Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetSandaloz (Elma sirkesi sakızı) nedir? Kilo verdirir mi?

  Sandaloz (Elma sirkesi sakızı) nedir? Kilo verdirir mi?

  -

  Formsante’nin Temmuz ayı kapak konuğu olan Miss Turkey 2018 birincisi Sevval Şahin form sırlarını anlatırken elma sirkesi sakızı yemeye başladığını da söylüyor. Peki, Sandaloz sakızı (Elma Sirkesi Sakızı) nedir, kilo verdirir mi?

  Diyetisyen Gülçin Işık, elma sirkesiz sakızı nedir sorusunu yanıtladı. Işık, elma sirkesi sakızı, bir diğer adıyla sandaloz ağacı sakızının sağlık üzerine bilinen faydaları sebebiyle uzun süredir tedavi amaçlı kullanıldığını ve kilo kontrolü sağlamada etkili olduğunu söyledi.

  SANDALOZ SAKIZI (ELMA SİRKESİ SAKIZI) NEDİR?

  Sandaloz sakızı içerik olarak pistacia lentiscus adıyla bilinen, sakız ağacından elde edilen yapışkan bir maddedir. Çok uzun yıllardır bilinen ve faydaları nedeniyle farklı hastalıkların tedavisinde kullanılagelinen, Anadolu’da da, Yunanistan’da da bitki örtüsünde çokça bulunan bir ağaçtır. Sandaloz ağacı sakızı olarak da bilinmektedir. Ülkemizde elma sirkesi ve beraberinde sandaloz sakızı ile kilo kontrolinde tedavi edici etkisi olduğu söylenerek ön plana çıkartılan sakız ağacı aslen eksiden beri romatizmal hastalıklar (anti iflamatuar etki), anti mikrobiyal ve bakteri ve mantar öldürücü etkisi ve hatta kanser tedavisinde bile denenmiştir.

  Gülçin Işık’ın yorumları şöyle:

  Elma sirkesi ve sakız tedavisi ya da elma sirkesi ve sandaloz sakızı birlikte nasıl etki eder? Zayıflatır mı? Gerçek mi yoksa efsane mi?

  - Advertisement -

  SANDALOZ SAKIZI KİLO VERDİRİYOR MU?

  Bunlar içerisinde eski yunandan beri özellikle hazımsızlık çeken hastalarda, hazımsızlık şikayetinin çözümü için kullanılmıştır. Henüz kilo kontrolü yapıcı etkisi bilimsel verilerle desteklenmese de birçok faydası bulunan bu sakızın üretildiği ağaçların hem bitki örtüsünü korumak amacıyla hem de insan sağlığına etkisi açısından korunmaya alınması ve gelecek nesillerin de bu doğal mucizelerden faydalanmaları çok önemlidir.

  İLGİLİ DİĞER İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz