Diğer
  Ana SayfaGüzellikŞAMPUAN REHBERİ

  ŞAMPUAN REHBERİ

  -

  Saçlarınızın, ılık yaz rüzgarlarıyla hiç olmadıkları kadar parlak ve sağlıklı bir şekilde savrulmalarını ister misiniz? Böyle bir sonuç için öncelikle saçımıza en uygun şampuanı bulmamız gerekiyor. Öyle ya, onlarca değişik saç yapısına ve saçlarımızın sık sık değişen ruh haline cevap verecek yüzlerce farklı şampuan var piyasada. O zaman şampuan rehberimize mutlaka gözatın.

  Şampuanı, saçlarda biriken “sebum”u temizlemek için kullanılan bir çeşit sıvı sabun olarak tanımlamak mümkün. Aslında, sebum saç köklerinden salgınan, saçı dış etkenlerden koruyan ve saç sağlığı için oldukça gerekli olan bir madde. Ancak, dış ortamdaki kirlerin ve tozların sebuma yapışması saçın kirlenmesine neden oluyor. Şampuanlar, yağı toplayan ve saç yüzeyinden uzaklaştıran maddeler içeriyorlar. Ve kimyasal yapıları sabunlarınkine çok benziyor. Fakat sabunlara kıyasla biraz daha yumuşaklar. Çünkü, yağı toplamaları ve saç telindeki bütün sebumu söküp almaları saç sağlığı için pek de faydalı değil. Tüm bunlardan anlayacağınız gibi, saçların aslında doğal yağından arınması ve “gıcır gıcır” temiz olması pek de istenilen bir durum değil aslında…

  Peki, iyi bir şampuan nasıl olmalı? Nasıl kullanılmalı?
  Bu soruyu yönelttiğimiz uzmanlar öncelikli kıstasın kaliteli ve güvenilir bir marka olması gerektiğini söylüyorlar. Tabii, şampuanın saç tipinize uygun olması da önemli. Buna en iyi karar verecek kişi ise sizsiniz. Kadınlar, saçlarına iyi gelen, ağırlaştırmayan, yağlandırmayan bir şampuanı çoğu kez ilk deneme de bile anlıyabiliyorlar.
  Uzmanlara göre saç yıkamada ideal olan; gün aşırı şampuanlamak ve orta uzunluktaki saçlar için sadece bir çay kaşığı kullanmak. Bilmeniz gerekenleri ve doğru bildiğiniz yanlışları yazının tamamında bulacaksınız.

  BİLMENİZ GEREKENLER

  - Advertisement -

  Çok köpüren şampuan iyi şampuan mı?
  Dermatoloji uzmanları şampuanların fazla köpürmesinin gereksiz olduğunu söylüyorlar. Bu nedenle, “saçlarımı temizleyeceğim” diye her gün yıkamak, yıkama sırasında iki kere şampuanlamak ve bol bol köpürtmek faydadan çok zarar sağlayabilir aklınızda olsun…

  Şampuanın ne oranda köpürdüğü daha çok içindeki kimyasallarla ilgili bir durum. Suyun sıcaklığı ya da soğukluğu da bunu bir ölçüde etkileyebiliyor; sıcak suda daha fazla köpürüyor şampuanlar. Ayrıca saçın kirliliği, sudaki kireç miktarı da köpürme oranını etkileyen faktörlerden.

  Elif Nazlı Duran
  Haberin devamı 2008 Temmuz sayımızda…  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz