Diğer
  Ana SayfaGüzellikSarkık karına cerrahi dokunuş

  Sarkık karına cerrahi dokunuş

  -

   

  13062014 karingerme2Mini abdominaplasti: Tekli doğumdan sonra görülen cilt altı dokuların gerilmesi ihtiyacı doğduysa bu tip karın germe operasyonu yapılıyor. Epidural anesteziyle yapılabiliyor. 

  Tam abdominaplasti: Karın duvarı tamiri yapılacaksa kesinlikle genel anestezi kullanılması gerekiyor. Burada yer alan adaleleri saran bağ dokularının tamiri yapılıyor.

   

   

  - Advertisement -

  Sarkık karını hazırlayan faktörler:

  1. Sık doğum yapmak: Sık tekrarlayan doğumlardan sonra karın duvarı yırtıklarıyla beraber benzer etkiler karın bölgesinde olan bağ dokularında da gelişebiliyor. Karın bölgesi bağ dokularının orta hattında her iki tarafa doğru karın adalelerinin gevşemesi ve zayıflaması söz konusu oluyor. Bahsedilen karın adalesi, beş-altı ünite şeklinde olup birlikte çalışan segmental kas yapısıdır. Her segment kendi adına kasılma gücüne sahip. Doğumlardan sonra alt segmentteki kas kesiliyor. Bu kas kesilince fonksiyon kaybıyla karşılaşılıyor. Dolayısıyla göbek altında torbalanma ve sarkma gelişebiliyor. Doğum gibi karın ameliyatlarında da karın duvarında benzer zayıflama görülüyor. Bu da karında fıtıklaşmaya sebep oluyor. Karın duvarı, bağırsak, böbrek, dalak gibi iç organların bulunduğu kapalı bir yapıdır. Karın boşluğunun tabanında da mesane ve uterus bulunuyor. Kişinin aşırı kilo alıp verdiği durumlarda tıpkı doğumdaki gibi bir tablo yaşanıyor. Karın bölgesinde güçsüzleşen deri sarkıyor veya çıkıntı yapıyor. Organlar karın boşluğunda sıkışıyor, basınç artıyor ve karın duvarı öne doğru itiliyor. Bu aynı zamanda bel-sırt bölgesinde aşırı yüklenmeye ve ileri zamanlarda fonksiyon bozukluğuna sebep oluyor.

  2. Rektus diastazı oluşması: Karnın düz görünmesini sağlayan en önemli kas rektus kasıdır. Rektus kası göbek deliğinin her iki yanında karın ön duvarı boyunca uzanan iki silindir gibidir. Ortada bağlarla birbirlerine tutunur ve bütünlük sağlarlar. Hamileliğin doğuma yakın aylarında karın duvarı kasları birbirinden uzakta kasılınca orta bölümde fıtık oluşur. Bu durumda kişi ne kadar zayıflasa da göbekli görünümden kurtulamaz.

   

  Abdominaplasti sonrası göbek deliği değişiyor mu?

  Her kadın ve erkek için göbek deliğinin yeri önem taşır. Dolayısıyla abdominaplasti ameliyatlarında göbek deliğinin doğal yerinde konumlandırılması öneriliyor. Hamilelik sırasında göbek deliğinde çoğunlukla deformasyon yaşanıyor, karın fıtığının da bu tabloya eşlik ettiği durumlarda göbek deliği daha fazla bozuluyor. Genellikle yeri değiştirilmiyor, eskiden durduğu yere konuluyor. Prof. Dr. Erçöçen, göbek deliğinin estetik açıdan bir referans noktası olduğunu dolayısıyla hekimin deneyiminin ve gözünün önem taşıdığının altını çiziyor.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz