MANDALA YAPTIRIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
  Bu türlü çalışmalarda çocukların dikkat süreleri ortalama 45 dakikadır. Bu süre içerisinde hızlı odaklanmaları için hafif müzik eşliğinde çocukların sessizliği gerekiyor. Birçok okul öncesi kreşte çocuklara hazır taslak mandala boyama veriliyor. Genellikle okuldaki boyamalar dışında öğretmenlerinin verdiği ev ödevleri arasında da mandala taslakları yer alıyor. Çoğu okul bu ev ödevi boyamalarının ebeveynlerle yapılmasını istiyor. Bunun nedeni, okula dönen ev ödevi çocuk psikoloğu tarafından mandalanın boyandığı renklerle değerlendiriliyor ve çocuğun ruh haline bakılıyor. Bu harika bir yöntem. Ben de atölyelerimde dört buçuk yaş ve üzeri çocuklarda özgün tasarım yaptırarak, çocuğun kendisini bulmasına ve özgüven kazanmasına yardımcı oluyorum.

  Formsanté – 2015 Mayıs sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz