Şeftalinin faydaları nelerdir? Nelere iyi gelir? Kalorisi nedir?

0

Yaz aylarını sevmemizin bir nedeni de birbirinden nefis yaz meyveleri. Olgun, sulu bir şeftali harika lezzetinin yanı sıra çok düşük bir kalori karşılığında ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri sağlıyor. Peki, şeftalinin faydaları nelerdir? Şeftali nelere iyi gelir? Şeftalinin kalorisi ve besin değeri ne kadardır?

ŞEFTALİNİN FAYDALARI NELERDİR? *

Şeftalinin bazı faydaları şöyle: A, C ve B3 vitamini yönünden zengin olan şeftali, beta karotein, lutein+zeaksantin gibi antioksidanlar içeriyor. Yaşamsal öneme sahip potasyum, florid ve demir gibi mineraller de taze şeftalide bolca bulunuyor. Sonbahar aylarına kadar bol miktarda tüketebileceğiniz şeftali aynı zamanda sindirim sistemi dostu diyet lifleri yönünden de son derece zengin.

ŞEFTALİ VE ŞEFTALİ SUYU NELERE İYİ GELİYOR? *

Uzmanlar sindirim sisteminde oluşan sıkıntıları gidermek için A, B3 ve C vitaminlerini barındıran bir bardak şeftali suyunun içilmesini öneriyor. Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, A, B3 ve C vitaminlerinin bolca bulunduğu şeftali nektarı ve suyunun vücudun toksinlerden arınmasını sağlayan antioksidan özelliği olduğu, kanı temizlediği, böbrek ve safra kesesinin düzenli çalışmasına olanak sağladığı için günde bir bardak içilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

ŞEFTALİNİN KALORİ VE BESİN DEĞERİ *

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here