Diğer
  Ana SayfaGenelSatranç zekayı geliştiriyor!

  Satranç zekayı geliştiriyor!

  -

  Satranç ve zeka gelişimi, yıllardır bir çok araştırmaya konu oldu, aralarındaki bağlantı hep incelendi. Bilimsel olarak yapılan çalışmalarda da anlaşıldı ki satranç, zeka gelişimine katkı sağlıyor.

  Türkiye Satranç Federasyonu İstanbul İl Tems. Yrd. Talha Emre Akıncıoğlu, satranç ve zeka gelişimi üzerine yapılan araştırmaların sonuçlarını doğruladı:

  “Amerika Birleşik Devletleri Satranç Federasyonu tarafından New York 9’uncu bölge ortaokul öğrencileri detaylı bir araştırmaya tabi tutuldular. Satranç oynayan ve oynamayan öğrenciler gönüllü olarak bu programa katıldılar. Araştırma sonucunda; satranç oynayan öğrencilerin oynamayanlara göre okumada daha fazla ilerleme kaydettikleri tespit edildi. 1990-1992 eğitim yıllarında tekrarlanan araştırma, okullara sağlanan bilgisayarlar sayesinde çok daha verimli yapıldı. Çünkü öğrenciler daha fazla pratik yapma olanağı bulmuştu. 9’uncu bölge’deki öğrencilerin okuma yetenekleri ulusal ortalamanın altında olduğu halde satranç oynayanlar bu ortalamanın üstünde performans gösterdiler. Satranç ustaları satrancın; genel zekâ, kendi kendini kontrol ve analitik yeteneği geliştirdiğini, bu nedenle de satranç oynayanların okuma yeteneklerinin arttığını söylüyorlar.”

  MATEMATİK BAŞARILARI AKRANLARINA GÖRE YÜKSEK ÇIKTI

  P.James Smith ve N.Bob Cage’in 2006 yılında ABD’deki kırsal bölgeler ile düşük sosyo-ekonomik düzeydeki öğrencilerin devam ettiği ortaokul öğrencileri ile sürdürdüğü 120 saatlik bir satranç eğitimi neticesinde satranç oyununun, öğrencilerin matematik başta olmak üzere sayısal becerilerine önemli düzeyde katkı sağladığı saptandı. Farhad Kazemi ve meslektaşlarının 2012 yılında yaptıkları, ortaokul öğrencilerini kapsayan çalışmada ise; altı aylık satranç eğitimi alan deney grubunun uygulama sonrasında üst bilişsel beceriler ile matematik başarılarının oynamayan akranlarına göre yüksek çıktığı belirlendi.

  TSF İstanbul İl Tems. Yrd. Akıncıoğlu “Konularının uzmanlarını dinlediğinizde zeka gelişimi ile satranç gelişimi arasındaki en büyük ortak paydanın düzenli çalışmak ve sürekli tekrar olduğunu duyarsınız” diyor.

  - Advertisement -

  SATRANCIN KİŞİSEL GELİŞİM ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ NELER?

  • Satranç insanlığın varoluşundan bu yana bulduğu en önemli oyunlardan biri olduğunu belirten Talha Emre Akıncıoğlu, satrancın kişisel gelişim üzerindeki önemli etkilerini sıraladı:
  • Doğru ve planlı düşünmeyi geliştiriyor.
  • Kurallara uymayı, kazanmayı, kaybetmeyi, azmetmeyi, sabretmeyi, empati kurmayı öğretiyor.
  • Konsantrasyonun gelişimine katkı sağlıyor.
  • Sorgulamayı, yorumlamayı öğretiyor.
  • Kişinin araştıran, yaratıcı, düşünen bir birey olmasını sağlıyor.
  • Planlı, sistemli ve disiplinli bir çalışma alışkanlığı veriyor.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz