Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetŞalgam suyu faydaları nelerdir? Kalorisi ne kadardır?

  Şalgam suyu faydaları nelerdir? Kalorisi ne kadardır?

  -

  Sıklıkla tükettiğimiz şalgam suyu, tam bir antioksidan kaynağı. Peki, şalgam suyunun faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Kalorisi nedir?

  ŞALGAM SUYU FAYDALARI NELER?

  İçeriğindeki A Vitamini ile göz sağlığı açısından faydalı olan bu içecek, vücuttaki toksinleri atmaya ve stresi uzaklaştırmaya da yardımcı oluyor. Akciğerleri ve bronşları temizleyerek, vücuda rahatlık veriyor. Göğsü yumuşatıyor. Boğaz iltihaplarını giderir. Aynı zamanda abse, dolama, kan çıbanı ve donmalarda kullanılır. Ergenlik sivilcesi ve egzama gibi cilt hastalıklarında faydalıdır. İdrar söktürücü özelliği vardır. Böbrek kumu ve taşının düşürülmesine yardımcı olur.  Diyetisyen Gülser Melis Zorgör, özellikle diyabet hastalarına şalgam suyunu alternatif bir içecek olarak önerdiğini söylüyor. Çünkü şalgamın mayalanması esnasında şalgam suyunun oluşması için içerisine konulan doğal bulgur mayası, içerisindeki şekerin tamamını parçalıyor. Bu sayede şalgam suyunun içerisinde bulunan şeker sıfırlanıyor. Düzenli tüketiminin, kandaki şeker oranını düşürücü etkisi de bulunuyor. 

  ŞALGAM SUYU KALORİSİ NE KADAR?

  100 mililitresinde sadece 3 kcal var.

  şalgam suyu

  ŞALGAM SUYU NASIL YAPILIR?

  Şalgam suyu, mor havucun özü alınarak yapılıyor. Önce, bulgur unu mayalanıp bir hafta bekletiliyor, iyice ekşidikten sonra sulandırılıp, dut ağacından yapılan özel tahta fıçılara bırakılıyor. Ardından, mor havuç iyice temizlenip kaynatıldıktan sonra bu fıçılara konuluyor, üzerine de şalgam turpu yerleştiriliyor. Tahta fıçılarda bir hafta daha bekletilen bu karışıma tuz ilave ediliyor. Fıçı içinde olgunlaştırılan şalgam, bekleme süresi sonunda süzülerek içime hazır hale getiriliyor.

  - Advertisement -

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz