Diğer
  Ana SayfaGüzellikSarkık karına cerrahi dokunuş

  Sarkık karına cerrahi dokunuş

  -

   

  13062014 karingerme3Ameliyat sonrası süreç nasıl geçiyor?

  Ameliyat iki-iki buçuk saat arası sürüyor. İlk üç gün hastalar sınırlı hareket edebiliyor. Korse ve varis çorapları giydirilerek hasta yürütülüyor. Hastanede bir-üç gün arası kalış oluyor. Karın duvarına kasıklardan çıkacak ve belli olmayacak şekilde cilt altına drenler yerleştiriliyor. Direnler çıkartıldıktan sonra hasta taburcu edilebiliyor. İkinci haftadan sonra iş yaşamına dönülebiliyor. Evde geçirilen sürede hasta, korseyle günlük işleri görebilecek durumda oluyor ve gezebiliyor. Korsenin en az üç hafta giyilmesi gerekiyor. Bu süre üç aya kadar da uzayabiliyor. Mümkün olduğunca ağırlık kaldırma gibi hareketlerden kaçınılmalı. Karın yan duvarları ve sırt kaslarını kullanmamak önem taşıyor. Bir ay boyunca spor yapılmıyor. Birinci ayın sonunda hafif egzersizlere başlanabiliyor. Aktif spora ise üçüncü aydan sonra izin veriliyor. Ameliyat sonrasında çok şiddetli olmamakla birlikte ağrı olabiliyor. Bu durumda ağrı kesicilerle bu süreci atlatabiliyor.

   

  İz kalıyor mu?

  - Advertisement -

  Karın germe ameliyatlarından sonra iz kalıyor. Bu izin yeri hastanın giydiği iç çamaşırı veya bikininin şekline göre belirleniyor. Kasık çizgisinin üzerinde oluyor genellikle. Bir yaranın olgunlaşma süresi üç ay sürüyor. Bu üç aydan sonra yara izi pembeleşiyor, birinci yılın sonuna doğru beyazlaşmaya doğru gidiyor.

   

  Kimlere yapılmıyor?

  VKİ (Vücut Kitle İndeksi) çok yüksek, kontrolsüz diyabeti, nefes darlığı, hipertansiyon ve kalp hastalığı, solunum fonksiyon yetmezliği veya kısıtlı olanlara yapılması önerilmiyor. Daha önce ameliyat geçirmiş ve karın duvarında dikey ya da yatay kesi olanlara da yapılırken çok dikkatli olmak gerekiyor veya yapılmıyor.

   

  Abdominaplasti çatlakları gideriyor mu?

  Göbeğin altında kalan tüm doku çıkartılabiliyor. Dolayısıyla çatlak oluşumu göbeğin altında ve yanındaysa çatlaklı doku kesilerek atılabiliyor. Bir kısım kalabiliyor, bu doku da iç çamaşırı hizasına çekildiği için bir miktar gidebiliyor. Bikini giyildiği zaman nedeyse görülmez oluyor.

   

  Mommy Makeover trendi

  Amerika’da bu tip ameliyatlar çok sık yapılıyor. Hatta ismine Mommy Makeover yani doğum sonrası bütüncül girişimler deniliyor. Doğum sonrası kadınlarda memelerin aşırı büyümesi ve sarkması, bacaklarda varis oluşumu gibi olumsuz tablolar yaşanabiliyor. Bütüncül olan bu ameliyatla hepsinin birden düzeltilmesi amaçlanıyor.

   

  Deran ÇETİNSARAÇ

  Formsanté Dergisi Mayıs 2014

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz